Biometán v doprave vyrieši dva problémy v jednom. Odpadové hospodárstvo a zároveň emisie, myslí si dopravca.
Aj ťažká nákladná doprava bude musieť výrazne znižovať emisie CO2. Akými spôsobmi to možno dosiahnuť? Je riešením elektromobilita, vodíkový pohon alebo plynová mobilita prostredníctvom CNG a LNG? Praktický pohľad dopravcu prezentoval na nedávnom workshope Slovenského plynárenského a naftového zväzu Pavol Kubala zo spoločnosti Bosta, ktorá funguje na európskom trhu 25 rokov.
“V roku 2018-2019 sa pre slovenských dopravcov objavili možnosti, ako uspieť v zahraničí hlavne s využitím plynovej mobility. Naša spoločnosť ako jedna z prvých na Slovensku zakúpila dva LNG ťahače.”
Tým dôvodom boli najmä výhodné podmienky, ktoré Nemecko ponúkalo pre dopravcov s LNG vozidlami. Žiadne cestné mýto, dotovanie nákupu vozidla, znížená spotrebná daň. “Pre dopravcu s väčšinou výkonu v tejto krajine sa to ukazuje ako atraktívny biznis, po spočítaní nákladov spojených s obstarávaním a prevádzkou vozidiel,” myslí si dopravca.
Firma si zakúpila dve vlastné vozidlá pre zahraničnú prepravu a očakávala ďalší rozvoj infraštruktúry aj na Slovensku, kde by pridávala LNG ťahače. “Žiaľ, realita bola iná. Ale keďže sme videli ako sa rozvíja infraštruktúra, doprava a LNG biznis v západnej Európe, rozhodli sme sa nečakať a začali budovať vlastnú sieť staníc.” V súčasnosti prevádzkuje jednu LNG stanicu pri Bratislave a v blízkosti hlavného mesta (Lozorno) pripravuje aj druhú.
Zostáva vám 57% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.