Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Koronavírus je rizikom aj pre dodávateľov energií, niektorých môže položiť

Pre nastavenie legislatívy hrozí celému sektoru alternatívnych dodávok elektriny a plynu kolaps.

dodávatelia elektriny a plynu

Foto: Fotolia

Núdzový stav, ktorý vyhlásila vláda pre pandémiu koronavírusu, neznamená, že prestali plynúť lehoty splatnosti zálohových ani vyúčtovacích faktúr za dodávku energií. Z právneho pohľadu sú preto koncoví odberatelia elektriny a plynu aj naďalej povinní plniť všetky svoje zmluvné záväzky.

Súčasná extrémna situácia preto môže viesť k tomu, že mnohí podnikatelia a odberatelia v domácnostiach nebudú schopní uhrádzať platby za elektrinu a plyn načas alebo sa dokonca dostanú do platobnej neschopnosti. Vo svojej analýze na to upozorňuje advokátska kancelária Capitol Legal Group.

„Ťažko totiž plniť svoje záväzky, ak ich ostatní neplnia voči mne. A tu nastáva problém. Jediným článkom v celom reťazci, ktorý do systému energetiky prináša finančné prostriedky, je odberateľ energií. Ak ekonomicky skolabuje kritická masa odberateľov, výpadok finančných zdrojov môže byť pre ostatných účastníkov trhu fatálny,“ píše sa v analýze.

Z celého energetického reťazca budú ako prví tomuto riziku čeliť dodávatelia energií. Legislatíva je totiž neúprosná.

Inkasné služby poskytujú bezplatne

Na to, aby dodávatelia zabezpečili dodávku energií, pre svojich odberateľov, sú povinní uzavierať s pološtátnymi distribučnými spoločnosťami distribučné zmluvy, ako aj zmluvu o zúčtovaní odchýlok so štátnym zúčtovateľom odchýlok, ktorým je Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE).

„Vo všetkých prípadoch sa v praxi vyžaduje, aby dodávateľ poskytol uvedeným zmluvným partnerom zábezpeku v podobe peňažnej zábezpeky alebo bankovej záruky a súčasne, aby platil mesačné zálohové a vyúčtovacie faktúry v rozsahu dodávanej elektriny alebo plynu, a to v celom rozsahu a bez ohľadu na to, či obdrží od svojho koncového zákazníka platbu za dodanú elektrinu a plyn,“ upozorňujú právnici.

Distribučky pre koncových odberateľov zabezpečujú distribučné služby – fyzicky prostredníctvom infraštruktúry, obchodne prostredníctvom dodávateľov, s ktorými koncoví zákazníci uzavierajú zmluvy o združenej dodávky elektriny a plynu.

„Dodávatelia teda fakticky pôsobia ako poskytovatelia inkasných služieb pre prevádzkovateľov distribučných sústav a distribučných sietí, hoci za to v súčasnosti a ani v minulosti nedostávali žiadnu odmenu,“ zdôrazňuje Capitol Legal Group s tým, že uvedené platí aj o službách OKTE, ktorý od koncových odberateľov fakticky vyberá prostredníctvom dodávateľov tarifu za prevádzkovanie systému (TPS) a tarifu za systémové služby (TSS).

Malí môžu prísť o všetko

V čase, keď reálne hrozí, že sa veľká časť koncových odberateľov omešká s úhradou faktúr za dodávku elektriny a plynu, môže takto nastavený systém na trhu dodávok elektriny a plynu spôsobiť obrovské problémy. Ak totiž zlyhá platobná disciplína kritickej masy odberateľov, mnohí dodávatelia si nebudú môcť dovoliť plniť záväzky voči OKTE a distribučkám.

Najmä menším dodávateľom elektriny a plynu preto hrozí, že ak nebudú dodržiavať prísne platobné podmienky, distribučné spoločnosti alebo zúčtovateľ odchýlok odstúpia od zmlúv. V takom prípade však podľa zákona o energetike dodávateľ stráca spôsobilosť dodávať elektrinu alebo plyn.

To by malo za následok aktiváciu inštitútu dodávky poslednej inštancie, kedy zásobovanie odberateľov preberie tzv. dodávateľ poslednej inštancie. Tými sú veľkí tradiční dodávatelia – a zároveň sesterské spoločnosti distribučiek.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Štátni plynári sú po rokoch v zisku. Minister Sulík a šéf SPP Urban ukázali čísla (VIDEO)

Štátni plynári sú po rokoch v zisku. Minister Sulík a šéf SPP Urban ukázali čísla (VIDEO)

Rozvojové projekty SPP počítajú aj s biometánom, SPP je tesne pred podpisom dohody s Brantnerom. V hľadáčiku spoločnosti je aj skvapalnený zemný plyn (LNG), M. Urban nevylučuje, že SPP postaví vlastný skvapaľňovač.

Globálny dopyt po plyne v roku 2021 zlomí rekord, trh ale bude krehký, očakáva IEA

Globálny dopyt po plyne v roku 2021 zlomí rekord, trh ale bude krehký, očakáva IEA

Udalosti uplynulej zimy na trhu so zemným plynom vytvorili silné napätie medzi ponukou a dopytom.

Príspevky na tepelné čerpadlá a fotovoltiku idú v roku 2021 na dračku, SIEA rozdá ďalšie

Príspevky na tepelné čerpadlá a fotovoltiku idú v roku 2021 na dračku, SIEA rozdá ďalšie

O príspevok z projektu Zelená domácnostiam II požiadalo od začiatku roka 2021 viac ako 4 700 žiadateľov.