Šéf hutníckej firmy: Ak nebude dostatok lacnej elektriny, podniky pôjdu preč z EÚ | ENERGIE-PORTAL.SK
INNOGY
INNOGY
INNOGY

Šéf hutníckej firmy: Ak nebude dostatok lacnej elektriny, podniky pôjdu preč z EÚ

Treba si vybrať takú cestu, ktorá je dobrá pre planétu, ale zároveň nevedie k výraznému oslabeniu ekonomiky, tvrdí riaditeľ OFZ Branislav Klocok.

Šéf hutníckej firmy: Ak nebude dostatok lacnej elektriny, podniky pôjdu preč z EÚ

Foto: OFZ

Podporné služby pre prevádzkovateľa prenosovej sústavy poskytujú aj priemyselné podniky. Ako konkrétne prispieva k regulácii energetickej siete a poskytovaniu flexibility SEPS-u hutnícky podnik OFZ? Aký je trend vývoja cien služieb primárnej, sekundárnej, terciárnej regulácie na Slovensku?

Prečo regulačný trh môže byť časom pre niektoré priemyselné podniky nezaujímavý? Súvisí rastúca komoditná cena elektriny iba s povolenkami? Aké dopady môže mať sťahovanie ťažkého priemyslu mimo Európy? Aj o tom hovoril Branislav Klocok, výkonný riaditeľ spoločnosti OFZ, na česko-slovenskej energetickej konferencii Share Your Energy.

Výrobca ferozliatin patrí medzi energeticky najnáročnejšie podniky na Slovensku. Výrobný proces sa odohráva v oblúkových elektrických peciach, kde sa tavia rôzne oxidy. Pridávaním tepla cez elektrinu a uhlíka z uhlia sa oxidy štiepia a vznikajú kovonosné prísady, používané v oceliarskom priemysle.

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy nakupuje pre svoje potreby služby primárnej, sekundárnej a terciárnej regulácie, znižovanie alebo zvyšovanie výkonu. OFZ dodáva sústave flexibilitu cez aktívne znižovanie výkonu na požiadanie SEPS.

Neregulovaná cena regulácie klesá

“Pri vývoji cien služieb primárnej, sekundárnej a terciárnej regulácie pozorujeme klesajúci trend. Výnimkou je TRV 10 minútová, kde trend nie je úpne jednoznačný,” hodnotí vývoj cien regulácie B. Klocok.

Pokles súvisí so zlepšovaním systémov aj pribúdaním nových hráčov na trhu. Pri cenách zmeny výkonu trend poklesu jednoznačný nie je, pričom zvyšovanie výkonu (ZVO) je odmeňované viac. “Je to spôsobené reguláciou maximálnej ceny, za ktorú sa môžu tieto služby poskytovať, čo ovplyvňuje trh.”

Branislav Klocok | Foto: Energie-portal.sk

Skúsenosti podľa predstaviteľa hutníckeho podniku hovoria, že ak na trh vstúpi viac hráčov, cena klesá. “Trh sa ide postupne otvárať aj pre hráčov z iných krajín, ktorý budú môcť pomáhať regulovať sústavy v iných krajinách. Prax z Poľska zatiaľ ukazuje, že pokles cien týchto služieb bude pokračovať. Dokonca by mal akcelerovať až do tej miery, že pre firmy ako je naša by tento trh mohol prestať byť zaujímavý.”

Zaťaženie sústavy sa mení

Zaťaženie energetickej sústavy Slovenska sa časom mení. Za posledný rok pritom nastala výrazná zmena oproti minulosti. Zatiaľ čo charakteristika zaťaženia siete bola v minulosti takmer rovnaká, od druhej polovie roku 2020 sa mení.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Analytik: Drahšie energie môžu priniesť znižovanie spotreby aj pokles životnej úrovne

Analytik: Drahšie energie môžu priniesť znižovanie spotreby aj pokles životnej úrovne

Zelená politika EÚ, zásahy štátu do fungovania ekonomiky, geopolitika, odstavovanie fungujúcich zdrojov, či monetárna politika centrálnych bánk. Prečo rastú ceny energií?

Výrobcovia zelenej elektriny sa nemôžu dohodnúť priamo s odberateľom na dodávke. Zmení sa to?

Výrobcovia zelenej elektriny sa nemôžu dohodnúť priamo s odberateľom na dodávke. Zmení sa to?

Zatiaľ čo v niektorých európskych krajinách už PPA kontrakty dávno fungujú, ich rozvoj na Slovensku brzdí niekoľko prekážok.

Nabíjacie stanice pre elektromobily sa stávajú trendom súčasnosti

Nabíjacie stanice pre elektromobily sa stávajú trendom súčasnosti

Počet nabíjacích staníc pre elektromobily na Slovensku postupne stúpa. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v októbrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/10.