Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INNOGY

OZE znižujú veľkoobchodné ceny elektriny a stabilizujú siete

Podľa poradenskej spoločnosti Deloitte zvyšujú spoľahlivosť, odolnosť sietí a dokážu poskytovať základné sieťové služby. Problémy s ich občasnosťou majú byť nafukované.

OZE znižujú veľkoobchodné ceny elektriny a stabilizujú siete

Foto: Energie-portal.sk

Jedným z najčastejšie uvádzaných nedostatkov solárnej a veternej energie má byť ich nestabilita zabezpečovania produkcie elektrickej energie. Situácia sa však mení. Vietor a slnko prestávajú byť problémom, namiesto toho sú riešením ako vyrovnávať výkyvy v sieti. Podľa poradenskej spoločnosti Deloitte ukazujú schopnosť zvyšovať spoľahlivosť a odolnosť siete a tiež poskytovať základné sieťové služby.

“Problémy s občasnosťou môžu byť nafukované. Úroveň penetrácie obnoviteľných zdrojov vo väčšine krajín a regiónov si vyžaduje minimálne úpravy siete. Napríklad v EÚ, Číne a Indii prevádzkovatelia upravili konvenčné zariadenia kombinovanej výroby elektriny a tepla tak, aby vyrábali iba teplo bez elektriny. Uhoľné a plynové elektrárne poskytujú dodatočnú flexibilitu a stabilitu,” tvrdí štúdia Deloitte.

Vietor a slnko znižujú náklady výroby elektriny

Veterná a slnečná energia tlačí ceny elektriny nadole. Z dôvodu nulových marginálnych nákladov pri výrobe by, teoreticky, mali tieto zdroje nahradzovať drahšie spôsoby výroby a znižovať ceny elektriny. Zavádzanie soláru v praxi vyrovnalo nárasty ceny uprostred dňa, vďaka vetru klesli nočné sadzby elektriny.

Ako príklady poklesu cien uvádzajú autori štúdie niektoré štáty USA, Nemecko a Dánsko. “Veľkoobchodné ceny v Nemecku  sa znížili o viac ako polovicu za posledných desať rokov. Ceny elektriny v Dánsku, ktoré sa vyznačuje najvyšším podielom OZE (53 %), patria medzi najnižšie v Európe po odpočítaní daní a poplatkov.”

Cenu elektriny predražujú dane a poplatky

Pozoruhodné pritom je, že práve v týchto dvoch krajinách je konečná cena elektriny najvyššia už niekoľko rokov. Už pred dvomi rokmi Energie-portal.sk informoval, že priemerná cena elektrickej energie v EÚ bola niečo vyše 200 eur/MWh. Najvyššia bola v Dánsku (vyše 300 eur) a Nemecku (takmer 300 eur).

Cena samotnej komodity však predstavovala z celkovej ceny ani nie 50 eur v Dánsku (patrí k najnižším v EÚ) a 75 eur v Nemecku. Konečnú cenu elektriny najmä v týchto krajinách (ale aj inde v Európe, vrátane Slovenska) predražujú rôzne dane a poplatky, ktoré sú najvyššie v Európe.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Skončia menší dodávatelia s predajom elektriny a plynu domácnostiam?

Skončia menší dodávatelia s predajom elektriny a plynu domácnostiam?

Niektoré spoločnosti nechcú dodávať elektrinu a plyn domácnostiam so stratou kvôli regulovanej cene, radšej ich predajú so ziskom na burze.

Plyn môže zdražieť o 8 %, elektrina aj o 10 %. Dodávatelia to vysvetľujú takto

Plyn môže zdražieť o 8 %, elektrina aj o 10 %. Dodávatelia to vysvetľujú takto

Domácnosti si zrejme v budúcom roku za energie priplatia. Viacerí dodávatelia pre Energie-portal.sk potvrdili, že regulačnému úradu navrhujú zvýšiť regulované ceny elektriny aj zemného plynu.

Ťažba dreva je neprimeraná, treba ju obmedziť, apeluje kampaň My sme les

Ťažba dreva je neprimeraná, treba ju obmedziť, apeluje kampaň My sme les

Iniciatíva ochranárov, kreatívcov a známych osobností chce na Slovensku obmedziť ťažbu dreva a rozšíriť územia bez zásahov človeka. Kampaň „My sme les“ na internete podporilo už takmer 30 000 ľudí.