VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

ÚRSO: Tarifu za prevádzkovanie systému sme zvýšili v súlade s legislatívou

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zvýšil od 20. augusta tarify za poskytovanie systémových služieb v elektroenergetike na rok 2014, na základe listu od spoločnosti Stredoslovenská energetika – Distribúcia, ktorá poukázala na narastajúci rozdiel medzi nákladmi a tržbami. Ostatné dve distribučné spoločnosti majú podobný problém, predpokladajú však kompenzáciu nákladov o dva roky, v zmysle regulačných pravidiel. ÚRSO tvrdí, že sa svojim rozhodnutí chcel vyhnúť skokovému navýšeniu cien o dva roky.

ÚRSO: Tarifu za prevádzkovanie systému sme zvýšili v súlade s legislatívou

Dreamstime

Zvýšená tarifa za prevádzkovanie systému je platná pre všetkých odberateľov na Slovensku. Zvýšením tarify má financie z jej zvýšenia predisponovať organizátor trhu s elektrinou OKTE na SSE-D. Ostatné dve distribučné spoločnosti však tvrdia, že deficit by mal byť predmetom cenovej korekcie až o dva roky.

Podľa spoločnosti Východoslovenská distribučná by mal byť tohtoročný deficit medzi nákladmi a výnosmi predmetom regulácie až o dva roky: "Napriek tomu, že súčasný systém podpory zelenej elektriny je finančne vysoko deficitný aj pre našu spoločnosť, VSD v prebiehajúcom regulačnom roku 2014 nežiadala ÚRSO o navýšenie tarify TPS 2014 s cieľom zníženia, respektíve eliminácie deficitu pre spoločnosť VSD. Tento deficit v súlade s pravidlami ÚRSO je predmetom korekcie/kompenzácie o dva roky. VSD preto v aktuálnom roku nebude disponovať vyššími príjmami z tarify TPS,“ uviedla pre Energie-portal.sk 9. septembra Michaela Dobošová, hovorkyňa spoločnosti.

Podobný názor má aj spoločnosť Západoslovenská distribučná, podľa ktorej by sa podľa cenovej vyhlášky ÚRSO mal rozdiel zapracovať do cenotvorby na rok 2016 podľa skutočných výsledkov roka 2014. „Skutočný deficit vyplývajúci z financovania podpory výroby elektriny z OZE a KVET za tento rok budeme vedieť vykázať po ukončení tohto roka, respektíve po zdokladovaní vysokoúčinnej výroby elektriny a tepla príslušnými výrobcami elektriny (do 15.4.2015 za rok 2014),“ uviedla začiatkom septembra Michaela Dobošová, hovorkyňa spoločnosti.

Podľa regulačného úradu však úrad konal v zmysle platnej legislatívy a žiadna distribučná spoločnosť neutrpí stratu.

ÚRSO „ošetrí“ zvyšné distribučky v ďalšom období

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Protimonopolný úrad vidí možný kartel pri dodávke fotovoltiky. Spustil konanie

Protimonopolný úrad vidí možný kartel pri dodávke fotovoltiky. Spustil konanie

Podozrenia sa týkajú projektu financovaného z eurofondov.

Plán obnovy v energetike naberá sklz. Jedna výzva mešká už rok

Plán obnovy v energetike naberá sklz. Jedna výzva mešká už rok

Ďalšie výzvy už rezort hospodárstva otvoril, ale stále nie sú vyhodnotené.

LNG tankery budú platiť za CO2 emisie. Cena plynu v EÚ môže vzrásť

LNG tankery budú platiť za CO2 emisie. Cena plynu v EÚ môže vzrásť

Od začiatku roka sa povinnosť nakupovať emisné kvóty vzťahuje aj na námornú dopravu. Zvýšené náklady sa prenesú do cien plynu.