Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

S. Moidl: Aukcie pre OZE na Slovensku nie sú efektívne ani potrebné

Zástupca rakúskych výrobcov elektriny z veternej energie sa podelil o skúsenosti s novým systémom podpory obnoviteľných zdrojov energie z iných krajín.

S. Moidl: Aukcie pre OZE na Slovensku nie sú efektívne ani potrebné

Foto: SAPI

Výroba elektriny z veterných turbín v Rakúsku sa sústredí do dvoch hlavných oblastí. Najväčšou a dominantnou je oblasť Burgenlandu a Dolného Rakúska s prevládajúcim západnými a východnými vetrami. Preto z hľadiska prírodných podmienok možno tieto veterné parky porovnávať s tými nachádzajúcimi sa pri pobreží severného Nemecka. Druhou, menej významnou, je alpský región Štajerska.

Celková kapacita veterných elektrární v Rakúsku s počtom 1313 dosahovala v roku 2018 3045 MW.  Dokážu zabezpečiť 11 % celkovej spotreby elektriny a pokryť polovicu domácností v krajine. V celom dodávateľsko-prevádzkovom reťazci tohto odvetvia pracuje zhruba 4 500 ľudí.

Celková kumulatívna kapacita veterných elektrární rastie po niekoľkoročnej pauze od roku 2011, aj keď prírastky nových kapacít od roku 2016 sa stabilizovali okolo 200 MW ročne. V období najväčšieho rozmachu (2013, 2014) dosahovali zhruba 400 MW ročne.

Ambiciózny cieľ Rakúska dosiahnuť 100 % spotreby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2030 sa má spoliehať aj na veterné elektrárne. 120 nových turbín s prírastkom ročnej kapacity 500 MW by malo zabezpečiť, že o desať rokov bude veterná energia pokrývať 26 % celkovej spotreby elektriny v krajine.

Obrázok: Lokalizácia veterných elektrární v Rakúsku

Zdroj: energiewerkstatt

Dotácie po dobu 13 rokov

"Takmer tretina z celkovej kapacity veterných elektrární produkuje elektrickú energiu bez dotácií. Doba podpory doplatkom za obnoviteľnú energiu bola stanovená na obdobie 13 rokov, čo je najmenej v Európe. Väčšina krajín dotuje tieto zdroje po dobu 20 rokov,” uviedol Stefan Moidl z Rakúskej asociácie pre veternú energiu na seminári SAPI o fotovoltike a obnoviteľných zdrojoch energie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozvoj OZE brzdí EIA, stop-stav aj stavebná legislatíva. NECP zrejme čaká revízia

Rozvoj OZE brzdí EIA, stop-stav aj stavebná legislatíva. NECP zrejme čaká revízia

Skokový nárast podielu OZE, ku ktorému podľa Eurostatu na Slovensku došlo v roku 2019, si vyžiada zmenu slovenskej stratégie pre obnoviteľné zdroje.

ÚRSO chystá nové vyhlášky pre elektroenergetiku, plynárenstvo aj teplárenstvo

ÚRSO chystá nové vyhlášky pre elektroenergetiku, plynárenstvo aj teplárenstvo

Tri nové vyhlášky chce ÚRSO predložiť v priebehu apríla. Tu sú prvé podrobnosti.

Jadrové zariadenia JAVYS v roku 2020 fungovali bezpečne, potvrdili inšpektori

Jadrové zariadenia JAVYS v roku 2020 fungovali bezpečne, potvrdili inšpektori

JAVYS vlani vo svojich jadrových zariadeniach nezaznamenala žiadnu udalosť, ktorá by podliehala hláseniu dozorným orgánom.