Sneh, krúpy, hurikán: Ako vplýva nepriaznivé počasie na výkon solárnych elektrární? | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo

Sneh, krúpy, hurikán: Ako vplýva nepriaznivé počasie na výkon solárnych elektrární?

Vedkyne z výskumného laboratória v USA identifikovali faktory súvisiace s poveternostnými podmienkami, ktoré majú za následok pokles produkcie elektrickej energie v solárnych parkoch. Tieto zistenia môžu byť kľúčové pre fungovanie infraštruktúry obnoviteľných zdrojov pri meniacej sa klíme.

Sneh, krúpy, hurikán: Ako vplýva nepriaznivé počasie na výkon solárnych elektrární?

Foto: Pexels

Extrémne výkyvy počasia znižujú výkon solárnych parkov

Vedkyne zo Sandia National Laboratories skombinovali rozsiahle údaje o slnečnom žiarení a pokročilú technológiu strojového učenia s cieľom preskúmať dopady nepriaznivého počasia na solárne farmy v USA a zistiť, ktoré faktory ovplyvňujú produkciu energie. Výsledky ich výskumu boli uverejnené vo vedeckom časopise Applied Energy.

Hurikány, snehové búrky, búrky sprevádzané krupobitím či lesné požiare predstavujú pre solárne farmy hneď dvojaké riziko – priamo spôsobujú nákladné majetkové škody a nepriamo majú za následok zníženie produkcie elektrickej energie, keďže pri nich dochádza k blokovaniu slnečného žiarenia.

Dve americké vedkyne sa v snahe zhodnotiť vplyvy nepriaznivých poveternostných podmienok na elektrárne podujali preštudovať záznamy o údržbe z viac ako osemsto solárnych fariem v dvadsiatich štyroch štátoch USA a tieto informácie vyhodnotili spolu s údajmi o produkcii elektriny a záznamami o počasí.

Identifikácia faktorov, ktoré prispievajú k zníženému výkonu, by podľa nich mohla pomôcť zvýšiť odolnosť solárnych fariem voči extrémnym výkyvom počasia.

„Ak chceme, aby sektor obnoviteľných zdrojov energie odolal zmenám klímy, musíme sa pokúsiť porozumieť tomu, ako by klimatické podmienky v budúcnosti mohli ovplyvniť energetickú infraštruktúru v našej krajine,“ hovorí vedúca výskumu Thushara Gunda.

„Momentálne sa zameriavame na extrémne poveternostné podmienky, ale postupne budeme skúmať aj udalosti, ktorým sme vystavení dlhodobo, ako sú pretrvávajúce extrémne horúčavy,“ dodáva.

Hlavným rizikom sú rôzne typy búrok

Výskumníčky najskôr pomocou strojového učenia analyzovali šesť rokov záznamov o údržbe solárnych parkov podľa kľúčových slov súvisiacich s počasím.

„Naším prvým krokom bolo pozrieť sa do záznamov o údržbe, aby sme sa rozhodli, ktoré poveternostné javy by sme vôbec mali skúmať. V oblasti fotovoltiky sa veľa hovorí o krupobití, no údaje zo záznamov o údržbe ukazujú niečo iné,“ uvádza Thushara Gunda.

Napriek tomu, že búrky sprevádzané krúpami zvyknú zanechať veľké škody, v záznamoch o údržbe solárnych fariem sa veľmi neobjavujú, čo si vedkyne odôvodňujú tým, že prevádzkovatelia často škody spôsobené krupobitím dokumentujú ako poistnú udalosť.

Foto:Pexels

Takmer 15 % záznamov o údržbe súvisiacich s počasím tvorili hurikány, za ktorými nasledovali ďalšie výrazy týkajúce sa počasia, ako napríklad sneh, búrka, blesky a vietor.

„Pri niektorých hurikánoch silný vietor poškodí štruktúru, ktorá drží panely. Ďalším veľkým problémom, ktorý sme identifikovali zo záznamov o údržbe a z rozhovorov s priemyselnými partnermi, je zamedzenie prístupu k solárnemu parku povodňou, čím sa spomalí proces jej opätovného uvedenia do prevádzky,“ vysvetľuje Nicole Jackson, hlavná autorka štúdie.

Okrem počasia zavážia aj ďalšie skryté faktory

V ďalšom kroku mali vedkyne k dispozícii údaje o produkcii elektrickej energie za viac ako dva roky z viac ako sto solárnych fariem v šestnástich štátoch USA. S cieľom vyhodnotiť vplyvy nepriaznivého počasia na solárne elektrárne ich analyzovali spolu s historickými údajmi o počasí.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Malé jadrové reaktory môžu vhodne dopĺňať veternú a solárnu energiu

Malé jadrové reaktory môžu vhodne dopĺňať veternú a solárnu energiu

Rozvoj pokročilých jadrových reaktorov je už skôr otázkou potrebného kapitálu než pripravenosti technológie, konštatuje štúdia.

ÚRSO sa zaujíma o výnosy podporovaných výrobcov. Vysoké ceny elektriny menia situáciu

ÚRSO sa zaujíma o výnosy podporovaných výrobcov. Vysoké ceny elektriny menia situáciu

Výrobcovia vidia situáciu inak, asociácia SAPI hovorí o možnom nesúlade vyhlášky ÚRSO a zákona.

Presunuli desiatky miliónov eur. Ministerstvo upravilo harmonogram dotácií z Plánu obnovy

Presunuli desiatky miliónov eur. Ministerstvo upravilo harmonogram dotácií z Plánu obnovy

Namiesto pôvodne plánovaných troch výziev rezort hospodárstva plánuje tento rok vyhlásiť už iba dve výzvy.