Malí a strední podnikatelia nedokážu preniesť zvýšené náklady na elektrinu a plyn do ceny produktu, vraví zástupca živnostníkov.
Vláda schválila viacero opatrení na kompenzovanie nárastu cien pre domácnosti, firmy aj verejný sektor. Podporná schéma pre kompenzácie vysokých cien energií podnikateľov sa zatiaľ vzťahuje iba na dva mesiace roku 2022.
Zástupcovia firemného sektora upozorňujú, že dôležitá je predvídateľnosť pravidiel a konkrétna pomoc aj v budúcnosti. Pre veľké priemyselné podniky s vysokými nákladmi však ani táto pomoc štátu veľa nerieši.
“Malí a strední podnikatelia a živnostníci sú v situácii, kedy sa im zvýšili náklady na energie zhruba šesťnásobne. Pri niektorých typoch prevádzok, napríklad pekárňach, je to likvidačný nárast. Teraz je na ich rozhodnutí, či celoživotné úspory obetujú na úkor záchrany svojich firiem, alebo zatvoria prevádzky. Pretože zvýšené náklady na energie nedokážu preniesť do ceny produktu,” uviedol na energetickej konferencii TA3 Ján Palenčár, viceprezident Slovenského živnostenského zväzu.
V článku sa dozviete:
- za akých okolností malí podnikatelia radšej zatvoria prevádzky ako by ďalej znášali straty,
- v čom vidí zástupca živnostníkov pozitíva súčasnej krízy,
- čo je dôležitou podmienkou, aby firmy investovali do energeticky úsporných riešení.
Malí a strední podnikatelia podľa neho nefungujú s veľkými ziskami a nedisponujú väčšími finančnými rezervami. “Ak tu nebude jasná vízia, ako bude podpora fungovať, podnikateľ sa radšej rozhodne prepustiť ľudí a zatvoriť prevádzku.”
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.