Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Pre nárast cien energií budú musieť samosprávy robiť obrovské škrty. Štát ich necháva v neistote

Viac ako 40 % samospráv momentálne nevie zostaviť rozpočet. Dôvodom sú ceny energií. Štát nepomáha a objavuje sa otázka toho, ako zabezpečiť základné služby a fungovanie samospráv ako takých.

Pre nárast cien energií budú musieť samosprávy robiť obrovské škrty. Štát ich necháva v neistote

Michal Kaliňák na konferencii TA3 / Foto: Energie-portal.sk

Samosprávy aktuálne nevedia, na čom sú. Štát sľubuje, že budú kompenzované, keď sa schváli rozpočet. Nad tým však visí otáznik. Mestá a obce sú v neistote a aj keď sa niektorým z nich podarí zostaviť vyrovnaný rozpočet, bude vyrovnaný len fiktívne na papieri.

Z dôvodu nárastu cien energií budú musieť robiť zásadné škrty v rozpočtoch. Prvé na rane budú kultúra a šport. Mesto Piešťany sa napríklad rozhodlo zabrzdiť investičné projekty, nezvyšovať personálne náklady a v maximálnej možnej miere zvýšiť všetky dane, no aj napriek tomu mestu vychádza, že v budúcom roku skončí v pomerne hlbokom mínuse.

O problémoch, ktorým v kontexte prebiehajúcej energetickej krízy čelia slovenské samosprávy, hovoril ústredný riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák na konferencii TA3.

Aj na minulotýždňovej tlačovej konferencii ministra hospodárstva Karla Hirmana odznelo, že kompenzácie budú závisieť toho, či a akým spôsobom bude schválený štátny rozpočet.

„Tak to sme si teda pomohli. Problém, na ktorý sme upozornili už v októbri minulého roka, súvisel s tým, že mestám a obciam začali končiť zmluvy na energie. Časť firiem v tom čase ukončila svoju činnosť a avizovali sme, že bude problém,“ hovorí na úvod M. Kaliňák.

Vo februári to ZMOS nameral dátami, ktoré vyšli na medziročný nárast cien vo výške 150 miliónov eur. „A aj na tripartite sme avizovali, že to nie je konečné číslo, lebo časť samospráv ešte bude potrebovať obstarávať,“ dodáva.

Z analýzy vyšlo, že podobné násobky budú v prípade vyšších územných celkov, pričom v prípade žúp to zasiahne zhruba 4 500 budov a v prípade miest a obcí cez 7 000 budov.

V apríli ZMOS na tripartite prezentoval požiadavku, aby sa definoval základný rámec toho, čo sa môže diať. „Lebo samosprávy nebudú obstarávať, lebo sa im nikto nehlási. Evidujeme samosprávy, ktoré chcú ísť do spoločných obstarávaní, ale ani tam sa nikto neprihlási. Pôjdeme nakupovať na trh spotové ceny, ale ako máme istotu, že nedostaneme pokutu, lebo sme kúpili od jedného, a nie procesom alebo súťažou? A tam to všetko začalo,“ zdôrazňuje ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS.

Samosprávy ničí ekonomická nestabilita aj legislatívna nepredvídateľnosť

 
 

Zostáva vám 66% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok opisuje vybrané aspekty procesu EIA a povoľovacích procesov vo svetle legislatívnych úprav účinných od 1. 4. 2024, ako aj návrhov, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese.

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nestačí sa pozerať na jednotlivé zariadenia, kľúčové je, ako funguje celý systém, hovorí Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann.

X
X
X
X