VSDS
INNOGY
INNOGY

Návrhu Nízkouhlíkovej stratégie Slovenska chýba vyčíslenie nákladov a dopadov. Nechýbajú však nezmyselné opatrenia

MŽP SR nadhodnocuje ekonomické straty v dôsledku klímy, chce zriaďovať nízkoemisné zóny pre kotolne, aj nové ministerstvo. Nízkouhlíkovú stratégiu zasypalo množstvo pripomienok.

Návrhu Nízkouhlíkovej stratégie Slovenska chýba vyčíslenie nákladov a dopadov. Nechýbajú však nezmyselné opatrenia

Foto: Johannes Plenio (Pexels)

Ministerstvo životného prostredia SR pripravilo návrh Nízkouhlíkovej stratégie rozvoja SR do roku 2030 s výhľadom do roku 2050. Materiál má predstavovať základný koncepčný dokument upravujúci cestu, akou chce slovenská ekonomika znižovať uhlíkové emisie.

V rámci pripomienkového konania vzniesli pripomienkujúce subjekty celkovo 251 pripomienok, z toho 142 zásadných.

Najčastejšou výčitkou návrhu je chýbajúce vyčíslenie nákladných opatrení na zavádzanie nízkouhlíkových technológií, ktoré by sa mali týkať predovšetkým energetického, priemyselného odvetvia, budov a dopravy. Nie je úplne jasné ani to, odkiaľ vláda vezme zdroje na pokrytie týchto vynútených investícií.

Podľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne analýzy (INESS) budú mať opatrenia významný dopad na verejné financie aj blahobyt domácností. Preto by vláda nemala schválením návrhu poskytovať „bianko šek“ týmto opatreniam.

“Analýza predpokladá vyčíslenie nákladov a efektov navrhovaných opatrení až o päť rokov. Zbavuje sa tým povinnosti predložiť v čo najkratšom čase hodnotenie dopadov dodatočných opatrení. Verejnosť by mala čo najskôr poznať ekonomické a finančné dopady týchto rozhodnutí, na odkladanie dostatočne podrobnej analýzy ich dopadov nie je potrebné čakať päť rokov.”

Viessmann rezerva

INESS kritizuje nekonkrétnosť a často nezmyselnosť opatrení. “Ako môže Slovensko dosiahnuť dekarbonizáciu leteckej dopravy, keď nemá na produkciu lietadiel (a z titulu svojej veľkosti ani na druh paliva) žiadny vplyv? Ako konkrétne klíme pomôže opatrenie údržba a obnova trávnych porastov? Viacero z uvedených opatrení budí dojem, akoby snahou predkladateľa správy bolo uviesť všetky možné nápady, podľa pravidla „viac je lepšie ako menej“."

Nafúknuté ekonomické straty v dôsledku klímy

Predpokladaný pokles zamestnanosti by mal dosiahnuť 1,3 % resp. 1 % oproti referenčnému scenáru, pričom pokles miezd (a tým aj spotreby domácností) by mal dosiahnuť 9 %. “Je evidentné, že takto zásadné zmeny budú mať radikálny dopad na dlhodobú udržateľnosť verejných financií.”

“Predkladateľ by mal preto vyčísliť kompenzačné opatrenia tohto výpadku. V texte spomínané zvýšenie ekologických daní je pritom obyčajne prezentované ako fiškálne neutrálne. Predkladateľ by mal jednoznačne identifikovať dodatočné príjmy, ktorými majú byť výpadky daňových a odvodových príjmov financované,” tvrdí Radovan Ďurana z INESS.

Predkladateľ podľa INESS tiež nesprávne interpretuje údaj o ekonomických stratách v dôsledku extrémnych zmien klímy. Zatiaľ čo zdrojový materiál uvádza kumulatívnu hodnotu zhruba 1,3 miliady eur v období rokov 1980 – 2013 (vyjadrenú v cenách z roku 2013), ministerstvo životného prostredia hovorí o ekonomických stratách v rámci jedného roku – 2013.

“Extrémy vyplývajúce zo zmeny klímy mali dosiaľ na Slovensku marginálny efekt na ekonomické straty, ktoré v konštantných eurách roku 2013 predstavujú cca 40 mil. eur ročne,” uvádza INESS v pripomienke.

Nízkoemisné zóny aj pre tepelno-technické zariadenia

Predkladateľ návrhu predpokladá, nie úplne v súlade s princípom technologickej neutrality, že výroba automobilov na Slovensku sa premení iba na výrobu elekromobilov.

“Nie je v žiadnom prípade prijateľné sa tváriť, že inovácie sa rovnajú elektromobilite a dokonca iba výrobe elektromobilov v SR,” upozorňuje zamestnávateľské združenie AZZZ SR. “Aj v oblasti dopravy existujú aj iné inovatívne a nízkouhlíkové riešenia: napríklad biopalivá, biometán, vodík, etanolové články.”

Stratégia ďalej predpokladá zavedenie nielen nízko emisných zón pre autá, ale aj pre tepelno-technické zariadenia, teda napríklad kotolne, či vykurovacie zariadenia v domácnostiach. Tým sa majú vylúčiť z prevádzky staré kotolne alebo domáce kotly na tuhé palivá. Zamestnávatelia tu pripomínajú, že týmto opatrením sa problém emisií nevyrieši, ak ekonomická sila ich prevádzkovateľov bude slabá.

S navrhovaným opatrením nesúhlasí ani Klub 500. “Už v súčasnosti je legislatívne upravená periodická kontrola tepelno-energetických zariadení. Preto považujeme opatrenie vzhľadom na sledovaný účel za duplicitné.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

SAPI Sulíkovi: Zastavte konanie ÚRSO, ohrozené sú tisíce pracovných miest

SAPI Sulíkovi: Zastavte konanie ÚRSO, ohrozené sú tisíce pracovných miest

Konanie ÚRSO podľa SAPI najhoršie dopadne na bioplynové stanice, ktoré prevádzkujú poľnohospodárske družstvá.

Vysoká cena povoleniek môže byť pre niektoré podniky likvidačná

Vysoká cena povoleniek môže byť pre niektoré podniky likvidačná

Ak ľudia začnú strácať prácu kvôli environmentálnej politike, aj politici si uvedomia, že systém EÚ ETS je kontraproduktívny, myslí si T. Forgáč.

ÚRSO šokuje: 104 výrobcov zelenej energie stráca podporu. Prídu o 200 miliónov eur

ÚRSO šokuje: 104 výrobcov zelenej energie stráca podporu. Prídu o 200 miliónov eur

Regulačný úrad tvrdí, že zánik práva na podporu vyplýva priamo zo zákona. ÚRSO preto v tejto veci nevedie nijaké konanie, ani nevydal žiadne rozhodnutie.