Štúdia analyzovala veľkoobchodné ceny elektrickej energie na trhoch v USA v rokoch 2008 – 2017. OZE nemali najväčší vplyv na vývoj ceny.
Na trhu s elektrickou energiou rastie podiel obnoviteľnej elektriny, najmä zo slnečnej a veternej energie. Ako sa tento rast prejavuje na veľkoobchodnej cene elektriny a aké ďalšie faktory ju ovplyvňujú?
Vedci z amerického Lawrence Berkeley National Laboratory zverejnili štúdiu, skúmajúcu ceny elektriny na najväčších veľkoobchodných trhoch v Spojených štátoch v období rokov 2008 až 2017 (link na uvedenú analýzu nájdete v druhej časti článku). Okrem vplyvu obnoviteľných zdrojov analyzovali vplyv aj ďalších faktorov.
Tým najväčším a rozhodujúcim na všetkých trhoch bola cena zemného plynu. Klesajúce ceny plynu, v dôsledku rozmachu bridlicovej ťažby ropy a plynu v tejto dekáde, priniesli zníženie veľkoobchodnej ceny elektriny v USA v priemere o 7 – 53 USD/MWh.
O 1 USD/MWh menej
Model vychádzal z hodinových cien veľkoobchodnej elektriny vo viac ako 60-tisíc uzloch v celej krajine. Zo štúdie vyplýva, že na väčšine trhov rast podielu veternej a solárnej energie priniesol zníženie ceny elektriny v priemere o 1,3 USD/MWh. Výnimkou je Kalifornia s výrazne vyšším podielom soláru, kde ceny klesli o 2,2 USD.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.