Elektrinu zo slnka využíva čoraz viac domácností | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Elektrinu zo slnka využíva čoraz viac domácností

Malá strešná fotovoltika zažíva najväčší rozmach v histórii. Prevládajú hybridné riešenia, ostrovné systémy sa inštalujú iba výnimočne.

Elektrinu zo slnka využíva čoraz viac domácností

Foto: Energie-portal.sk

Fotovoltické elektrárne v rodinných domoch predstavujú vyhľadávané riešenie pokrytia časti energetickej potreby domácností. Aj vďaka dotačným programom.

Podľa čísiel českej Solárnej asociácie vzniklo v ČR za prvý polrok 2021 spolu 3859 nových fotovoltických projektov s výkonom 25,2 MW. Väčšina týchto FVE dosahuje výkon do 10 kW a nachádza sa na strechách rodinných domov. Z celkového počtu bolo 3162 (82 %) projektov podporených dotáciou.

Tempo inštalácie FVE v českých domácnostiach v ostatných rokoch zrýchľuje. Celkový inštalovaný výkon prekonal za prvých šesť mesiacov tohto roku sumárny výkon za roky 2016-2018 a už teraz je takmer na úrovni celého vlaňajšieho roku. Rastie zároveň podiel projektov s batériami, medziročne z 55 na 68 %, pričom v Prahe je to 80 %.

“Rozvoj malých strešných elektrární prechádza najrýchlejšie rastúcim obdobím od roku 2014. Medziročne za prvý polrok ide o zhruba 85 % nárast počtu inštalácií. V ostatných rokoch prevažujú hybridné riešenia s elektrickou akumuláciou. Novinkou môže byť využitie výkonovo a kapacitne väčších systémov určených k dobíjaniu elektrických vozidiel,” hovorí Petr Maule, výkonný riaditeľ Českej fotovoltickej asociácie.

Domácnosti využívajú fotovoltiku predovšetkým na znižovanie celkových nákladov na elektrinu, napríklad pri ohreve vody. V prípade väčších prebytkov vyrobenej energie táto slúži pre napájanie ďalších zariadení v domácnosti.

Ostrovná fotovoltika iba výnimočne

Úplné pokrytie spotreby elektriny je zatiaľ skôr výnimočné. Ostrovné elektrárne, ktoré nie sú napojené na elektrickú sieť a spoliehajú sa výhradne na vlastnú výrobu, síce vznikajú, ale ide o ojedinelé a unikátne projekty. Podľa predstaviteľa fotovoltického združenia toto riešenie ani nie je vhodné pre väčšinu spotrebiteľov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OZE v EÚ pokrývajú 37 % spotreby elektriny. V dvoch štátoch je to viac ako 70 %

OZE v EÚ pokrývajú 37 % spotreby elektriny. V dvoch štátoch je to viac ako 70 %

Slovensko sa v štatistike zaradilo pod priemer EÚ, spomedzi krajín V4 však vykázalo najvyšší podiel obnoviteľných zdrojov.

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

V jednom sektore sa podiel obnoviteľných zdrojov medziročne znížil.

VSE ubezpečuje odberateľov Twinlogy, že im zabezpečí dodávky elektriny

VSE ubezpečuje odberateľov Twinlogy, že im zabezpečí dodávky elektriny

Zákazníci Twinogy nemusia podniknúť žiadne úkony, do režimu dodávateľa poslednej inštancie prejdú automaticky.