Eversheds Sutherland
PPA CONTROLL
Belimo 2

OZE znižujú veľkoobchodné ceny elektriny a stabilizujú siete

Podľa poradenskej spoločnosti Deloitte zvyšujú spoľahlivosť, odolnosť sietí a dokážu poskytovať základné sieťové služby. Problémy s ich občasnosťou majú byť nafukované.

OZE znižujú veľkoobchodné ceny elektriny a stabilizujú siete

Foto: Energie-portal.sk

Jedným z najčastejšie uvádzaných nedostatkov solárnej a veternej energie má byť ich nestabilita zabezpečovania produkcie elektrickej energie. Situácia sa však mení. Vietor a slnko prestávajú byť problémom, namiesto toho sú riešením ako vyrovnávať výkyvy v sieti. Podľa poradenskej spoločnosti Deloitte ukazujú schopnosť zvyšovať spoľahlivosť a odolnosť siete a tiež poskytovať základné sieťové služby.

“Problémy s občasnosťou môžu byť nafukované. Úroveň penetrácie obnoviteľných zdrojov vo väčšine krajín a regiónov si vyžaduje minimálne úpravy siete. Napríklad v EÚ, Číne a Indii prevádzkovatelia upravili konvenčné zariadenia kombinovanej výroby elektriny a tepla tak, aby vyrábali iba teplo bez elektriny. Uhoľné a plynové elektrárne poskytujú dodatočnú flexibilitu a stabilitu,” tvrdí štúdia Deloitte.

Vietor a slnko znižujú náklady výroby elektriny

Veterná a slnečná energia tlačí ceny elektriny nadole. Z dôvodu nulových marginálnych nákladov pri výrobe by, teoreticky, mali tieto zdroje nahradzovať drahšie spôsoby výroby a znižovať ceny elektriny. Zavádzanie soláru v praxi vyrovnalo nárasty ceny uprostred dňa, vďaka vetru klesli nočné sadzby elektriny.

Ako príklady poklesu cien uvádzajú autori štúdie niektoré štáty USA, Nemecko a Dánsko. “Veľkoobchodné ceny v Nemecku  sa znížili o viac ako polovicu za posledných desať rokov. Ceny elektriny v Dánsku, ktoré sa vyznačuje najvyšším podielom OZE (53 %), patria medzi najnižšie v Európe po odpočítaní daní a poplatkov.”

Cenu elektriny predražujú dane a poplatky

Pozoruhodné pritom je, že práve v týchto dvoch krajinách je konečná cena elektriny najvyššia už niekoľko rokov. Už pred dvomi rokmi Energie-portal.sk informoval, že priemerná cena elektrickej energie v EÚ bola niečo vyše 200 eur/MWh. Najvyššia bola v Dánsku (vyše 300 eur) a Nemecku (takmer 300 eur).

Cena samotnej komodity však predstavovala z celkovej ceny ani nie 50 eur v Dánsku (patrí k najnižším v EÚ) a 75 eur v Nemecku. Konečnú cenu elektriny najmä v týchto krajinách (ale aj inde v Európe, vrátane Slovenska) predražujú rôzne dane a poplatky, ktoré sú najvyššie v Európe.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Plynové kotly nahradí kotolňa na biomasu. Potravinársky podnik stavia na pelety

Plynové kotly nahradí kotolňa na biomasu. Potravinársky podnik stavia na pelety

Východoslovenská firma potrebuje paru vo výrobe.

Solárny park na západnom Slovensku chcú rozšíriť o ďalšie panely, rátajú so 48 MW

Solárny park na západnom Slovensku chcú rozšíriť o ďalšie panely, rátajú so 48 MW

Investor patrí v sektore OZE medzi známe mená.

Zákaz dovozu rádioaktívneho odpadu tentoraz nebude. Podporila ho iba časť opozície (+chronológia kauzy)

Zákaz dovozu rádioaktívneho odpadu tentoraz nebude. Podporila ho iba časť opozície (+chronológia kauzy)

Návrh na opätovné zavedenie zákazu neprešiel. Poslanec Galko chcel vrátiť ustanovenia z čias ministra Budaja, no nesúhlasila ani časti opozície.

X
X
X
X