VSDS
VSDS
INNOGY

Pelety majú na svetovom trhu čoraz väčšie využitie

V roku 2000 bola celosvetová ročná produkcia peliet okolo 1,8 milióna ton, s podielom približne 50 % štátov EÚ-27 a 50 % štátov Severnej Amerike. Do konca roka 2012, bolo vo svete zrealizovaných 760 veľkých výrobných závodov na pelety s celkovou výrobnou kapacitou 42 milióna ton a reálne vyrobenou produkciou v rozmedzí od 22,4 - 24,5 milióna ton. Na konferencii VYKUROVANIE 2015 to v stredu 4. marca uviedol prof. Ing. Ľubomír Šooš, PhD. zo Strojníckej fakulty STU v Bratislave.

Pelety majú na svetovom trhu čoraz väčšie využitie

Peletám sa najviac darí v Európe

Európska únia je najväčším svetovým producentom peliet s reálnou výrobou v rozmedzí od 10,5 miliónov ton na 11,2 miliónov ton v roku 2012. EÚ je aj najväčším spotrebiteľom peliet na svete s priemernou spotrebou 15,5 milióna ton za rok (2014). Podľa autorov príspevku na konferencii VYKUROVANIE 2015 súčasné odhady ukazujú, že spotreba v EÚ sa bude aj naďalej rozširovať a predpokladá sa aj veľký nárast spotreby v mimoeurópskych krajinách, akými sú Japonsko a Južná Kórea. „Existuje predpoklad, že Európa bude chcieť v najbližších piatich rokoch zdvojnásobiť produkciu peliet, čo však nepokryje európsky dopyt,“ uviedol Šooš.

Hlavným dovozcom peliet do EÚ je Severná Amerika a Rusko, menšie množstvá peliet importuje EÚ z Austrálie, Nového Zélandu a Južnej Afriky.

Niektoré krajiny (AT, BE, DE, ES, FR, LT, LV, PL, PT) vykazujú v porovnaní s rokom 2012 mierny, alebo prudký rast výroby peliet. Naopak, sú štáty, v ktorých výroba stagnuje alebo dokonca klesá, ako napríklad Dánsko, Fínsko, Taliansko, či Švédsko. Hlavnými dôvodmi je sú najmä nedostatok kvalitnej suroviny, vysoké výrobné náklady, ako aj konkurencia dovážajúcich krajín.

Sektor vykurovania so spotrebou takmer 8 milión ton predstavuje viac ako 50 % podiel z celkovej spotreby peliet v EÚ. Najväčším spotrebiteľom peliet na vykurovanie je Taliansko, v ktorom spotreba naďalej narastá, nasledované Nemeckom. Projekcie pre využitie peliet pre výrobu elektrickej energie (vrátane kogenerácie) sú stabilné vo väčšine krajín únie s výnimkou Veľkej Británie, kde sa vytvorili podmienky pre veľkých priemyselných spotrebiteľov peliet.

Priemerná konečná maloobchodná cena peliet balených v 15 kg vreciach balených na palete je 300 €.

Slovensko ako producent peliet nezaostáva, no nerastie

Počet výrobcov a ani vyrobené množstvo drevných peliet sa za ostatných päť rokov veľmi nemení. „V roku 2012 bolo na Slovensku 14 peletární, v roku 2014 až 18, ale ich celková produkcia sa nezvýšila, ale naopak mierne znížila,“ upresnil Šoos, pričom zdôraznil, že ani jedna z novovzniknuých peletární nevyrába pelety z dreva. Pre výrobu kvalitných peliet, ktoré budú môcť byť použité aj na vykurovanie v domácnostiach, nie je možné použiť menej kvalitnejšie suroviny, akými sú napríklad kaly, slama a seno, alebo iné organické odpady. Počet výrobcov peliet vyrobených z poľnohospodárskych odpadov vzrastá, sú však využiteľné najmä pre priemyselné prevádzky.

Ročná produkcia drevných peliet na Slovensku sa pohybuje okolo 80 000 ton. „Viac ako 85 % z vyrobeného množstva sa však exportuje,“ vysvetlil profesor Šooš. Hlavnými exportnými krajinami sú Rakúsko, Taliansko a Česká republika.

Najviac kotlov na pelety je v Nemecku

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Výrobcovia obnoviteľnej energie vlani na podpore zinkasovali 467 miliónov eur

Výrobcovia obnoviteľnej energie vlani na podpore zinkasovali 467 miliónov eur

Najväčšiu časť balíka získali fotovoltické elektrárne.

Martin Ondko: Ponúkneme dynamické tarify pre elektromobily aj čerpadlá

Martin Ondko: Ponúkneme dynamické tarify pre elektromobily aj čerpadlá

To, koľko elektriny si dnes nakúpim, nie je až tak dôležité. Skôr ide o to, v akom čase, hovorí dodávateľ energií.

Vykurovanie elektrinou sa od apríla predraží. Pomôže výmena ističa aj nová tarifa

Vykurovanie elektrinou sa od apríla predraží. Pomôže výmena ističa aj nová tarifa

ÚRSO vyzval distribučné spoločnosti, aby zintenzívnili svoje informačné kampane a radili odberateľom, ako môžu ušetriť.