Fotovoltická asociácia upozorňuje, že s inštalovaním tzv. lokálnych zdrojov je spojený zložitý administratívny proces a množstvo technických podmienok. Ich prevádzkovatelia pritom ani nemajú nárok na podporu.
Streda 27. február 2019 sa podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) natrvalo zapíše do histórie slovenskej energetiky. Ministerstvo hospodárstva totiž rozhodlo, že päť rokov trvajúci „stop stav” na pripájanie nových zdrojov elektrickej energie končí.
Kapacity OZE však budú môcť pribúdať len v rámci limitov, ktoré rezort hospodárstva stanovil pre zvlášť pre západné, stredné a východné Slovensko.
Galeková: Skončilo päť rokov vákua
Nové zdroje nebolo možné pripájať do distribučnej sústavy od roku 2014. Tento stav bol podľa SAPI jednou z hlavných príčin, prečo podiel obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na spotrebe energie na Slovensku dva roky po sebe klesol.
Ministerstvo má na klesajúci podiel OZE iné vysvetlenie a dlhoročný stop stav za ním nevidí. Podľa fotovoltikov však zrušením stop stavu reaguje práve na scvrkávajúci sa podiel zelenej energie.
„Zverejnením objemov inštalovaných zdrojov sa skončilo, zvlášť pre sektor OZE, nekonečných a nikdy oficiálne nepomenovaných päť rokov vákua pre nové zdroje a to nie len pre tie obnoviteľné,“ uviedla Veronika Galeková, riaditeľka SAPI.
Kvôli päť rokov trvajúcemu stop stavu pre nové zdroje OZE sme boli podľa riaditeľky SAPI unikátom v rámci celej EÚ.
Priveľa byrokracie môže odrádzať
Za rozhodnutím ministerstva ukončiť stop stav a povoliť nové zdroje zelenej energie Galeková vidí okrem iného pôsobenie asociácie. Pripomenula, že SAPI počas uplynulých rokov spísala viacero žiadostí, sťažností aj podnetov na národnej aj na európskej úrovni.
„Naše enormné úsilie a konštantná kritika prinútili ministerstvo a zrejme aj distribučné spoločnosti svoj postoj prehodnotiť,“ dodáva Galeková.
Obzvlášť veľkú radosť majú slovenskí fotovoltici z vyhláseného objemu 31 MW pre tzv. lokálne zdroje – teda koncept, ktorý si ministerstvo malo osvojiť práve od SAPI.
Predbežne sa však podľa SAPI ukazuje, že napriek snahe pôvodnej myšlienky maximálne zjednodušiť stavbu elektrární pre vlastnú spotrebu sa pre zdroje nad 100 kW plánuje ponechať veľmi náročná administratíva procedúra pre pripojenie. Od inštalácie lokálnyzch zdrojov môže odrádzať taktiež množstvo technických podmienok.
„Dúfame, že ide o predbežné návrhy a prax bude oveľa jednoduchšia. Základnou podmienkou inštalácie takýchto zdrojov je totiž využitie výlučne vlastných finančných prostriedkov, s nulovou podporou štátu a to výmenou za minimálnu administratívu,“ pokračuje riaditeľka SAPI.
„Veríme, že to nebude práve administratíva, ktorá bude opätovne odrádzať subjekty od inštalácie takýchto zdrojov, ktoré, v konečnom dôsledku, svojou samovýrobou a samospotrebou pomôžu tak distribučnej sieti, ako aj Slovenskej republike k napĺňaniu cieľov požadovaných EÚ.“
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.