Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

M. Pokorný: Ak náklady na TPS-ku nebudú kryté výnosmi, systém podpory OZE skolabuje

Okrem historického dlhu štátu voči distribučným spoločnostiam vo výške 300 mil. eur sa cez TPS začal vytvárať nový dlh kvôli covid-u.

M. Pokorný: Ak náklady na TPS-ku nebudú kryté výnosmi, systém podpory OZE skolabuje

Rozvoj obnoviteľných zdrojov na Slovensku je momentálne v akomsi štádiu hibernácie. Potenciálni výrobcovia preferovanej zelenej elektriny by radi inštalovali nové zdroje, kvôli najrôznejším prekážkam však nemôžu.

Táto skutočnosť je však do veľkej miery dôsledkom hlbšieho problému, o ktorom sa až tak často a otvorene nehovorí. Ide o tzv. “historický dlh” štátu voči prevádzkovateľom distribučných sietí cez tarifu za prevádzku systému (TPS), ktorou sa financujú obnoviteľné zdroje, kombinovaná výroba elektriny a tepla a tiež výroba elektriny z hnedého uhlia. TPS-ka je podstatnou zložkou koncovej ceny elektriny pre spotrebiteľa.

Ako von zo začarovaného kruhu? Aj o tom sa diskutovalo na seminári SAPI “Fotovoltika a OZE v roku 2021”.

Neudržateľná TPS-ka

“Vykročilo sa veľmi zle v rokoch 2010-11. Na začiatku podpory OZE sa nastavil veľmi vysoký limit výkupnej ceny. To bolo ešte v poriadku, pretože tak to bolo aj v okolitých krajinách. Avšak neupravoval sa nadol,” myslí si Michal Pokorný, vrchný riaditeľ úseku SED a obchodu v SEPS. Pri politickom rozdávaní podpory sa vo veľmi krátkom čase inštaloval veľký objem najmä fotovoltiky za cenu prevyšujúcu 400 eur/MWh.

V najbližších rokoch by sa zaťaženie cez TPS mohlo znížiť. Podpora uhlia by mala skončiť najneskôr v roku 2023, čiže teoreticky by sa cena elektriny mohla odbremeniť o 115 mil. eur ročne. O ďalšie dva roky neskôr začnú vypadávať zo štedrej podpory prvé fotovoltické elektrárne.

Podľa M. Pokorného, ktorý prezentoval svoj osobný názor, nie postoj prevádzkovateľa prenosovej sústavy, by sa tieto peniaze mohli využiť na financovanie nových obnoviteľných zdrojov alebo ako pomoc pre veľkých odberateľov, ako sú priemyselné podniky. Problém s TPS-kou vidí aj v tom, že politici dlhodobo nie sú schopní povedať pravdu svojim voličom.

VIESSMANN

“Žiadna garnitúra nie je ochotná povedať: ‘na to, aby si mal zabezpečený komfort pri dodávkach elektriny, potrebujeme financovať veci, ktoré prikazuje EÚ. Bude ťa to stáť toľko a toľko.’ Namiesto toho sa pred nami dlhodobo nabaľuje snehová guľa. Dnes historický dlh dosahuje takmer 300 miliónov eur.”

Zároveň sa však vytvára nový dlh. Ekonomický prepad Slovenska a nižšia spotreba elektriny spôsobujú ďalší tlak na TPS tarifu. V tomto roku už ide o 120 miliónov eur.

“Ak nebudeme korektne regulovať TPS-ku, teda náklady nebudú pokrývané príslušnými výnosmi, celý systém financovania OZE skolabuje,” myslí si Pokorný. Jediným riešením v tomto momente je podľa neho to, že štát vyrovná dlhy z minulosti a dofinancuje systém. ÚRSO určí, o akú sumu sa presne jedná.

V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:

 • aké kroky realizuje SEPS pre umožnenie pripájania fotovoltiky a veterných elektrární
 • aká je výška historického dlhu a prečo vzniká nový deficit v TPS-ke
 • aké riešenia vidí ÚRSO a ministerstvo hospodárstva
 • prečo je OKTE vo finančných problémoch 
 
 

Zostáva vám 47% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. pavolkosa1959@gmail.com05.11.2020 (07:26)
  Dobrý deň Neviem prečo sa stále chodí okolo tohoto problému ako kocúr okolo horúcej kaše. Historický dlh si tak trocha -dosť zapríčinili distribučky samé. Pripájali FV elektrárne z hľadiska splnenia pripojovacích podmienok koncom roka 2010 hlava nehlava, tie výkony a počty zdrojov jednoducho vtedajší pracovníci fyzicky ani technicky nemohli stíhať, ale stihli aj keď na papieri. Veď niektoréa kože spustené FVE sa ešte len stavali. Dobre, sme na Slovensku a tu je to tak a distribučky , hlavne SSE tam mali, resp. majú svoje významné želiezka v ohni. Ja si osobne myslím, že to je relatívne jednoduché. Pokiaľ mi je zrejmé tak ÚRSO vtedy stanovovalo cenu podľa nejakých priemerných investičných nárokov s návratnosťou 12 rokov. To že v budúcich rokoch v rámci regulácie zle nastavilo predpokladanú výrobu elektriny z OZE a nastali rozdiely medzi platbami výrobcom a vybranými prostriedkami cez TPS je maslo na hlave tohto úradu. Je tu však jeden významný aspekt . Kedže bola návratnosť uvažovaná na dvanásť rokov a pri výraznom poklese komodity výrazne rástol doplatok tak návratnosti FVE klesali niekde na úroveň poď 10 rokov , možno až 7. Z toho vyplýva, že boli splnené podmienky podpory pre daného prevádzkovateľa FVE, síce skôr ako za 15 rokov, tak nechápem prečo by mal stále dostávať podporu do výšky ceny dodávanej elektriny nad 400 € /MWh. Nech ide so svojou výrobou do aukcie veď má veľmi malé režijné náklady. Je na MH a ÚRSO, aby spracovali úpravu podpory takýchto zdrojov legislatívne tak, že pri preukázaní návratnosti FVE skončí podpora a dotyčný prevádzkovateľ môže dodávať elektrinu v rámci transparentných aukcií ako "nový " zdroj. Nechápem, prečo musí každý jeden odberateľ elektriny na Slovensku prispievať týmto novodobým "energetickýcm barónom" na ich blahobyt. Pretože aj keď sa to často v médiach prezentuje ako štátna podpora tak to žiadna podpora štátu nie je.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok opisuje vybrané aspekty procesu EIA a povoľovacích procesov vo svetle legislatívnych úprav účinných od 1. 4. 2024, ako aj návrhov, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese.

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nestačí sa pozerať na jednotlivé zariadenia, kľúčové je, ako funguje celý systém, hovorí Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann.

X
X
X
X