Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INNOGY

OZE znižujú veľkoobchodné ceny elektriny a stabilizujú siete

Podľa poradenskej spoločnosti Deloitte zvyšujú spoľahlivosť, odolnosť sietí a dokážu poskytovať základné sieťové služby. Problémy s ich občasnosťou majú byť nafukované.

OZE znižujú veľkoobchodné ceny elektriny a stabilizujú siete

Foto: Energie-portal.sk

Jedným z najčastejšie uvádzaných nedostatkov solárnej a veternej energie má byť ich nestabilita zabezpečovania produkcie elektrickej energie. Situácia sa však mení. Vietor a slnko prestávajú byť problémom, namiesto toho sú riešením ako vyrovnávať výkyvy v sieti. Podľa poradenskej spoločnosti Deloitte ukazujú schopnosť zvyšovať spoľahlivosť a odolnosť siete a tiež poskytovať základné sieťové služby.

“Problémy s občasnosťou môžu byť nafukované. Úroveň penetrácie obnoviteľných zdrojov vo väčšine krajín a regiónov si vyžaduje minimálne úpravy siete. Napríklad v EÚ, Číne a Indii prevádzkovatelia upravili konvenčné zariadenia kombinovanej výroby elektriny a tepla tak, aby vyrábali iba teplo bez elektriny. Uhoľné a plynové elektrárne poskytujú dodatočnú flexibilitu a stabilitu,” tvrdí štúdia Deloitte.

Vietor a slnko znižujú náklady výroby elektriny

Veterná a slnečná energia tlačí ceny elektriny nadole. Z dôvodu nulových marginálnych nákladov pri výrobe by, teoreticky, mali tieto zdroje nahradzovať drahšie spôsoby výroby a znižovať ceny elektriny. Zavádzanie soláru v praxi vyrovnalo nárasty ceny uprostred dňa, vďaka vetru klesli nočné sadzby elektriny.

Ako príklady poklesu cien uvádzajú autori štúdie niektoré štáty USA, Nemecko a Dánsko. “Veľkoobchodné ceny v Nemecku  sa znížili o viac ako polovicu za posledných desať rokov. Ceny elektriny v Dánsku, ktoré sa vyznačuje najvyšším podielom OZE (53 %), patria medzi najnižšie v Európe po odpočítaní daní a poplatkov.”

Cenu elektriny predražujú dane a poplatky

Pozoruhodné pritom je, že práve v týchto dvoch krajinách je konečná cena elektriny najvyššia už niekoľko rokov. Už pred dvomi rokmi Energie-portal.sk informoval, že priemerná cena elektrickej energie v EÚ bola niečo vyše 200 eur/MWh. Najvyššia bola v Dánsku (vyše 300 eur) a Nemecku (takmer 300 eur).

Cena samotnej komodity však predstavovala z celkovej ceny ani nie 50 eur v Dánsku (patrí k najnižším v EÚ) a 75 eur v Nemecku. Konečnú cenu elektriny najmä v týchto krajinách (ale aj inde v Európe, vrátane Slovenska) predražujú rôzne dane a poplatky, ktoré sú najvyššie v Európe.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Elektrické autobusy v mestách ešte nebudú povinné

Elektrické autobusy v mestách ešte nebudú povinné

EÚ a členské krajiny sa dohodli na smernici o čistej doprave, podľa ktorej budú môcť verejné inštitúcie ďalej obstarávať aj autobusy na plyn.

Sucho znížilo výrobu energie. Slovenské elektrárne hlásia pokles produkcie

Sucho znížilo výrobu energie. Slovenské elektrárne hlásia pokles produkcie

Slovenské elektrárne v roku 2018 dodali do siete takmer 17 GWh energie a udržali si 70-percentný podiel na trhu.

Slovenské zákony idú často nad rámec európskych smerníc. Vláda ich chce zjednodušiť.

Slovenské zákony idú často nad rámec európskych smerníc. Vláda ich chce zjednodušiť.

Ministerstvo hospodárstva pripravilo audit legislatívy a identifikovalo neopodstatnenú regulačnú záťaž pre podnikateľov. Niektoré predpisy sa preto budú meniť.