Solárna čistiareň vôd. Táto novinka môže zmeniť svet | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Solárna čistiareň vôd. Táto novinka môže zmeniť svet

Prístroj na čistenie vody na solárny pohon mení špinavú vodu na pitnú až štyrikrát rýchlejšie ako v súčasnosti ponúkaná komerčná verzia. Zdrojové suroviny potrebné na jeho výrobu pritom stoja v prepočte menej ako 2 € na meter štvorcový.

Solárna čistiareň vôd. Táto novinka môže zmeniť svet

Efektívne a lacné? Tradičný problém

Zariadenia na čistenie vody sú známe už dlhšiu dobu najmä v oblastiach s nedostatkom pitnej vody. Väčšina z nich sa skladá z nádoby s čiernym dnom, ktorá je naplnená vodou a prikrytá čírym sklom alebo plastom.

Slnečné svetlo, ktoré absorbuje čierny materiál na dne, iniciuje vyparovanie. Odparená voda sa zachytí na skle alebo plaste, odkiaľ sa odvádza už ako pitná.

Trik spočíva v tom, že väčšina znečisťujúcich látok a škodlivín, akými sú napríklad baktérie, soľ či sadze, sa neodparí.

Nevýhodou týchto zariadení však je, že veľká časť slnečnej energie sa minie na ohriatie celého objemu vody, čo je veľmi pomalý proces. Na vyprodukovanie pitnej vody pre jedného človeka na jeden deň musí mať zariadenie najmenej 6 m2.

Výskumníci sa tieto bariéry snažili odstrániť už mnoho rokov. Napríklad skúšali tieto „destilárne“ navrhnúť tak, aby so ohrievala a odparovala iba vrchná vrstva vody, čím by predišli energeticky náročnému ohrevu celého objemu.

Iným riešením bolo použitie nanomateriálov, ktoré majú schopnosť absorbovať viac slnečného žiarenia. Tie sú však veľmi nákladné, čo je v rozpore s možnosťami rozvojových krajín, kde sú prístroje na čistenie vody najviac potrebné.

vykurovanie

Zdroj: Sciencemag.org

Uhlíkový papier, polystyrén a akrylátová strecha

S najnovším a doposiaľ najefektívnejším riešením prišiel Qiaoqiang Gan so svojím tímom zo State University of New York, ktorý už dlhšie pracoval na vývoji nových nanomateriálov, ktoré by sa dali aplikovať do solárnych článkov.

Zariadenie, ktoré vyvinuli, sa skladá z troch hlavných častí. Prvou zložkou je špeciálny papier, podobný papieru, na ktorý sa tlačia bankovky. Ten výskumníci pokryli práškom zo sadzí, ktorý zostane po nedokonalom spaľovaní ropy alebo dechtu, takže je veľmi lacný. Tento materiál zároveň nasáva vodu a zvyšuje mieru absorpcie slnečných lúčov.

Druhou časťou systému je napenený polystyrén, ktorý sa používa napríklad na výrobu pohárov na kávu.

Tím kváder polystyrénu narezal na 25 spojených častí, ktoré plávajú na hladine ešte nevyčistenej vody a tvoria izolačnú bariéru, čím zabraňujú slnečnému svetlu ohriať príliš veľa vody.


Súvisiace odkazy:

-> Solárne panely: všetko čo potrebujete vedieť. Chystáte sa inštalovať solárne panely? Na jednom mieste prinášame všetko, čo potrebujete vedieť.

-> Najväčšia solárno-tepelná elektráreň na svete produkuje viac emisií, než sa očakávalo. Hoci solárny projekt Ivanpah sa teší miliardám od americkej vlády a USA si od neho sľubovali čistú energiu, zariadenie za jeden rok vypustilo 46 000 ton CO2. V produkcii energie si pomáha zemným plynom.

-> Parabolický solárny systém: inovatívne riešenie pre ohrev aj vykurovanie. Parabolický solárny systém je riešením pre ohrev TUV, aj pre vykurovanie.


Na každú časť polystyrénu položili svoj špeciálny papier, pričom jeho okraje zahli smerom dole do vody.

Papier vodu nasaje, odvedie ju hore a zamočí vrchnú časť každého narezaného úseku. Tým sa objem vody potrebnej na ohriatie výrazne zmenší a k efektivite odparovania prispieva aj uhlíkový papier, ktorý jednoduchšie sústreďuje teplo.

Celý systém je zakrytý akrylátovým prístreškom, ktorý zachytí vodu vyparenú z uhlíkového papiera. Odtiaľ je odvádzaná do zbernej nádoby.

Zariadenie pláva na hladine, pričom využíva iba vrchnú vrstvu vodného povrchu, takže môže byť nainštalované na akúkoľvek vodnú plochu.

vykurovanie

Zdroj: Iflscience.com

Technológia využije až 88 % slnečnej energie

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Je to spečatené. Vláda rozhodla o budúcoročných cenách elektriny pre domácnosti

Je to spečatené. Vláda rozhodla o budúcoročných cenách elektriny pre domácnosti

Plán ministra Hirmana počíta s tým, že kľúčovú rolu opäť zohrá štátny SPP.

Predaj naftových a benzínových áut bude zákazaný. S výnimkou e-palív

Predaj naftových a benzínových áut bude zákazaný. S výnimkou e-palív

Brusel ustúpil tlaku Nemecka, ktoré požadovalo výnimku pre vozidlá so syntetickými palivami.

Svetová kapacita OZE vlani rekordne vzrástla. Najviac sa darilo fotovoltike, geotermu len minimálne

Svetová kapacita OZE vlani rekordne vzrástla. Najviac sa darilo fotovoltike, geotermu len minimálne

Lídrom v pridávaní nových kapacít bola Čína.