Efleet konferencia elektromobily
VSE
Belimo

So stále lacnejšou solárnou a veternou energiou držia krok iba plynové elektrárne

Obnoviteľné zdroje energie sa z bežných menia na preferované. Poradenská spoločnosť Deloitte analyzovala sedem trendov, ktoré spôsobujú túto transformáciu.

So stále lacnejšou solárnou a veternou energiou držia krok iba plynové elektrárne

Foto: Fotolia

Technologické inovácie, nákladová efektívnosť a rastúci záujem spotrebiteľov poháňajú rozmach obnoviteľných zdrojov energie, najmä soláru a vetra, a menia ich z bežne používaných na preferované. Poradenská spoločnosť Deloitte analyzovala sedem trendov, ktoré spôsobujú túto transformáciu.

“Veterná a solárna energia sa stala konkurencieschopnou s konvenčnými technológiami produkcie elektriny na najväčších svetových trhoch, a to aj bez dotácií. Rýchlosť zavádzania týchto zdrojov a ich prudko klesajúce náklady prekvapili aj najoptimistickejších hráčov v odvetví a pozorovateľov,” uvádzajú autori štúdie.

Vietor a slnko vraj dosiahli cenovú paritu v sieti a blížia sa výkonnostnej parite s tradičnými zdrojmi. Nedotovaná zarovnaná výška nákladov na energiu (LCOE) pri veterných a fotovoltických elektrárňach dokonca poklesla na alebo aj pod úroveň väčšiny ostatných technológií vo väčšine sveta.

“Hoci kombinované plynové turbíny sa vyznačujú väčšou flexibilnosťou pri reagovaní na záťaž siete, stále dostupnejšie batériové uskladňovanie spolu s inými inováciami pomáhajú vyhladzovať dopady prerušovateľných veterných a solárnych zdrojov.”

Aukčný systém môže pomôcť

Elektrická energia z veľkých solárnych parkov je po veternej druhým najlacnejším zdrojom (LCOE 43-53 Usd/MWh). Cenovú paritu dosiahli krajiny s najväčšími inštalovanými kapacitami, ako je napríklad Nemecko, USA, Taliansko, India alebo Veľká Británia. Výnimkou je Japonsko z dôvodu vysokých kapitálových nákladov. No podľa analytikov aj tu cena klesne do roku 2030 po prechode na konkurenčnejší aukčný systém. Aj napriek disponibilným prírodným zdrojom sú najväčšie náklady na solárnu a veternú energiu v Afrike. Dôvodom je veľká investičná zložka celkových nákladov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zariadenia od súkromníka prevezme štát. ÚRSO podnikol bezprecedentný krok

Zariadenia od súkromníka prevezme štát. ÚRSO podnikol bezprecedentný krok

Regulátor vydal predbežné opatrenia. Vládna novela mu vlani pridala právomoci.

Tento rok to nebude. Kedy sa mochovská štvorka naplno rozbehne a čo sa deje v elektrárni?

Tento rok to nebude. Kedy sa mochovská štvorka naplno rozbehne a čo sa deje v elektrárni?

Štvrtý blok jadrovej elektrárne je v etape neaktívneho skúšania. Pred spustením potrebuje ešte viacero pečiatok. Všetko môžu natiahnuť odvolania.

Vattenfall zvažuje predaj systémov CZT v EÚ. Predstavil investičný plán za 15,5 miliárd eur

Vattenfall zvažuje predaj systémov CZT v EÚ. Predstavil investičný plán za 15,5 miliárd eur

Po minuloročnom predaji systému centrálneho zásobovania teplom v Berlíne začali prehodnocovať svoje aktíva aj v iných krajinách. Veria, že peniaze by vedeli použiť lepšie.

X
X
X
X