Pelety na trhu rastú. Darí sa im najmä v Európe | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Pelety na trhu rastú. Darí sa im najmä v Európe

Prehľad o bioenergetickom sektore v Európskej únii, vrátane údajov o využívaní drevených peliet a bioplyn.

Pelety na trhu rastú. Darí sa im najmä v Európe

Photodune

Európska únia je najväčším svetovým trhom s drevnými peletami, s úrovňou spotreby približne 18,7 miliónov ton drevených peliet v minulom roku. Konštatuje to nedávna správa amerického ministerstva poľnohospodárstva.

Očakáva sa, že dopyt bude budúci rok naďalej rásť až na takmer 21 miliónov ton, s rovnakým podielom pre priemyselné a domáce použitie.

Trh s vykurovaním domácností peletami vykazuje relatívne stabilný nárast v porovnaní s využitím peliet pre priemyselnú výrobu energie, pretože priemyselný trh je veľmi závislý od vládnych dotácií.

Priemyselné využitie peliet vo Veľkej Británii sa odhaduje na v súčasnosti je asi 6 miliónov ton za rok. V Dánsku a Belgicku je priemyselné využitie v súčasnej dobe na úrovni 2 miliónov, resp. 1 milióna metrických ton ročne.

Využitie peliet na spoluspaľovanie bude budúci rok naďalej pokračovať v Holandsku.

Taliansko a Francúzsko sú najvýznamnejšími trhmi pre vykurovanie bytov peletami, s relatívnou úrovňou spotreby na úrovni 3 milióny, resp. 1 milión metrických ton ročne.

Dovoz peliet vzrastie

Očakáva sa, že vzrastie dovoz peliet zo Severnej Ameriky. Ak budú obchodné toky v tejto oblasti konzistentné, tak USA majú potenciál dodávať najmenej polovicu importu peliet.

V roku 2020 by to mohlo predstavovať obchodnú výmenu vo výške viac ako 1 miliardu dolárov.

Pelety na svetovom trhu čoraz väčšie využitie majú čoraz väčšie využitie.

V roku 2000 bola celosvetová ročná produkcia peliet okolo 1,8 milióna ton, s podielom približne 50 % štátov EÚ-27 a 50 % štátov Severnej Amerike.

Do konca roka 2012, bolo vo svete zrealizovaných 760 veľkých výrobných závodov na pelety s celkovou výrobnou kapacitou 42 milióna ton a reálne vyrobenou produkciou v rozmedzí od 22,4 - 24,5 milióna ton.

Dovozy z tretích krajín by však mohli byť ovplyvnené implementáciou požiadaviek udržateľnosti zo strany jednotlivých národných vlád. Harmonizácie noriem by medzinárodnému obchodu s biomasou prospela,“ uvádza sa v správe.

Podľa správy vyprodukovala EÚ vlani 12,5 miliónov ton peliet očakáva sa, že produkcia bude tento rok expandovať na úroveň 12,8 milióna ton a budúci rok 13 miliónov ton. Dovoz dosiahol vlani 6,55 milióna ton a očakáva sa nárast na 7 miliónov ton v tomto roku a 8 miliónov ton v roku 2016.

Celková spotreba, ako už bolo uvedené, bola 18,7 miliónov ton v roku 2014 a predpokladá sa nárast na 20 miliónov ton v tomto roku a 21 miliónov ton v roku 2016.

pelety

Top producentom Nemecko

Očakáva sa, že Nemecko bude top výrobcom peliet v EÚ v tomto roku, s 2,3 miliónmi ton produkcie, nasledované Švédskom, Francúzskom, Lotyšskom a Rakúskom.

Najväčším spotrebiteľom peliet by tohto roku malo byť Spojené kráľovstvo, so 6 miliónmi ton. Medzi päťkou najväčších spotrebiteľov by sa malo zaradiť aj Taliansko, Dánsko, Nemecko a Švédsko.

Spojené kráľovstvo je zároveň hlavným dovozcom drevených peliet, nasleduje Dánsko, Taliansko, Belgicko a Švédsko.

USA boli hlavným dodávateľom (exportérom) v minulom roku, s 3,89 miliónmi metrických ton, nasledované Kanadou, Ruskom, Ukrajinou a Bieloruskom.

Darí sa aj štiepke

Okrem peliet sa v EÚ v súčasnosti spotrebuje odhadom až 15 miliónov ton štiepky. Očakáva sa, že tento objem vzrastie v roku 2020 na 28 miliónov ton. Zatiaľ čo väčšina štiepky je vyrábaná lokálne, správa uvádza, že Škandinávia je považovaná za potenciálne rastúci trh pre dovoz štiepky z destinácií mimo EÚ.

Viac informácií nájdete v štúdii EU Biofuels Annual 2015 | USDA (PDF).


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistý zisk im stúpol na osemnásobok. ČEZ ukázal výsledky, štátu odvedie miliardy

Čistý zisk im stúpol na osemnásobok. ČEZ ukázal výsledky, štátu odvedie miliardy

Základným krokom pre vyriešenie energetickej krízy bolo zabezpečenie prístupu k dodávkam LNG, hovorí šéf skupiny Daniel Beneš.

Niektorí majitelia fotovoltických elektrární musia štátu zaplatiť daň

Niektorí majitelia fotovoltických elektrární musia štátu zaplatiť daň

Spotrebná daň z elektriny sa vzťahuje na fotovoltické panely od určitého výkonu. Majitelia však môžu požiadať o vrátenie dane.

Spustia Energetické dátové centrum. Manažéri SEPS a OKTE vysvetľujú kedy a v akom rozsahu

Spustia Energetické dátové centrum. Manažéri SEPS a OKTE vysvetľujú kedy a v akom rozsahu

Projekt rozdelili do dvoch fáz, prvá sa má rozbehnúť už o pár mesiacov.