INNOGY
INNOGY
INNOGY

Pre koronavírus hrozia ťažkosti veľkým aj malým odberateľom, ERÚ vyzýva k zhovievavosti

Český regulátor odkladá niektoré administratívne povinnosti regulovaných subjektov a na všetkých účastníkov trhu sa obrátil s mimoriadnou výzvou. Slovenský ÚRSO zatiaľ podobné kroky neprijíma.

Pre koronavírus hrozia ťažkosti veľkým aj malým odberateľom, ERÚ vyzýva k zhovievavosti

Foto: Fotolia

Český Energetický regulačný úrad (ERÚ) zverejnil výzvu, v ktorej žiada všetkých účastníkov energetického trhu, aby pri riešení možných problémov so zákazníkmi aj inými účastníkmi trhu prihliadali k obmedzeniam vyvolaným pandémiou koronavírusu.

Pri drobných spotrebiteľoch hrozia najmä ťažkosti s oneskorenými platbami. U veľkých odberateľov môže byť problémom hlavne nevyužívanie rezervovanej kapacity v dôsledku obmedzenia výroby.

Zákon u našich západných susedov síce spotrebiteľom zaručuje, že ak nedodržia svoje zmluvné povinnosti voči dodávateľovi energie v dôsledku zásahu vyššej moci, nemala by im za také pochybenie hroziť náhrada škody, naďalej však môžu čeliť zmluvnej sankcii. A to aj v prípadoch, keď napríklad nemohli odoslať platbu v hotovosti kvôli uzatvorenej pobočke pošty, karanténe či z iného relevantného dôvodu.

„Vyzývam preto všetkých dodávateľov energií, aby k zákazníkom pristupovali skutočne ústretovo, boli čo najviac zhovievaví pri riešení problémov – teraz aj neskôr. Všetkých účastníkov trhu žiadam, aby sa vyhýbali okamžitému uvaleniu zmluvných či zákonných sankcií na spotrebiteľov napríklad v tých prípadoch, keď zaplatí oneskorene alebo nestihnú riadne ukončiť zmluvu, dôjde ku komplikáciám pri zmene dodávateľa a podobne,“ hovorí predseda Rady ÚRSO Stanislav Trávníček.

Slovenský Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sa zatiaľ s podobnou výzvou na účastníkov trhu neobrátil. Energie-portal.sk zisťuje, či slovenský regulátor plánuje pre koronavírus prijímať mimoriadne opatrenia v oblasti regulácie. Na reakciu čakáme.

Distribučky žiadajú o zhovievavosť

Český regulátor odporúča zákazníkom s dodávateľom komunikovať a o probléme ho čo najskôr informovať. Hoci väčšina dodávateľov kvôli zníženiu rizika šírenia nákazy obmedzila prevádzku svojich zákazníckych centier, v prevádzke zostávajú tzv. Call-centrá, prípadne je možné využiť elektronickú komunikáciu.

Podľa člena Rady ERÚ Rostislava Krejcara sa český regulátor obrátil aj na distribučné spoločnosti, ktoré majú v kompetencii odpojovanie odberných miest pri neoprávnenom odbere.

„Takýto krok má prísne pravidlá aj za normálnych okolností, po jednej nezaplatené mesačnej platbe vás nikto odpojiť nemôže. Avšak spotrebitelia teraz môžu skončiť v dlhšom omeškaní, a to nie vlastnou vinou. Verím, že distribučné spoločnosti preto budú postupovať ohľaduplne najmä u tých domácností, kde problémy preukázateľne súvisí s popísanými obmedzeniami,“ dopĺňa Rostislav Krejcar, člen Rady ERÚ.

ERÚ odkladá podávanie výkazov

Ťažkosti sa môžu dotknúť aj veľkých odberateľov energie. Niektorí z nich totiž nemôžu využiť dohodnutú rezervovanú kapacitu. Aj v týchto prípadoch ERÚ žiada licencované subjekty, aby pri rokovaní o úprave zmluvných podmienok, na ktoré majú zmluvné strany pri podobných nečakaných udalostiach zákonný nárok, vyšli žiadateľom čo možno najviac v ústrety.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Nové vedenie MH Manažment upratuje v štátnych teplárňach

Nové vedenie MH Manažment upratuje v štátnych teplárňach

Správca niekoľkých teplárenských podnikov zastavil viaceré nevýhodné zmluvy a projekty.

Česi spustili továreň na unikátne lítium-iónové batérie. Vyvinul ich český vynálezca

Česi spustili továreň na unikátne lítium-iónové batérie. Vyvinul ich český vynálezca

Kompletne robotizovanú výrobu financujú výlučne českí investori.

Väčšia kapacita, dlhšia životnosť, nižšia cena. Český Elon Musk vyvinul revolučnú batériu

Väčšia kapacita, dlhšia životnosť, nižšia cena. Český Elon Musk vyvinul revolučnú batériu

Popredný český vedec a odborník v nanotechnológiách Jan Procházka vynašiel batériu, ktorá môže zmeniť globálnu energetiku. Číňania do jeho firmy HE3DA investovali 1,5 miliardy korún a v Prahe už spustili skúšobnú výrobu.