Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Peter Kostík: Reforma biopalív nie je dotiahnutá

Reforma biopalivovej politiky v EÚ sa dotkne aj leopoldovského výrobcu biopalív.

Peter Kostík: Reforma biopalív nie je dotiahnutá

Fotolia

Európsky parlament schválil na sklonku apríla svoju pozíciu k dvom novelám európskych smerníc. Vyplýva z nich, že tzv. biopalivá prvej generácie – teda najmä palivá vyrobené z plodín na poľnohospodárskej pôde – budú do roku 2020 môcť mať podiel v doprave najviac sedem percent, oproti pôvodným desiatim percentám.

Tento limit zostane síce nezmenený, no zvyšné tri percentá budú musieť byť doplnené tzv. biopalivami druhej generácie (advanced biofuels), ktoré nie sú viazané na cielene pestovanú biomasu na poľnohospodárskej pôde. Môže ísť napríklad o odpadovú biomasu, alebo riasy.

-> V čom spočíva biopalivová reforma?

-> EXKLUZÍVNE: Zmeny v smernici 98/70/ES týkajúcej sa kvality benzínu a naftových palív

-> EXKLUZÍVNE: Zmeny v smernici 2009/28/ES o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov energie

-> Výrobcovia biopalív: Schválený návrh EÚ môže zbrzdiť vývoj pokročilých biopalív

Slovenský výrobca biopalív produkuje zložky pohonných hmôt prostredníctvom troch spoločností. ENVIRAL je od roku 2007 prvým výrobcom bioetanolu s ročnou kapacitou 130 tisíc m3. MEROCO vyrába od roku 2008 metylester mastných kyselín FAME – tzv. biodiesel – v objeme 100 tisíc ton ročne. Firma POĽNOSERVIS vyrába od roku 2011 zdrojovú surovinu, repkový olej, v ročnom objeme produkcie 83 tisíc ton.

Ako vedľajší produkt pri výrobe bioetanolu vyprodukuje skupina aj 100 ton poľnohospodárskeho krmiva. Okrem Slovenska vyrába skupina biopalivá aj v Maďarsku, v Chorvátsku a v Česku.

Generálny riaditeľ holdingu Mgr. Peter Kostík vníma schválenú reformu skepticky. Najmä preto, lebo vývoj nadstavbových palív druhej generácie nie je zďaleka v štádiu, v ktorom by dokázal efektívne pokryť dopyt určený európskou legislatívou. Osobitným problémom sú emisné limity.

V období revízie oboch smerníc sme navrhovali zníženie len na 8 %, pretože sme presvedčení, že na tomto strope dokážu ešte rafinérie splniť emisné ciele, ku ktorým sú zaviazané,“ uviedol Kostík. Výsledkom rokovania parlamentu je napokon schválený návrh vo výške najviac 7 %.

Po uvedení noviel smerníc do platnosti bude mať Slovensko niekoľko mesiacov na to, aby zapracovalo zmeny do svojej legislatívy. Biopalivári preto chcú s ministerstvom intenzívne komunikovať počas prípravy tejto implementácie.

Novely smerníc sa snažia zvýšiť podiel biopalív s tzv. „nízkym rizikom nepriamej zmeny využívania pôdy“. Má ísť o biopalivá, ktorých suroviny boli vyrobené v rámci systémov, ktoré znižujú vytláčanie produkcie na iné účely ako výrobu biopalív. Podľa Kostíka ide v európskych podmienkach o nesprávnu cestu. „Toto opatrenie je pre teritórium Európy zbytočne a obmedzujúce, pretože sa dá jasne preukázať, že nedochádza k zásadnému zaberaniu pôdy, na ktorej by sa pestovali suroviny na výrobu biopalív. Tieto opatrenia považujeme za zbytočné a poškodzujúce biopalivársky priemysel,“ objasnil generálny riaditeľ.

Kostík: Surovinu nakupujeme aj v zahraničí, využívame aj odpadové oleje

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Jadrový dozor povolil spustenie tretieho bloku Mochoviec a predčasné užívanie stavby

Jadrový dozor povolil spustenie tretieho bloku Mochoviec a predčasné užívanie stavby

Slovenské elektrárne sú pripravené zavážať jadrové palivo do reaktora hneď, ako povolenia nadobudnú právoplatnosť. Minister Sulík očakáva námietky z Rakúska.

Firmy sľúbili Sulíkovi nižšiu spotrebu energie. Je to kontinuálny boj, tvrdí šéf jednej z nich (VIDEO)

Firmy sľúbili Sulíkovi nižšiu spotrebu energie. Je to kontinuálny boj, tvrdí šéf jednej z nich (VIDEO)

Energetická efektívnosť je o ekonomike aj životnom prostredí, zhodli sa šéfovia Mondi SCP, OFZ a Slovnaftu. S ministrom hospodárstva podpísali dohodu o znížení spotreby elektriny.

Čo so stámiliónmi eur z emisných kvót? Sulík rokuje s Budajom, Budaj s Matovičom (VIDEO)

Čo so stámiliónmi eur z emisných kvót? Sulík rokuje s Budajom, Budaj s Matovičom (VIDEO)

Na účte Envirofondu sa nakopilo už 826 miliónov eur z predaja emisných kvót. Ministerstvo hospodárstva ich chce využiť pre priemysel a na spolufinancovanie podpory pre obnoviteľné zdroje, envirorezort zatiaľ nevie.