VSDS
INNOGY
INNOGY

Obchod s drevom sa takmer zastavil. Lesy SR znížili ťažbu o 75 %

Najväčší producent dreva na Slovensku hlási prudký pokles tržieb z predaja a realizuje úsporné opatrenia.

Obchod s drevom sa takmer zastavil. Lesy SR znížili ťažbu o 75 %

Foto: Energie-portal.sk

Na opatrenia štátov s cieľom zabránenia šírenia koronavírusu doplácajú aj spracovatelia dreva. Predaj drevnej hmoty sa výrazne znížil alebo úplne zastavil. Zatvorené hranice znemožňujú alebo spomaľujú vývoz suroviny, odberatelia zastavujú alebo výrazne znižujú objednávky. To sa prejavuje na poklese cien dreva, čo negatívne ovplyvňuje ekonomiku lesohospodárskych podnikov.

V problémoch je aj najväčší producent dreva na Slovensku – štátny podnik Lesy SR. Veľkí odberatelia ohlásili zastavenie odberu alebo žiadajú také významné zníženie cien dreva, ktoré by podnik nútilo predávať drevo pod výrobné náklady.

„Rozumieme problémom  našich odberateľov s umiestnením a expedíciou ich výrobkov – reziva na trhy v EU a mimo EÚ.  Sme v situácii, kedy došlo k súhre niekoľkých vážnych negatívnych faktorov zásadne ovplyvňujúcich obchod a výrobu v drevárskom priemysle a lesníctve,“ uvádzajú Lesy SR vo svojom vyhlásení.

Zníženie ťažby dreva o 75 %

„Výsledkom je pretlak ihličnatej drevnej hmoty na trhoch vplyvom podkôrnych kalamít a následne tlak na znižovanie cien ihličnatej guľatiny a vlákniny. Spolu s obmedzeniami a nariadeniami sprevádzajúcimi pandémiu COVID-19 spôsobujú reálne  existenčné problémy na strane producentov aj spracovateľov drevnej suroviny,“ vysvetlil Tomáš Klouček, obchodný riaditeľ Lesy SR.  

Podnik musí realizovať úsporné opatrenia na kompenzáciu výpadku tržieb. „Ak neprijmeme razantné kroky, v máji by mohol byť problém, že by sme na výplaty nemali dostatok financií,“ vysvetlil generálny riaditeľ LESY SR Marian Staník.

Lesohospodársky podnik pristúpil k obmedzeniu ťažbu dreva o 75 %. Znižuje výdavky na investície, opravu a údržbu, ale aj zamestnancov. Osobné náklady na 3600 zamestnancov predstavujú šesť miliónov eur mesačne. Časť zamestnancov chce podnik nechať doma so zníženou výplatou a navrhuje tiež úpravu pracovného času na 4-dňový týžden. Takýto návrh by však museli najskôr schváliť zástupcovia odborov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO na koronakrízu reaguje výzvami, apeluje na odberateľov, dodávateľov aj distribučky

ÚRSO na koronakrízu reaguje výzvami, apeluje na odberateľov, dodávateľov aj distribučky

Odberatelia energií by podľa ÚRSO mali zisťovať stav meradiel sami. Dodávateľov energií regulátor žiada o pozastavenie niektorých aktivít.

Galek: ÚRSO nastavil TPS zle, tarifa sa môže predražiť o viac ako 100 miliónov eur

Galek: ÚRSO nastavil TPS zle, tarifa sa môže predražiť o viac ako 100 miliónov eur

Aktuálnou prioritou MH SR v energetike je zachovať obchodno-dodávateľský reťazec. Narušiť ho môže platobná neschopnosť odberateľov v čase koronakrízy.

Výmena ističa? Po novom to zvládnete na tri kliky cez eShop

Výmena ističa? Po novom to zvládnete na tri kliky cez eShop

Cez eShop Východoslovenskej distribučnej si objednáte výmenu ističa, inteligentné meranie či domovú prípojku. VSD okrem toho umožňuje podávať žiadosti v ďalších štyroch procesoch plne elektronicky.