Názor. Príspevok domácnostiam na ekologické zdroje energie sa farbí na červeno | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
Konferencia EES
Belimo 2

Názor. Príspevok domácnostiam na ekologické zdroje energie sa farbí na červeno

Ďalšie z opatrení v rámci korupčných balíčkov sa obrátilo proti svojmu autorovi. Spod kontroly sa tentoraz vymkol príspevok na ekologické zdroje pre domácnosti ako sú fotovoltické panely, solárne kolektory, malé veterné turbíny, tepelné čerpadlá, či kotle na biomasu.

Názor. Príspevok domácnostiam na ekologické zdroje energie sa farbí na červeno

V rámci takmer tri roky odkladaného projektu Zelená domácnostiam sa v pondelok 1.2.2016 o vopred neohlásenej 12-tej hodine spustila registrácia žiadateľov o príspevok v druhom kole.

Táto bola po niekoľkých hodinách uzatvorená. Veľké množstvo žiadateľov, ktorí registrovali svoje zariadenia hlavne v Bratislavskom kraji a to aj okamžite v priebehu prvých pár minút po spustení, obdržalo po viac ako 8 hodinách dodatočnú informáciu, že prostriedky boli vyčerpané a poukážku im nie je možné vystaviť.

Roboty a diery v pravidlách

Prvotné podozrenie, že zadávanie údajov sa dialo aj prostredníctvom naprogramovaných softvérových robotov, ktoré bežných žiadateľov vytlačili, zástupcovia Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry - SIEA čiastočne vyvrátili.

Vyjadreniami, v rámci ktorých upozornili na možnosť uprednostnenia výroby tepla pred výrobou elektriny, však priamo priznali zásah do poradia žiadateľov, ktorý im síce Všeobecné podmienky projektu Zelená domácnostiam umožňujú, avšak nikde nedefinujú v akom čase od spustenia registrácie je toto možné urobiť.

Pondelkové udalosti tak poukázali na dieru v pravidlách, vďaka ktorej môže byť jedna technológia kedykoľvek z projektu vynechaná.

Či už je za vzniknutú situáciu zodpovedný robot, alebo nesystémový predpis, o dotáciu skrátka prišlo niekoľko stoviek domácností. Predovšetkým sú však poškodení inštalatéri, ktorí na svoju príležitosť museli čakať tri roky a do osvedčenia vydaného ministerstvom hospodárstva, ktoré ich oprávňuje inštalovať vybrané zariadenia, investovali nemalé peniaze.

Taktiež si od ukončenia prvého kola niekoľko týždňov chystali svoje projekty – a ak by vedeli, že v tomto kole bude pre Bratislavský kraj podiel pre fotovoltiku napr. 10%, prispôsobili by sa situácii. Nejasné kritérium ich však všetkých postavilo mimo poradia.

Dumpingové ponuky od ZSE

Veľa otázok vzniká aj v súvislosti s medializovaným pôsobením spoločnosti ZSE v tomto projekte, ktoré ešte pred jeho spustením začalo s masívnou marketingovou kampaňou.

Veľkou záhadou sú ich dumpingové ceny inštalácií, ktoré sú v porovnaní s ponukou iných firiem a živnostníkov nižšie asi o 30%. Vysvetlením takéhoto správania by mohla byť situácia, keď si ZSE ako regulovaný subjekt všetky interné náklady na kampaň, inžiniering, administráciu a revízie zahrnie do návrhu koncovej ceny elektriny na budúci rok.

Tieto výdavky by sme im tak v konečnom dôsledku zaplatili my všetci vo faktúrach za elektrinu.

Za účelom rozptýlenia uvedených pochybností, by SIEA mala zverejniť žiadosti, ktoré obdržali. Z pohľadu kontroly verejnosťou sú dôležité predovšetkým údaje o čase, v ktorom žiadosť prišla, IP adresa počítača z ktorej žiadosť odišla, krajina prístupu, kraj a technológia.

Taktiež pre jednotlivé technológie by namiesto dodatočného stanovovania poradia podľa preferencií mal byť jasne stanovený maximálny objem, či už peňazí, alebo inštalovanej kapacity. V neposlednom rade je tu aj úloha pre ÚRSO, aby v rámci cenovej regulácie pre energetické spoločnosti zapojené do projektu Zelená domácnostiam požadoval vyčlenenie s projektom spojených nákladov.

Súčasne si treba uvedomiť, že hoci je projekt financovaný predovšetkým zo európskych zdrojov, stále sa jedná o peniaze, na ktoré Slovensko taktiež prispelo. Z tohto dôvodu by sa mal každý jeden z nás zaujímať o to, ako budú tieto zdroje použité.

Toto je ešte umocnené skutočnosťou, že ide o jedno z opatrení druhého korupčného balíčka, ktoré Robert Fico tri roky odkladal na predvolebné obdobie za účelom prilákania voličov strane Smer. Politický prospech sa tak stal nadradený ekológii a energetickému úžitku, pričom kvôli vyčkávaniu na jeho spustenie boli bez práce a príjmu v tomto období desiatky inštalačných firiem a živnostníkov.

Opäť sa tak ukázala odvrátená strana dotácií, ktoré sú aj v tomto prípade iba nesystémovým opatrením na úkor dlhodobého rozvoja odvetvia obnoviteľných zdrojov energie.

Karol Galek
Autor je tímlíder strany SaS pre energetiku.

Značky
Komentáre

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako ďalej s lokálnymi zdrojmi v roku 2024? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako ďalej s lokálnymi zdrojmi v roku 2024? (PRÁVNY POHĽAD)

Advokáti vysvetľujú, ako bude prebiehať pripájanie lokálnych zdrojov.

Editoriál. Nezamýšľané dôsledky radikálnych politík

Editoriál. Nezamýšľané dôsledky radikálnych politík

Úvodník Radovana Kazdu vyšiel v septembrovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 07-09/2023 s prílohou ENERGO.

Pribudlo ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť teplo. Slovensko obstálo lepšie ako priemer EÚ (+mapa)

Pribudlo ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť teplo. Slovensko obstálo lepšie ako priemer EÚ (+mapa)

Zaplatiť si dostatočné vykúrenie domácnosti je problém najmä pre obyvateľov južnej Európy, ukazuje štatistika Eurostatu.