Enesco

Zachránia dekarbonizáciu dopravy elektromobily a vodíkové autá?

Zatiaľ čo v energetike sa emisie znížili za 30 rokov o 60 %, v doprave významne vzrástli. O spôsoboch znižovania emisií sa hovorilo na workshope SPNZ.

Zachránia dekarbonizáciu dopravy elektromobily a vodíkové autá?
Seminár SPNZ 26. januára 2022 v Bratislave / Foto: Energie-portal.sk

Zatiaľ čo v energetike sa emisie na Slovensku znížili od roku 1990 o 60 %, v doprave, naopak, ešte viac vzrástli. Návrh legislatívneho balíčka Európskej komisie “Fit for 55” má ambíciu to zmeniť. Výrazne znižovať emisie v doprave má elektromobilita a vodík. Naopak, spaľovací motor má postupne zaniknúť. Aspoň taká je predstava Bruselu.

Je táto vízia reálna? Čo to bude znamenať pre automobilové odvetvie, ktoré na Slovensku tvorí 14 % HDP? Znamená to stop pre používanie plynu v doprave? Aká cesta dekarbonizácie v tomto sektore je najlepšia? Aj o tom sa diskutovalo na workshope Slovenského plynárenského a naftového zväzu.

V článku sa dozviete:

  • aké sú hlavné opatrenia balíčka Fit for 55 v doprave,
  • či sú podľa zástupcu EK na Slovensku automobilky pripravené na prechod k alternatívnym palivám,
  • ako sa bude realizovať podpora infraštruktúry pre alternatívne palivá, ak nie je možná cez Plán obnovy,
  • čo sa ministerstvu hospodárstva podarilo presadiť v návrhu nariadenia o infraštruktúre a aké je stanovisko Slovenska,
  • ako sa predstaviteľ plynárenskej spoločnosti pozerá na zákaz spaľovacieho motora a chýbajúcu technologickú neutralitu,
  • čo môže mať zásadný dopad na využívanie plynu,
  • vďaka čomu je cieľ podielu obnoviteľných zdrojov v doprave pre rok 2020 na Slovensku dnes prakticky splnený,
  • prečo zástupca biopalivárskeho odvetvia kritizuje snahu o plošné presadzovanie elektromobility.

“Transformácia v doprave už začala, ale je potrebné ju urýchliť. Aj preto Európska komisia predstavila veľmi ambiciózne opatrenia v podobe zníženia emisií osobných a úžitkových áut na nulu do roku 2035 a podpory budovania nabíjacej a vodíkovej infraštruktúry. Okrem toho sa rozšíri povinnosť nakupovania emisných povoleniek aj o sektor dopravy,” uviedol Zdeněk Čech zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Zdeněk Čech na seminára SPNZ | Foto: Energie-portal.sk

“Bude to povzbudzovať predajcov palív v cestnej doprave k predaju ekologickejších produktov. Ak aj zostanú autá so spaľovacími motormi, tak bude existovať motivácia prechádzať na čistejšie palivá.” Prechod na nízkoemisné palivá by malo podporiť aj vyššie zdanenie produktov s obsahom fosílnych palív.  

Z. Čech si nemyslí, že zamestnanosť v automobilovom priemysle na Slovensku by výraznejšie utrpela a odvetvie tvoriace 14 % HDP ekonomiky transformáciu dokáže zvládnuť. “Obava nie je opodstatnená, pretože automobilky budú môcť prechádzať na výrobu s vyššou maržou.”

“Zároveň je tento priemysel už silne robotizovaný a pripravený na prechod. Aj stanovené ciele v balíčku sú prispôsobené tomu, aby predstavovali určitú istotu pre investície automobiliek do vozidiel s alternatívnymi palivami.”

Zostáva vám 57% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)