VSE
VSE
Belimo

Sieťové poplatky pri spotrebe elektriny nemotivujú odberateľov k aktivite

TPS, G-komponent, TSS poplatky nepodporujú aktívne správanie sa spotrebiteľov elektriny. ÚRSO prijíma podnety na zmenu.

Sieťové poplatky pri spotrebe elektriny nemotivujú odberateľov k aktivite

Foto: Energie-portal.sk

Prichádzajúce zmeny na trhu s energetikou sa týkajú aj väčšieho zapojenia domácností, firiem, či podnikov. Nová európska legislatíva hovorí aj o tzv. “aktívnom odberateľovi”. Veľkí priemyselní odberatelia, ktorí zároveň vyrábajú elektrinu pre vlastnú potrebu alebo dodávajú do siete a poskytujú podporné služby, už existujú aj v súčasnosti.

Pri súčasnom nastavení tarifikačnej politiky však aktívny prístup nie je jednoduchý. Tarifa za prevádzkovanie systému, tarifa za systémové služby, či poplatok za prístup do distribučnej sústavy sa platí aj pri spotrebovanej elektrine z vlastnej výroby. Existencia a výška týchto poplatkov nemotivuje hráčov správať sa ako aktívny odberateľ.

“Takéto zdroje existujú už v súčasnosti v niektorých fabrikách na Slovensku, pričom ide aj o veľké výkony v desiatkach MW. Ako aktívni odberatelia by mali prejsť do režimu, kde by sa im čo najviac znížili všetky bariéry, aj tie finančné,” pripomenul riaditeľ SAPI Ján Karaba počas diskusie v rámci seminára “Fotovoltika a OZE v roku 2021.”

ÚRSO: vítame návrhy na zmenu tarifikácie

Tarifikačné poplatky sú horúcou témou aj pre regulátora, ktorých nastavenie má byť jednou z priorít v najbližšom období. “Napríklad TPS-ka zaťažuje spotrebu. Spôsob, akým sa účtuje, má negatívny dopad na podnikateľov a aktívne správanie spotrebiteľov v energetike,” myslí si predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris.

Otázka tarifikácie je dôležitá napríklad aj pre prevázkovateľov akumulačných zariadení. “Považuje sa prevádzkovateľ batérie za výrobcu, odberateľa, alebo oboje? Aké poplatky sa na tento subjekt vlastne majú vzťahovať, aby nebol diskriminovaný a neplatil dvakrát za to isté?”

VIESSMANN

Na túto tému sa chce regulátor zamerať a prísť s návrhom na redizajn poplatkov. Už v súčasnosti dostáva množstvo podnetov od subjektov a úrad chce otvoriť aj verejnú diskusiu. “Privítame názory odbornej verejnosti na túto problematiku, ako by subjekty navrhli zmeniť tarifikačnú politiku zo svojho pohľadu,” vyzýva A. Juris.

V prvom polroku budúceho roka chce ÚRSO aj na základe podnetov pripraviť malú novelu cenových vyhlášok, ktorá bude odrážať nový prístup napríklad aj ku G-komponentu a TPS-ke. Presnejšiu predstavu o úprave zatiaľ regulátor nechce prezradiť.

”Jasná predstava je o procese. Od zainteresovaných subjektov očakávame podnety, úrad ich vyhodnotí a príde s výsledným návrhom.”

Zaťažujúci G-komponent

Advokát Pavol Polaček, zastupujúci výrobcov elektriny, podotkol, že už v roku 2014 pripravili krátku novelu, ktorá sa týkala tohto problému. “Ide o jednu vetu: Pokiaľ výrobca je povinný platiť G-komponent, táto platba nesmie presiahnuť 50 centov za MWh. Týmto by sme mohli začať. Potom má regulátor voľné ruky pri nastavení primeranej výšky.”

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Treba posilniť cezhraničné kapacity, apelujú regulátori. Pomôže to OZE a zníži volatilitu cien

Treba posilniť cezhraničné kapacity, apelujú regulátori. Pomôže to OZE a zníži volatilitu cien

Ak chcú štáty EÚ v energetickom mixe viac obnoviteľných zdrojov, vyžaduje si to viac kapacít pre cezhraničné obchodovanie, zdôrazňuje ACER.

Museli dočasne vypnúť veterné a solárne elektrárne, poľskej sústave hrozil problém

Museli dočasne vypnúť veterné a solárne elektrárne, poľskej sústave hrozil problém

Veterné a slnečné počasie stlačilo ceny elektriny na spotovom trhu hlboko do mínusu.

Nie sú to iba chýbajúce dotácie. Zmapovali, čo na trhu brzdí tepelné čerpadlá

Nie sú to iba chýbajúce dotácie. Zmapovali, čo na trhu brzdí tepelné čerpadlá

Výhodnosť tepelných čerpadiel pri lacnom plyne klesá. Ďalší problém asociácia vidí v drahých úveroch.