Odstavenie atómových elektrární v Nemecku stálo 12 miliárd dolárov ročne | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Odstavenie atómových elektrární v Nemecku stálo 12 miliárd dolárov ročne

Analýza skúmala ekonomické aj environmentálne dôsledky obmedzovania jadrovej energie v rokoch 2011-2017. Takmer tri štvrtiny z celkových nákladov pripisuje nárastu znečistenia ovzdušia.

Odstavenie atómových elektrární v Nemecku stálo 12 miliárd dolárov ročne

Foto: Fotolia

Píše sa marec roku 2011. Iba pár dní po výbuchu atómovej elektrárne v japonskej Fukušime prichádza šok pre nemeckú energetiku. Tamojšia vláda pristúpila k bezprecedentnému kroku a rozhodla o okamžitom zastavení takmer polovice atómových elektrární v krajine. Zvyšné reaktory sa majú postupne vypínať do roku 2022.

Podobný prístup k jadrovej energii zaujali ďalšie krajiny a ohlásili postupné utlmovanie jadra – napríklad Taliansko, Belgicko, Španielsko, Švajčiarsko.

VIESSMANN

Rozhodnutia o odstavení výroby elektrickej energie z jadra by mohli naznačovať, že náklady takejto produkcie prevyšujú prínosy. Neexistuje veľa odborných štúdií, ktoré by sa porovnaním zaoberali a vyčíslili ekonomické a environmentálne náklady ukončenia prevádzky atómových elektrární.

Priniesť viac svetla a konkrétnych empirických dát sa pokúsili vedci Stephen Jarvis, Olivier Deschenes a Akshaya Jha z National Bureau of Economic Research. Pred pár týždňami publikovali štúdiu s názvom “Súkromné a externé náklady odstavovania atómových elektrární v Nemecku”. Predmetom štúdie bolo zmeranie dopadu zatvorenia desiatich z celkovo sedemnástich jadrových reaktorov v období rokov 2011 až 2017.

Odstavenie reaktorov sa prejavilo na zvýšení priemerných prevádzkových nákladov pri výrobe elektriny v Nemecku. To nie je veľmi prekvapujúce zistenie vzhľadom k tomu, že atómky sa vyznačujú menšími prevádzkovými nákladmi ako uhoľné alebo plynové elektrárne.

Štúdia ďalej ukazála, že prechod výroby elektriny z jadra na fosílne zdroje vyústil do podstatného nárastu lokálneho aj globálneho znečistenia ovzdušia emisiami. Vedci tieto celkové náklady odhadli na 12 miliárd dolárov ročne. Vyše 70 % z týchto nákladov predstavuje zvýšené riziko mortality zo znečisteného ovzdušia.

Odstavenie jadra prináša aj benefity. Znižuje sa riziko katastrofickej udalosti a klesajú náklady na uskladňovanie vyhoretého jadrového paliva. Avšak podľa vedcov aj tie najoptimistickejšie odhady prínosov odstavenia sú oveľa menšie než uvedená výška tzv. “spoločenských” nákladov.

Graf: Vplyv odstavenia časti jadrových zdrojov na veľkoobchodné ceny elektriny v rokoch 2011-2017

Odstavenie jadra zvýšilo ceny elektriny

“Okrem toho sme zistili, že odstavenie zvýšilo ceny elektriny v Nemecku. Tento nárast sa prejavuje vyššími ziskami u väčšiny výrobcov elektriny, no znamená dodatočné náklady pre spotrebiteľov,” uvádza štúdia.

Ako sa odstavenie časti reaktorov konkrétne prejavilo na veľkoobchodnej cene elektriny? Podľa vedcov odhady svedčia o zvýšení zhruba od 0,5 do 8 USD/MWh. “Veľkoobchodné ceny elektriny upravené o infláciu sa v dôsledku odstavenia zvýšili v priemere o 1,8 USD/MWh. To je o 3,9 % viac v porovnaní s cenami, ak by k odstaveniu nedošlo,” odhadujú vedci.

Zvýšenie veľkoobchodných cien elektriny však nemá veľký dopad na spotrebiteľov. Pre domácnosti a firmy, tvoriace zhruba polovicu celkového dopytu po elektrine, je totiž charakteristická vysoká miera neflexibilnosti pokiaľ ide o cenu. Podobne ako na Slovensku, trhová cena komodity tvorí iba štvrtinu koncovej ceny, zvyšná časť pozostáva zo sieťových poplatkov, poplatkov za OZE a daní.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako sa zmenila cena tepla v mestách Slovenska v roku 2022?

Ako sa zmenila cena tepla v mestách Slovenska v roku 2022?

Cena tepla pre domácnosti zdražela v priemere o 4 eurá mesačne, medzi jednotlivými mestami aj dodávateľmi sú však veľké rozdiely. Tu je prehľad.

Prvá plávajúca fotovoltická elektráreň rastie v Česku

Prvá plávajúca fotovoltická elektráreň rastie v Česku

Energetická spoločnosť testuje fotovoltiku umiestnenú v nádrži prečerpávacej elektrárne.

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

V jednom sektore sa podiel obnoviteľných zdrojov medziročne znížil.