INNOGY
INNOGY
INNOGY

ÚRSO: Tarifu za prevádzkovanie systému sme zvýšili v súlade s legislatívou

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zvýšil od 20. augusta tarify za poskytovanie systémových služieb v elektroenergetike na rok 2014, na základe listu od spoločnosti Stredoslovenská energetika – Distribúcia, ktorá poukázala na narastajúci rozdiel medzi nákladmi a tržbami. Ostatné dve distribučné spoločnosti majú podobný problém, predpokladajú však kompenzáciu nákladov o dva roky, v zmysle regulačných pravidiel. ÚRSO tvrdí, že sa svojim rozhodnutí chcel vyhnúť skokovému navýšeniu cien o dva roky.

ÚRSO: Tarifu za prevádzkovanie systému sme zvýšili v súlade s legislatívou

Dreamstime

Zvýšená tarifa za prevádzkovanie systému je platná pre všetkých odberateľov na Slovensku. Zvýšením tarify má financie z jej zvýšenia predisponovať organizátor trhu s elektrinou OKTE na SSE-D. Ostatné dve distribučné spoločnosti však tvrdia, že deficit by mal byť predmetom cenovej korekcie až o dva roky.

Podľa spoločnosti Východoslovenská distribučná by mal byť tohtoročný deficit medzi nákladmi a výnosmi predmetom regulácie až o dva roky: "Napriek tomu, že súčasný systém podpory zelenej elektriny je finančne vysoko deficitný aj pre našu spoločnosť, VSD v prebiehajúcom regulačnom roku 2014 nežiadala ÚRSO o navýšenie tarify TPS 2014 s cieľom zníženia, respektíve eliminácie deficitu pre spoločnosť VSD. Tento deficit v súlade s pravidlami ÚRSO je predmetom korekcie/kompenzácie o dva roky. VSD preto v aktuálnom roku nebude disponovať vyššími príjmami z tarify TPS,“ uviedla pre Energie-portal.sk 9. septembra Michaela Dobošová, hovorkyňa spoločnosti.

Podobný názor má aj spoločnosť Západoslovenská distribučná, podľa ktorej by sa podľa cenovej vyhlášky ÚRSO mal rozdiel zapracovať do cenotvorby na rok 2016 podľa skutočných výsledkov roka 2014. „Skutočný deficit vyplývajúci z financovania podpory výroby elektriny z OZE a KVET za tento rok budeme vedieť vykázať po ukončení tohto roka, respektíve po zdokladovaní vysokoúčinnej výroby elektriny a tepla príslušnými výrobcami elektriny (do 15.4.2015 za rok 2014),“ uviedla začiatkom septembra Michaela Dobošová, hovorkyňa spoločnosti.

Podľa regulačného úradu však úrad konal v zmysle platnej legislatívy a žiadna distribučná spoločnosť neutrpí stratu.

ÚRSO „ošetrí“ zvyšné distribučky v ďalšom období

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Zastavenie dodávok plynu z Ruska reálne hrozí, pripúšťa minister hospodárstva

Zastavenie dodávok plynu z Ruska reálne hrozí, pripúšťa minister hospodárstva

Budeme musieť použiť všetky opatrenia, na ktorých sme desať rokov pracovali, upozorňuje Peter Žiga.

Ak budú malé OZE vytláčať zemný plyn, kvalitu ovzdušia to môže aj zhoršiť, varuje SPNZ

Ak budú malé OZE vytláčať zemný plyn, kvalitu ovzdušia to môže aj zhoršiť, varuje SPNZ

Nahrádzanie nízkoemisného zemného plynu obnoviteľnými zdrojmi je z pohľadu hodnoty za peniaze neefektívna, tvrdí Slovenský plynárenský a naftový zväz.

Inštaláciu lokálneho zdroja brzdí zbytočná byrokracia

Inštaláciu lokálneho zdroja brzdí zbytočná byrokracia

Nie vždy sa na strechu budovy vojde fotovoltická elektráreň s požadovaným výkonom, prekážkou je aj zdĺhavý administratívny proces v distribučných spoločnostiach.