KI

Zastavil sa pokles. Spotreba plynu už rastie, hlásia plynári (+ grafy)

Máj bol po dlhom čase prvým mesiacom, kedy sa na Slovensku spotrebovalo medziročne viac plynu.

Zastavil sa pokles. Spotreba plynu už rastie, hlásia plynári (+ grafy)
Foto: Energie-portal.sk

Zatiaľ čo v prvých mesiacoch roka 2023 spotreba plynu na Slovensku pokračovala v poklese, v máji sa situácia otočila. Spotreba plynu medziročne vzrástla.

Zatiaľ čo v máji 2022 sa krajine spotrebovalo celkovo 2 497 gigawatthodín (GWh) zemného plynu, v máji tohto roka to bolo 2 782. V percentuálnom vyjadrení ide o viac než 11-percentný nárast.

Stalo sa tak po dlhom období kontinuálneho prepadu: v minulom roku 2022 bola spotreba plynu medziročne nižšia v každom z 12 mesiacov. A to isté platilo aj o prvých štyroch mesiacoch tohto roka.

Obrat v slovenskej spotrebe plynu zachytila mesačná štatistika spotreby, ktorú pravidelne zverejňuje spoločnosť SPP – distribúcia, prevádzkovateľ distribučnej siete zemného plynu. Na čísla sme sa pozreli bližšie.

Spotrebu zvýšili hlavne domácnosti

K medziročnému zvýšeniu spotreby v máji 2023 došlo vo všetkých skupinách odberateľov. V prípade priemyslu však bolo oživenie len mierne.

Ako znázorňuje nasledujúci graf, ktorý sumarizuje podrobnejšie dáta plynárov o jednotlivých odberateľských segmentoch, najväčší nárast v percentuálnom aj absolútnom vyjadrení nastal v segmente domácností. Kým v máji 2022 domácnosti spotrebovali 345 GWh plynu, v tomto roku to bolo 530 GWh. Medziročne tak spotreba plynu domácností stúpla o takmer 54 %.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)