Kto chce pripojiť nový zdroj, musí spĺňať tri podmienky. Žiadosti sa majú posudzovať podľa deviatich kritérií. ÚRSO chce zjednotiť pravidlá na celom Slovensku.
Dlho očakávaná vyhláška, ktorá má štandardizovať podmienky pre pripájanie nových elektrární či batérií do sústavy, je na svete. Zbrusu nový predpis predstavil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorému táto povinnosť vyplynula z § 95 novelizovaného zákona o energetike.
Prípravu predpisu úrad avizoval už v máji a o prvé podrobnosti sa podelil predseda ÚRSO Andrej Juris v letnom rozhovore pre Energie-portal.sk. „Našou ambíciou je proces pripájania zjednotiť a zjednodušiť v rámci celého Slovenska,“ povedal. „V prvej fáze sa budeme snažiť nastaviť štandardizáciu v maximálnej možnej miere, napríklad čo sa týka postupov distribučných spoločností pri pripájaní nových zdrojov.“
V článku sa dozviete:
- ako návrh vyhlášky definuje podmienky pripojenia,
- čo sa bude vyžadovať od záujemcov o pripojenie,
- aké podmienky vyhláška nastavuje pre distribučné spoločnosti a SEPS,
- ktoré termíny budú záväzné,
- ako to bude s rezerváciou voľnej kapacity,
- čo návrh hovorí o malých zdrojoch do 10,8 kW.
Návrh regulačného úradu sa dá pripomienkovať do pondelka 30. októbra. Nová vyhláška má nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2024. Kompletný materiál ÚRSO a jeho sprievodné dokumenty si môžete stiahnuť cez odkaz v závere tohto textu.
O čo ide
Vyhláška bude v energetickej legislatíve predstavovať úplné nóvum. Predpis, ktorá by detailne ošetroval pravidlá pri pripájaní zdrojov do distribučnej alebo prenosovej sústavy, na Slovensku zatiaľ neexistuje. Prax jednotlivých prevádzkovateľov sústav sa preto rôzni.
Veľké očakávania si s novou vyhláškou začal spájať najmä sektor obnoviteľných zdrojov energie (OZE), napríklad záujemcovia o pripájanie fotovoltických elektrární, ale aj batérií. „Ide o obrovskú príležitosť a keď ju úrad uchopí správne, môže znamenať zásadné zefektívnenie pripájacích procesov,“ konštatoval prednedávnom riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltické priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba.
Na druhej strane predseda ÚRSO v uplynulých mesiacoch veľké očakávania predstaviteľov „novej energetiky“ čiastočne tlmil. „Návrh prispeje aj k rozvoju decentralizovaných obnoviteľných zdrojov energie. Vyhláška však nevyrieši všetky problémy účastníkov v procese pripájania, ten je pomerne komplexný a presahuje kompetencie úradu, napríklad povoľovanie stavieb alebo EIA,“ vysvetľoval v rozhovore.
Nový predpis však má zmeniť proces pripájania nových zdrojov tým, že na rozdiel od súčasného stavu sa bude musieť riadiť štandardizovanými pravidlami. „V súčasnosti sú podmienky pripojenia uvedené v Prevádzkových poriadkoch jednotlivých prevádzkovateľov sústav a prevádzkovatelia sústav majú tieto podmienky upravené odlišne,“ konštatuje ÚRSO v doložke vybraných vplyvov, ktorú predložil na pripomienkovanie spolu s novou vyhláškou. „Návrhom vyhlášky sa podmienky pripojenia elektroenergetických zariadení a odberných elektrických zariadení do sústavy zjednotia v rámci SR.“
ÚRSO v novom predpise navrhuje základné pravidlá procesu pripájania a tiež niekoľko konkrétnych termínov, ktorými budú jednotliví hráči viazazní. Na návrh vyhlášky sme sa pozreli bližšie a vyberáme z neho to najdôležitejšie.
Budú tri podmienky pripojenia
Zostáva vám 75% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.