Revízna kontrola fotovoltickej elektrárne dokáže predchádzať budúcim poruchám | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Revízna kontrola fotovoltickej elektrárne dokáže predchádzať budúcim poruchám

Na seminári SAPI sa hovorilo aj o inštalácii a prevádzke fotovoltických elektrární z hľadiska bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

Revízna kontrola fotovoltickej elektrárne dokáže predchádzať budúcim poruchám

Foto: SolarEnergia

Pri inštalovaní a prevádzkovaní fotovoltických elektrární je dôležité nielen vyhýbať sa chybám, ktoré znižujú účinnosť a výkon zdroja. Často môžu viesť až k havarijnému stavu, či požiaru elektrárne pri zanedbaní bezpečnostných opatrení.

Jednou z tém seminára Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE bola aj inštalácia a prevádzka fotovoltických elektrární z hľadiska bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Miroslav Kubinec, revízny technik v spoločnosti SolarEnergia, priblížil najdôležitejšie legislatívne predpisy v tejto oblasti a praktické príklady dôsledkov podcenenia kontroly zariadení.

Základným predpisom je zákon č. 124/2006 o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Zákon sa vzťahuje na zamestnávateľov a zamestnancov, živnostníkov a aj ich rodinných príslušníkov, ak sa podieľajú na plnení ich podnikateľských úloh.

Zákon sa týka aj fyzických osôb, nachádzajúcich sa s vedomím zamestnávateľa na pracovisku. “Čiže zamestnávateľ je zodpovedný za bezpečnosť a zdravie osôb, ktoré sú tam s jeho vedomím. Nie za tých, ktorí sú tam bez jeho vedomia.”

Prevádzkovateľ FVE ako zamestnávateľ musí podľa zákona zabezpečiť, aby zamestnanci aj iného zamestnávateľa boli dostatočne oboznámení s BOZP. Môže sa dohodnúť na výkone práce s fyzickou osobou, len ak táto preukáže odbornú spôsobilosť.

VIESSMANN

“Ak si niekoho objednávate, mali by ste si od danej osoby vypýtať doklad potvrdzujúci spôsobilosť. Pri revízii, ktorú zabezpečuje firma, ako prevádzkovateľ zariadenia nemusíte nič žiadať. Firma zodpovedá za dodanie revízneho technika s platným osvedčením. Ale ak si priamo objednáte servisného technika, musíte si vy vyžiadať potrebné doklady,” vysvetľuje M. Kubinec.

Revíziu vyžadujú elektrotechnické zariadenia A a B

Prevádzkovateľ fotovoltickej elektrárne by mal kontrolovať dodržiavanie predpisov BOZP a realizovať pravidelnú kontrolu technických zariadení. Revízia, teda odborné prehliadky a skúšky, sa týkajú vyhradených technických zariadení kategórie A a B. Ako podotýka odborník, v praxi sa často zabúda na to, že prevádzkovateľ by mal kontrolou zistené nedostatky aj odstrániť.

Vykonávací predpis k zákonu o BOZP s technickými zariadeniami predstavuje vyhláška č. 508/2009. Rozdeľuje elektrotechnické zariadenia na tri kategórie:

A – zariadenia s vysokou mierou ohrozenia. Patria sem vysokonapäťové zariadenia. V elektrárňach sú to trafostanice s napätím vyšším ako 1000 V. Zariadenia s viac ako 250 kVA, priestory s viac ako 250 osobami, určité špecifické priestory s vonkajším vplyvom a výskytom korozívnych a znečisťujúcich látok.

 
 

Zostáva vám 66% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2023

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2023

Deviaty ročník medzinárodnej konferencie sa uskutoční v polovici apríla v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

Ako bolo na konferencii Energetický manažment 2022 (FOTO)

Ako bolo na konferencii Energetický manažment 2022 (FOTO)

K hlavným témam podujatia patrili garantované energetickú služby, energetická efektívnosť, budovy, obnoviteľné zdroje energie, ale aj podporné nástroje a energetická legislatíva.

Tepelné čerpadlá sú vhodné aj pre vykurovanie starších domov, tvrdí štúdia

Tepelné čerpadlá sú vhodné aj pre vykurovanie starších domov, tvrdí štúdia

Prípadová štúdia porovnáva návrh tepelného čerpadla pre rodinný dom na severe Slovenska v pôvodnom aj rekonštruovanom stave.