Eversheds Sutherland
DTE
INNOGY

Slovenské zákony idú často nad rámec európskych smerníc. Vláda ich chce zjednodušiť

Ministerstvo hospodárstva pripravilo audit legislatívy a identifikovalo neopodstatnenú regulačnú záťaž pre podnikateľov. Niektoré predpisy sa preto budú meniť.

Slovenské zákony idú často nad rámec európskych smerníc. Vláda ich chce zjednodušiť.

Foto: Fotolia

Vláda deklarovala snahu zjednodušovať administratívne zaťaženie podnikateľov na Slovensku a rezort hospodárstva nedávno predložil na pripomienkové konanie audit legislatívy z pohľadu tzv. “goldplatingu”. Nový výraz ma označovať jav, ktorý nastáva v dôsledku prísnejšej transpozície európskej legislatívy do slovenských predpisov, hoci to nie je nutné.

Materiál obsahuje opatrenia s cieľom odstrániť identifikovanú neopodstatnenú regulačnú záťaž pre podnikateľov, ktorej odstránenie bolo navrhnuté jednotlivými ministerstvami a ostatnými ústrednými orgánmi štátnej správy. Teda neznamená to, že zo zákonov a vyhlášok zrazu zmiznú všetky nepotrebné regulácie. Ale iba tie, ktoré jednotlivé úrady identifikujú a navrhnú zmenu.

Napríklad ministerstvo hospodárstva analyzovalo spolu 28 európskych smerníc a ich prebratie v slovenskej legislatíve, no navrhovaná zmena sa týka iba niekoľkých zákonov. Ide pritom o také oblasti ako zabezpečenie bezpečnosti dodávok elektrickej energie a investícií do infraštruktúry, požiadavky na ekodizajn energeticky významných výrobkov, vnútorný trh s elektrinou, zemným plynom, podporu využívania energie z obnoviteľných zdrojov, energetickú efektívnosť, či zavádzanie infraštruktúry pre alternatívne palivá.

Vysoké emisné limity

Výhrady voči neopodstatnene prísnejšej regulácii ako vyplýva zo smernice EÚ existujú napríklad pri emisných limitoch pre spaľovacie zariadenia. Vyhláška ministerstva životného prostredia totiž ide nad rámec európskej legislatívy pri stanovovaní emisií oxidov dusíka a oxidu uhoľnatého. Európske predpisy priamo neurčujú emisné limity CO, tieto sú v záveroch o BAT (najlepšie dostupné technológie) určené iba ako orientačné.

“Prevádzkovatelia sú nútení riadiť svoje spaľovacie zariadenia tak, aby jednak znižovali emisie NOx, ktoré majú definované limity v legislatíve EÚ, ale aj regulovať emisie CO, ktoré majú exaktne stanovené limity v legislatíve SR. Regulácia CO môže v určitých prípadoch viesť k nárastu emisií NOx,” upozorňuje vo svojej pripomienke Republiková únia zamestnávateľov. Rovnaké prekračovanie európskej legislatívy existuje podľa združenia aj pri emisných limitoch tuhých znečisťujúcich látok.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Jadrový dozor vydal návrh na zavezenie paliva v treťom bloku Mochoviec

Jadrový dozor vydal návrh na zavezenie paliva v treťom bloku Mochoviec

Dostavbu Mochoviec sprevádza ďalšie meškanie. Jadrové palivo sa bude do tretieho bloku zavážať najskôr začiatkom leta 2020. Nový blok nezačne vyrábať elektrinu skôr ako v septembri.

Volkswagen investuje do závodu v Martine, bude vyrábať dielce pre elektromobily

Volkswagen investuje do závodu v Martine, bude vyrábať dielce pre elektromobily

Vláda pre Volkswagen schválila investičnú pomoc v objeme päť miliónov eur. Martinský závod koncernu sa preorientuje na elektromobily, vzniknú v ňom aj nové pracovné miesta.

Ako sa počíta doplatok podporovaným výrobcom? OKTE vysvetľuje fakturáciu doplatku

Ako sa počíta doplatok podporovaným výrobcom? OKTE vysvetľuje fakturáciu doplatku

Index výkupu v prípade doplatku sa pri fakturácii za január 2020 nemusí rovnať indexu výkupu v prípade výkupu elektriny. Čo nerovnosť indexov znamená pre výrobcov?