INNOGY
INNOGY
INNOGY

OZE znižujú veľkoobchodné ceny elektriny a stabilizujú siete

Podľa poradenskej spoločnosti Deloitte zvyšujú spoľahlivosť, odolnosť sietí a dokážu poskytovať základné sieťové služby. Problémy s ich občasnosťou majú byť nafukované.

OZE znižujú veľkoobchodné ceny elektriny a stabilizujú siete

Foto: Energie-portal.sk

Jedným z najčastejšie uvádzaných nedostatkov solárnej a veternej energie má byť ich nestabilita zabezpečovania produkcie elektrickej energie. Situácia sa však mení. Vietor a slnko prestávajú byť problémom, namiesto toho sú riešením ako vyrovnávať výkyvy v sieti. Podľa poradenskej spoločnosti Deloitte ukazujú schopnosť zvyšovať spoľahlivosť a odolnosť siete a tiež poskytovať základné sieťové služby.

“Problémy s občasnosťou môžu byť nafukované. Úroveň penetrácie obnoviteľných zdrojov vo väčšine krajín a regiónov si vyžaduje minimálne úpravy siete. Napríklad v EÚ, Číne a Indii prevádzkovatelia upravili konvenčné zariadenia kombinovanej výroby elektriny a tepla tak, aby vyrábali iba teplo bez elektriny. Uhoľné a plynové elektrárne poskytujú dodatočnú flexibilitu a stabilitu,” tvrdí štúdia Deloitte.

Vietor a slnko znižujú náklady výroby elektriny

Veterná a slnečná energia tlačí ceny elektriny nadole. Z dôvodu nulových marginálnych nákladov pri výrobe by, teoreticky, mali tieto zdroje nahradzovať drahšie spôsoby výroby a znižovať ceny elektriny. Zavádzanie soláru v praxi vyrovnalo nárasty ceny uprostred dňa, vďaka vetru klesli nočné sadzby elektriny.

Ako príklady poklesu cien uvádzajú autori štúdie niektoré štáty USA, Nemecko a Dánsko. “Veľkoobchodné ceny v Nemecku  sa znížili o viac ako polovicu za posledných desať rokov. Ceny elektriny v Dánsku, ktoré sa vyznačuje najvyšším podielom OZE (53 %), patria medzi najnižšie v Európe po odpočítaní daní a poplatkov.”

Cenu elektriny predražujú dane a poplatky

Pozoruhodné pritom je, že práve v týchto dvoch krajinách je konečná cena elektriny najvyššia už niekoľko rokov. Už pred dvomi rokmi Energie-portal.sk informoval, že priemerná cena elektrickej energie v EÚ bola niečo vyše 200 eur/MWh. Najvyššia bola v Dánsku (vyše 300 eur) a Nemecku (takmer 300 eur).

Cena samotnej komodity však predstavovala z celkovej ceny ani nie 50 eur v Dánsku (patrí k najnižším v EÚ) a 75 eur v Nemecku. Konečnú cenu elektriny najmä v týchto krajinách (ale aj inde v Európe, vrátane Slovenska) predražujú rôzne dane a poplatky, ktoré sú najvyššie v Európe.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Môže vodík nahradiť plyn pri vykurovaní domácností?

Môže vodík nahradiť plyn pri vykurovaní domácností?

Niektorí dodávatelia plynu v Británii navrhujú pilotný program prechodu na nízkoemisné vykurovanie. Zaplatiť to majú všetci daňovníci a dotknutým domácnostiam tiež stúpne účet za energie.

Stĺpček. Biomasa z banánovníkov, biopalivá z čučoriedok

Stĺpček. Biomasa z banánovníkov, biopalivá z čučoriedok

Drviť zdravé stromy na štiepku či spaľovať potravinové suroviny v autách sa oplatí. Dostatočný prísun dotácií zabezpečí, že aj z tej najnezmyselnejšej činnosti môže byť rentabilný biznis.

Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Geologický úrad USGS potvrdil existenciu súvislých zásob fosílnych palív na území Texasu a Nového Mexika, ktoré dvojnásobne prevyšujú dorerajší rekord spred dvoch rokov.