TPS, G-komponent, TSS poplatky nepodporujú aktívne správanie sa spotrebiteľov elektriny. ÚRSO prijíma podnety na zmenu.
Prichádzajúce zmeny na trhu s energetikou sa týkajú aj väčšieho zapojenia domácností, firiem, či podnikov. Nová európska legislatíva hovorí aj o tzv. “aktívnom odberateľovi”. Veľkí priemyselní odberatelia, ktorí zároveň vyrábajú elektrinu pre vlastnú potrebu alebo dodávajú do siete a poskytujú podporné služby, už existujú aj v súčasnosti.
Pri súčasnom nastavení tarifikačnej politiky však aktívny prístup nie je jednoduchý. Tarifa za prevádzkovanie systému, tarifa za systémové služby, či poplatok za prístup do distribučnej sústavy sa platí aj pri spotrebovanej elektrine z vlastnej výroby. Existencia a výška týchto poplatkov nemotivuje hráčov správať sa ako aktívny odberateľ.
“Takéto zdroje existujú už v súčasnosti v niektorých fabrikách na Slovensku, pričom ide aj o veľké výkony v desiatkach MW. Ako aktívni odberatelia by mali prejsť do režimu, kde by sa im čo najviac znížili všetky bariéry, aj tie finančné,” pripomenul riaditeľ SAPI Ján Karaba počas diskusie v rámci seminára “Fotovoltika a OZE v roku 2021.”
ÚRSO: vítame návrhy na zmenu tarifikácie
Tarifikačné poplatky sú horúcou témou aj pre regulátora, ktorých nastavenie má byť jednou z priorít v najbližšom období. “Napríklad TPS-ka zaťažuje spotrebu. Spôsob, akým sa účtuje, má negatívny dopad na podnikateľov a aktívne správanie spotrebiteľov v energetike,” myslí si predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris.
Otázka tarifikácie je dôležitá napríklad aj pre prevázkovateľov akumulačných zariadení. “Považuje sa prevádzkovateľ batérie za výrobcu, odberateľa, alebo oboje? Aké poplatky sa na tento subjekt vlastne majú vzťahovať, aby nebol diskriminovaný a neplatil dvakrát za to isté?”
Na túto tému sa chce regulátor zamerať a prísť s návrhom na redizajn poplatkov. Už v súčasnosti dostáva množstvo podnetov od subjektov a úrad chce otvoriť aj verejnú diskusiu. “Privítame názory odbornej verejnosti na túto problematiku, ako by subjekty navrhli zmeniť tarifikačnú politiku zo svojho pohľadu,” vyzýva A. Juris.
V prvom polroku budúceho roka chce ÚRSO aj na základe podnetov pripraviť malú novelu cenových vyhlášok, ktorá bude odrážať nový prístup napríklad aj ku G-komponentu a TPS-ke. Presnejšiu predstavu o úprave zatiaľ regulátor nechce prezradiť.
”Jasná predstava je o procese. Od zainteresovaných subjektov očakávame podnety, úrad ich vyhodnotí a príde s výsledným návrhom.”
Zaťažujúci G-komponent
Advokát Pavol Polaček, zastupujúci výrobcov elektriny, podotkol, že už v roku 2014 pripravili krátku novelu, ktorá sa týkala tohto problému. “Ide o jednu vetu: Pokiaľ výrobca je povinný platiť G-komponent, táto platba nesmie presiahnuť 50 centov za MWh. Týmto by sme mohli začať. Potom má regulátor voľné ruky pri nastavení primeranej výšky.”
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.