KI

Nemecké odchádzanie od jadra je strateným rokom

Práve uplynul jeden rok odo dňa, keď nemecká vláda schválila rozhodnutie odstaviť do roku 2022 všetky jadrové elektrárne v krajine. Lenže uskutočňovanie radikálneho rozhodnutia naráža na čoraz viac problémov a ozýva sa proti nemu silná opozícia. Každopádne odchod od jadra nebude lacnou záležitosťou, konštatuje Marie Bydžovská v komentári na portáli Euroskop.

Nemecké odchádzanie od jadra je strateným rokom

Foto: Dreamstime.com   

Cena energie po rozhodnutí odstaviť všetky jadrové elektrárne do roku 2022 stúpa a krajine sa nedarí budovať potrebnú infraštruktúru potrebnú na realizáciu plánu. Domáce firmy sa navyše obávajú, že krok nemeckej vlády poškodí ich schopnosť konkurovať spoločnostiam z krajín, ktoré môžu vyrábať elektrinu lacnejšie.

Komisár pre energetiku: Nemecku hrozí deindustrializácia

Európsky komisár za Nemecko Günther Öttinger, ktorý má v EÚ zodpovednosť za energetiku, dokonca varoval, že Nemecku hrozí deindustrializácia. Rast ceny elektriny totiž najsilnejšie postihuje malé a stredné firmy, ktoré tvoria chrbticu nemeckého hospodárstva.

Ďalšími "obeťami" drahej elektriny sú najchudobnejšie domácnosti. Podľa správy politického magazínu ARD "Report Mainz", o ktorej informuje magazín Spiegel, v uplynulom roku 200 tisíc poberateľov sociálnych dávok v rámci programu Hartz IV nedokázalo platiť rastúce ceny elektriny a muselo byť odpojených od siete . Podľa magazínu Der Spiegel priemerná rodina zaplatí za účty za elektrinu ročne až o 150 eur viac ako pred rokom.

Nájde 16 krajín spoločný plán?

Pred rokom Merkelová žiarila optimizmom. "Môžeme byť prvý priemyselnou krajinou, ktorej sa podarí úspešne nasmerovať prechod k elektrickej energii budúcnosti," povedala kancelárka. V súčasnosti začala hovoriť o niečo skeptickejšie. "Implementácia energetickej zmeny stále vyžaduje značné úsilie," priznala.

Voči úsiliu federálnej vlády sú značne kritickí premiéri spolkových krajín. Napríklad podľa sociálnodemokratického premiéra spolkovej krajiny Porýnie-Falcko Kurta Becka pripomína najväčší povojnový infraštruktúrny projekt maratón, pričom Nemecko je podľa Becka ešte len 50 centimetrov za štartovou čiarou. Niektorí experti však v súvislosti s odchodom od jadra hovoria dokonca o stratenom roku.

Kancelárka preto pozvala na 23. mája premiérov 16 krajinských vlád a nového ministra životného prostredia Petra Altmaiera na "energetický summit" do Berlína. Zo schôdzky podľa nemeckej tlače vzišlo iba rozhodnutie opakovať stretnutie so zástupcami spolkových krajín každých šesť mesiacov. Jednotlivé spolkové krajiny majú totiž rôzne záujmy a každá spolková krajina má dokonca vlastnú koncepciu odchodu od jadrovej energetiky. "Tie teraz musíme dostať pod jednu strechu, spoločne s výstavbou sietí," vyjadril sa Altmaier.

Odstavenie jadra môže prísť až na 335 miliárd eur

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)