Ozvali sa výrobcovia elektriny aj distribučné spoločnosti. O finálnej podobe vyhlášky rozhodne ÚRSO. V hre je aj odklad jej účinnosti.
Už o dva mesiace by sa pripájanie nových elektrární, ale aj batérií či odberných zariadení malo riadiť štandardizovanými pravidlami v celej krajine. Procesy, ktorý v súčasnosti vyzerajú inak na západnom, strednom a východnom Slovensku, by mali v základných parametroch fungovať rovnako.
Umožniť to má úplne nová vyhláška z dielne Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Na Energie-portal.sk sme návrh regulátora podrobnejšie rozobrali krátko nato, ako vstúpil do medzirezortného pripomienkového konania.
Materiál bolo možné pripomienkovať do pondelka 30. októbra. ÚRSO dostal k návrhu 388 pripomienok, z toho 99 bolo zásadných. Regulátor ich teraz vyhodnocuje. Ak bude chcieť naplniť svoj pôvodný zámer, musí sa poponáhľať. Na pripomienkovanie ÚRSO návrh predložil s tým, že vyhláška začne platiť od Nového roka.
Na druhej strane Republiková únia zamestnávateľov SR (RÚZ), Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ), rovnako ako Stredoslovenská distribučná (SSD) a Západoslovenská distribučná (ZSD) vo svojich pripomienkach navrhli posunúť účinnosť vyhlášky o polroka, teda na 1. júla 2024. Argumentujú tým, že prispôsobenie IT systémov si bude vyžadovať čas.
„V súčasnosti je už väčšina procesov týkajúcich sa pripájania energetických zariadení automatizovaná a úspešná implementácia navrhovaných úprav si bude vyžadovať určitý čas z dôvodu nevyhnutných zásahov do informačného systému prevádzkovateľa distribučnej sústavy,“ uviedli vo svojich pripomienkach s tým, že systémy sú pomerne rozsiahle a zložité, keďže každý z nich musí spracovávať desaťtisíce žiadostí ročne.
Čo všetko zaznelo v pripomienkovom konaní? Aké návrhy má teraz ÚRSO na stole? Na niektoré z pripomienok sme sa pozreli bližšie. Všetky pripomienky, ktoré úrad dostal, si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.
RÚZ: Zmluva o pripojení má byť vec dohody
RÚZ v jednej zo svojich početných pripomienok tvrdí, že aktuálne nastavenie rezervácie kapacity v sústave znemožňuje, aby o podmienkach zmluvy o pripojení prebiehali reálne rokovania.
„Režim je nastavený výlučne v prospech prenosovej sústavy, ktorá môže do zmlúv o pripojení dať prakticky čokoľvek, a žiadateľ to do 30 dní musí prijať. Zároveň lehota 30 dní na prijatie zmluvy o pripojení pod hrozbou zániku rezervovanej kapacity nedáva ani prevádzkovateľovi prenosovej sústavy žiadnu motiváciu o prípadných podmienkach zmluvy o pripojení rokovať. Stačí, keď uplynie lehota 30 dní a ak žiadateľ jednostranne nastavenú zmluvu neprijme, tak kapacitu stráca a rezervuje sa pre niekoho iného, ktorému sa opätovne jednostranne nastavia podmienky pripojenia,“ konštatuje RÚZ.
Zostáva vám 78% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.