VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

Nechápeme, prečo ÚRSO stopol vyhlášku. Chýbajú kapacity na pripájanie OZE, hovorí šéf SAPI

Stopnutie vyhlášky znamená, že potrebné zjednocovanie pripojovacích procesov nastane buď neskôr alebo nenastane vôbec, hovorí Ján Karaba.

Ján Karaba

Ján Karaba / Foto: Energie-portal.sk

Mal to byť predpis, ktorý by na Slovensku od 1. januára 2024 po prvýkrát zjednotil procesy pri pripájaní nových elektrární, ale aj zariadení na odber elektriny. Tie sa totiž v rámci distribučných území rôznia. Novú vyhlášku, ktorá v minulom roku prešla pripomienkovým konaním, ale Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) napokon nevydal. Stalo sa tak po personálnej výmene v čele úradu.

Na rozhodnutie regulátora dnes (11. januára) zareagovala Slovenská asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), ktorá sa ako jeden zo stakeholderov vlani podieľala na príprave novej vyhlášky. „Ide o prekvapivý krok, pretože odborná verejnosť vyhlášku vnímala pozitívne, ako dokument, ktorý by mal do pripájacích procesov vniesť poriadok,“ uviedla SAPI.

Krok ÚRSO nechápu

Cieľom novej vyhlášky, ktorá mala podľa pôvodného zámeru nadobudnúť účinnosť 1. januára 2024, bolo zjednotiť pripájacie procesy naprieč prevádzkovateľmi distribučných sústav. Vyhláška mala tiež zadefinovať spôsob čerpania kapacity na pripojenie, ako aj náležitosti zmlúv o pripojení.

„Tvorbe vyhlášky predchádzali extenzívne odborné konzultácie úradu s ďalšími účastníkmi trhu. Vo všeobecnosti možno konštatovať, že nová vyhláška mala priniesť poriadok do pripájania zariadení do distribučných sústav a to nie len pre zdroje na výrobu, ale aj pre zariadenia na odber elektriny,“ tvrdí SAPI.

Rozhodnutie regulátora, ktorý na poslednú chvíľu vydanie vyhlášky zastavil, organizácia združujúca výrobcov zelenej elektriny hodnotí „veľmi negatívne.“

„Avizovanému prepracovaniu vyhlášky nerozumieme a už vôbec nerozumieme dôvodu, prečo pristúpil predseda ÚRSO k takémuto kroku. Vyhlášku sme pokladali za krok správnym smerom a jej stopnutie bude znamenať, že nesmierne potrebné zjednocovanie pripojovacích procesov nastane buď neskôr alebo nenastane vôbec,“ hovorí SAPI Ján Karaba. 

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vplyvy veterných elektrární na okolie sú známe. Treba iba zjednotiť požiadavky, tvrdí EIA expert

Vplyvy veterných elektrární na okolie sú známe. Treba iba zjednotiť požiadavky, tvrdí EIA expert

Ak k jednému zámeru veternej elektrárne prídu tri pripomienky od verejnosti a k druhému až 200, ministerstvo by malo zvážiť, čo prenesie do rozsahu hodnotenia, myslí si Peter Socháň.

Ako rozvíjať veterné elektrárne? V severskej krajine nešli cez „go-to” zóny

Ako rozvíjať veterné elektrárne? V severskej krajine nešli cez „go-to” zóny

Príkladom pre Slovensko pri výstavbe veterných parkov môže byť Fínsko, kde pripájajú tisíc megawattov nových zdrojov ročne.

Oceliarne, rafinéria, cementárne. Ktoré podniky na Slovensku vlani vypustili najviac emisií (+grafy)

Oceliarne, rafinéria, cementárne. Ktoré podniky na Slovensku vlani vypustili najviac emisií (+grafy)

Poradie najväčších producentov emisií sa premiešalo. Pozreli sme sa, aké hodnoty firmy nahlásili za rok 2023.