Nezvyčajné využitie solárnych panelov: raz možno budú vyrábať potravu | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Nezvyčajné využitie solárnych panelov: raz možno budú vyrábať potravu

V snahe nájsť efektívny a udržateľný spôsob zaobstarania obživy pre stále rastúcu globálnu populáciu sa vedci obracajú na mikróby. Solárne panely by podľa nich jedného dňa mohli produkovať proteín, ktorý by nahradil časť poľnohospodárskej produkcie.

Nezvyčajné využitie solárnych panelov: raz možno budú vyrábať potravu

Foto: Pexels

Mikrobiálna biomasa zo vzduchu a svetla

Mikróby sú súčasťou nášho stravovania už veľmi dlho, kľúčovú rolu hrajú v rôznych potravinách od syra po pivo a podľa vedcov ich vplyv na našu výživu môže byť čoskoro ešte dôležitejší. Populácia neustále rastie a s ňou aj dopyt po živočíšnych výrobkoch, ktoré sú náročné na zdroje.

Ak má tieto potreby uspokojovať výlučne poľnohospodárstvo v podobe, v akej ho poznáme dnes, bude to mať obrovské environmentálne dopady. Alternatívne riešenie predstavuje medzinárodný tím výskumníkov v novej štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Vedci pod vedením kolegu z nemeckej Univerzity v Göttingene navrhujú používať solárne panely na výrobu mikrobiálnych bielkovín, ktoré sú bohaté aj na ďalšie živiny a zároveň z hľadiska životného prostredia udržateľnejšie a šetrnejšie ako bežné pestovanie plodín. Tento postup využíva slnečnú energiu, pôdu, živiny a oxid uhličitý zo vzduchu.

Slnečná energia by premenila oxid uhličitý, ktorý by sa zachytával priamo zo vzduchu, na mikrobiálnu biomasu, ktorá by sa mohla stať zdrojom obživy pre ľudí aj zvieratá. V štúdii výskumníci tvrdia, že na jednotku pôdy dokáže ich metóda vyprodukovať až desaťkrát viac proteínu a aspoň dvakrát toľko kalórií ako akákoľvek bežne pestovaná plodina.

Metóda je výnosná a šetrí vodu aj hnojivo

Pomocou počítačových simulácií založených na laboratórnych výsledkoch vedci namodelovali veľkokapacitné zariadenia na mikrobiálnu produkciu potravín. Na pestovanie mikróbov by sa v nich využívala slnečná energia, vzduch, voda a živiny.

Biomasa bohatá na bielkoviny by sa následne zbierala a spracúvala a výsledný prášok by sa mohol použiť ako krmivo pre zvieratá, ale aj ako potrava pre ľudí. V rámci štúdie analyzovali energetickú náročnosť každej fázy produkcie, od začiatku až po konečný výrobok.

Zohľadnili pritom výrobu elektriny zo solárnych panelov, elektrochemickú výrobu energeticky bohatého substrátu pre mikróby, kultiváciu mikróbov, zber a spracovanie biomasy bohatej na bielkoviny. Porovnali niekoľko typov mikróbov a stratégií ich pestovania s cieľom vybrať tú najvýhodnejšiu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Malé jadrové reaktory môžu vhodne dopĺňať veternú a solárnu energiu

Malé jadrové reaktory môžu vhodne dopĺňať veternú a solárnu energiu

Rozvoj pokročilých jadrových reaktorov je už skôr otázkou potrebného kapitálu než pripravenosti technológie, konštatuje štúdia.

ÚRSO sa zaujíma o výnosy podporovaných výrobcov. Vysoké ceny elektriny menia situáciu

ÚRSO sa zaujíma o výnosy podporovaných výrobcov. Vysoké ceny elektriny menia situáciu

Výrobcovia vidia situáciu inak, asociácia SAPI hovorí o možnom nesúlade vyhlášky ÚRSO a zákona.

Presunuli desiatky miliónov eur. Ministerstvo upravilo harmonogram dotácií z Plánu obnovy

Presunuli desiatky miliónov eur. Ministerstvo upravilo harmonogram dotácií z Plánu obnovy

Namiesto pôvodne plánovaných troch výziev rezort hospodárstva plánuje tento rok vyhlásiť už iba dve výzvy.