INNOGY
INNOGY
INNOGY

So stále lacnejšou solárnou a veternou energiou držia krok iba plynové elektrárne

Obnoviteľné zdroje energie sa z bežných menia na preferované. Poradenská spoločnosť Deloitte analyzovala sedem trendov, ktoré spôsobujú túto transformáciu.

So stále lacnejšou solárnou a veternou energiou držia krok iba plynové elektrárne

Foto: Fotolia

Technologické inovácie, nákladová efektívnosť a rastúci záujem spotrebiteľov poháňajú rozmach obnoviteľných zdrojov energie, najmä soláru a vetra, a menia ich z bežne používaných na preferované. Poradenská spoločnosť Deloitte analyzovala sedem trendov, ktoré spôsobujú túto transformáciu.

“Veterná a solárna energia sa stala konkurencieschopnou s konvenčnými technológiami produkcie elektriny na najväčších svetových trhoch, a to aj bez dotácií. Rýchlosť zavádzania týchto zdrojov a ich prudko klesajúce náklady prekvapili aj najoptimistickejších hráčov v odvetví a pozorovateľov,” uvádzajú autori štúdie.

Vietor a slnko vraj dosiahli cenovú paritu v sieti a blížia sa výkonnostnej parite s tradičnými zdrojmi. Nedotovaná zarovnaná výška nákladov na energiu (LCOE) pri veterných a fotovoltických elektrárňach dokonca poklesla na alebo aj pod úroveň väčšiny ostatných technológií vo väčšine sveta.

“Hoci kombinované plynové turbíny sa vyznačujú väčšou flexibilnosťou pri reagovaní na záťaž siete, stále dostupnejšie batériové uskladňovanie spolu s inými inováciami pomáhajú vyhladzovať dopady prerušovateľných veterných a solárnych zdrojov.”

Aukčný systém môže pomôcť

Elektrická energia z veľkých solárnych parkov je po veternej druhým najlacnejším zdrojom (LCOE 43-53 Usd/MWh). Cenovú paritu dosiahli krajiny s najväčšími inštalovanými kapacitami, ako je napríklad Nemecko, USA, Taliansko, India alebo Veľká Británia. Výnimkou je Japonsko z dôvodu vysokých kapitálových nákladov. No podľa analytikov aj tu cena klesne do roku 2030 po prechode na konkurenčnejší aukčný systém. Aj napriek disponibilným prírodným zdrojom sú najväčšie náklady na solárnu a veternú energiu v Afrike. Dôvodom je veľká investičná zložka celkových nákladov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Môže vodík nahradiť plyn pri vykurovaní domácností?

Môže vodík nahradiť plyn pri vykurovaní domácností?

Niektorí dodávatelia plynu v Británii navrhujú pilotný program prechodu na nízkoemisné vykurovanie. Zaplatiť to majú všetci daňovníci a dotknutým domácnostiam tiež stúpne účet za energie.

Stĺpček. Biomasa z banánovníkov, biopalivá z čučoriedok

Stĺpček. Biomasa z banánovníkov, biopalivá z čučoriedok

Drviť zdravé stromy na štiepku či spaľovať potravinové suroviny v autách sa oplatí. Dostatočný prísun dotácií zabezpečí, že aj z tej najnezmyselnejšej činnosti môže byť rentabilný biznis.

Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Geologický úrad USGS potvrdil existenciu súvislých zásob fosílnych palív na území Texasu a Nového Mexika, ktoré dvojnásobne prevyšujú dorerajší rekord spred dvoch rokov.