Elektrinu zo slnka využíva čoraz viac domácností | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
VSE

Elektrinu zo slnka využíva čoraz viac domácností

Malá strešná fotovoltika zažíva najväčší rozmach v histórii. Prevládajú hybridné riešenia, ostrovné systémy sa inštalujú iba výnimočne.

Elektrinu zo slnka využíva čoraz viac domácností

Foto: Energie-portal.sk

Fotovoltické elektrárne v rodinných domoch predstavujú vyhľadávané riešenie pokrytia časti energetickej potreby domácností. Aj vďaka dotačným programom.

Podľa čísiel českej Solárnej asociácie vzniklo v ČR za prvý polrok 2021 spolu 3859 nových fotovoltických projektov s výkonom 25,2 MW. Väčšina týchto FVE dosahuje výkon do 10 kW a nachádza sa na strechách rodinných domov. Z celkového počtu bolo 3162 (82 %) projektov podporených dotáciou.

Tempo inštalácie FVE v českých domácnostiach v ostatných rokoch zrýchľuje. Celkový inštalovaný výkon prekonal za prvých šesť mesiacov tohto roku sumárny výkon za roky 2016-2018 a už teraz je takmer na úrovni celého vlaňajšieho roku. Rastie zároveň podiel projektov s batériami, medziročne z 55 na 68 %, pričom v Prahe je to 80 %.

“Rozvoj malých strešných elektrární prechádza najrýchlejšie rastúcim obdobím od roku 2014. Medziročne za prvý polrok ide o zhruba 85 % nárast počtu inštalácií. V ostatných rokoch prevažujú hybridné riešenia s elektrickou akumuláciou. Novinkou môže byť využitie výkonovo a kapacitne väčších systémov určených k dobíjaniu elektrických vozidiel,” hovorí Petr Maule, výkonný riaditeľ Českej fotovoltickej asociácie.

Domácnosti využívajú fotovoltiku predovšetkým na znižovanie celkových nákladov na elektrinu, napríklad pri ohreve vody. V prípade väčších prebytkov vyrobenej energie táto slúži pre napájanie ďalších zariadení v domácnosti.

Ostrovná fotovoltika iba výnimočne

Úplné pokrytie spotreby elektriny je zatiaľ skôr výnimočné. Ostrovné elektrárne, ktoré nie sú napojené na elektrickú sieť a spoliehajú sa výhradne na vlastnú výrobu, síce vznikajú, ale ide o ojedinelé a unikátne projekty. Podľa predstaviteľa fotovoltického združenia toto riešenie ani nie je vhodné pre väčšinu spotrebiteľov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Päť európskych krajín požaduje zmiernenie znižovania emisií v cestnej doprave a zavedenie prechodného obdobia pre zákaz spaľovacích motorov.

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Nárast trhových cien energií nedokážeme vykompenzovať, ani ak maximálne znížime distribučné poplatky a zisky energofiriem, avizuje regulátor.

Vedci vyvíjajú veterné turbíny odolné voči hurikánu. Inšpirovali sa palmami

Vedci vyvíjajú veterné turbíny odolné voči hurikánu. Inšpirovali sa palmami

Inovatívny rotor s dvoma ohybnými lopatkami má neštandardnú konfiguráciu a je vhodný predovšetkým na pobrežia. Odolá aj silným náporom vetra.