Väčšinu energetickej spotreby naďalej pokrývajú ropa a plyn, ukazujú najnovšie čísla. Obnoviteľné zdroje majú najväčší podiel v Južnej Amerike.
Celosvetový dopyt po energií vlani stúpol medziročne o 1,1 %, pričom 82 % z celkovej spotreby energií pokrývali fosílne palivá, akými sú ropa, zemný plyn. Vyplýva to z najnovšej štúdie Statistical Review of World Energy, ktorú dnes (26. júna) zverejnil britský Energetický inštitút. Spracoval ju v spolupráci s poradenskými spoločnosťami KPMG a Kearny.
Od roku 1952 až do vlaňajška štúdiu každoročne spracovávala ropná spoločnosť BP. Najnovšia správa je v poradí 72. Vydaním publikácie.
Analýza pokryla celkovú spotrebu energií. Do porovnania preto vstúpila nielen výroba elektriny, ale aj energetická spotreba v ďalších sektoroch, akými sú doprava či vykurovanie a chladenie. Na závery štúdie sme sa pozreli bližšie.
Fosílne palivá dominujú všade
Globálna spotreba energie podľa záverov správy v minulom roku stúpla o 1,1 % na 6,6 exajoulov. Spolu s predošlým nárastom tak bola zhruba o tri percentá vyššia než v roku 2019 pred prepuknutím pandémie COVID-19.
Zdroj: Statistical Review of World Energy
Dominantný podiel na svetovej energetickej spotrebe mali aj v minulom roku fosílne palivá, ktorých podiel zostal medziročne bez zmeny na úrovni 82 %.
Správa zároveň potvrdila rastúci trend obnoviteľných zdrojov energie (OZE), ktorých podiel na primárnej energetickej spotrebe dosiahol 7,5 %, medziročne o takmer celý percentuálny bod viac. Tento údaj pritom nezahŕňa vodnú energiu, ktorá je v správe vyčlenená osobitne. Nárast OZE tak reflektuje najmú posilnenie solárnej a veternej energetiky.
Na druhej strane štatistika zachytila pokles v prípade jadrovej energie, ktorej výroba vlani globálne klesla o takmer 5 %.
Spomedzi siedmich svetových regiónov, ktoré správa rozoberá detailnejšie, väčšinu energetickej spotreby vo väčšine prípadov pokryli ropa a uhlie. Výnimkou je ázijsko-pacifický región (zahŕňajúci napríklad Čínu), kde v energetickej spotrebe dominuje uhlie.
Zdroj: Statistical Review of World Energy
Špecifikom krajín Stredného východu (Middle East) je, že v ich prípade zemný plyn a ropa pokrývajú prakticky celú energetickú spotrebu. V regióne Spoločenstva nezávislých štátov (CIS) tvoreného krajinami bývalého Sovietskeho zväzu (vrátane Ruska) dominuje zemný plyn.
OZE vrátane vodnej energie dosahujú najväčší podiel v strednej a Južnej Amerike, a to najmä vďaka vysokej produkcii vodných elektrární. Bez započítania vodnej energie dosahujú OZE najväčší podiel v Európe, za ktorou nasleduje stredná a Južná Amerika, s odstupom ďalej Severná Amerika a ázijsko-pacifický región.
Stúpli aj emisie
V prípade ropy celosvetový dopyt vlani stúpol o 2,9 mil. barelov na úroveň 9,3 mil. barelov denne. Spotreba čierneho zlata tak stále zostávala pod úrovňou roka 2019 približne o -0,7 %.
Zostáva vám 31% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.