Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Nákladný dopravca čakal na rozvoj LNG staníc na Slovensku. Teraz buduje vlastné

Biometán v doprave vyrieši dva problémy v jednom. Odpadové hospodárstvo a zároveň emisie, myslí si dopravca.

Nákladný dopravca čakla na rozvoj LNG staníc na Slovensku. Teraz buduje vlastné

Foto: Depositphotos

Aj ťažká nákladná doprava bude musieť výrazne znižovať emisie CO2. Akými spôsobmi to možno dosiahnuť? Je riešením elektromobilita, vodíkový pohon alebo plynová mobilita prostredníctvom CNG a LNG? Praktický pohľad dopravcu prezentoval na nedávnom workshope Slovenského plynárenského a naftového zväzu Pavol Kubala zo spoločnosti Bosta, ktorá funguje na európskom trhu 25 rokov.

“V roku 2018-2019 sa pre slovenských dopravcov objavili možnosti, ako uspieť v zahraničí hlavne s využitím plynovej mobility. Naša spoločnosť ako jedna z prvých na Slovensku zakúpila dva LNG ťahače.”

Tým dôvodom boli najmä výhodné podmienky, ktoré Nemecko ponúkalo pre dopravcov s LNG vozidlami. Žiadne cestné mýto, dotovanie nákupu vozidla, znížená spotrebná daň. “Pre dopravcu s väčšinou výkonu v tejto krajine sa to ukazuje ako atraktívny biznis, po spočítaní nákladov spojených s obstarávaním a prevádzkou vozidiel,” myslí si dopravca.

Firma si zakúpila dve vlastné vozidlá pre zahraničnú prepravu a očakávala ďalší rozvoj infraštruktúry aj na Slovensku, kde by pridávala LNG ťahače. “Žiaľ, realita bola iná. Ale keďže sme videli ako sa rozvíja infraštruktúra, doprava a LNG biznis v západnej Európe, rozhodli sme sa nečakať a začali budovať vlastnú sieť staníc.” V súčasnosti prevádzkuje jednu LNG stanicu pri Bratislave a v blízkosti hlavného mesta (Lozorno) pripravuje aj druhú.

 
 

Zostáva vám 57% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok opisuje vybrané aspekty procesu EIA a povoľovacích procesov vo svetle legislatívnych úprav účinných od 1. 4. 2024, ako aj návrhov, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese.

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nestačí sa pozerať na jednotlivé zariadenia, kľúčové je, ako funguje celý systém, hovorí Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann.

X
X
X
X