Trh s elektrinou prešiel dramatickými zmenami, cena elektriny bola 27 dní v mínuse, konštatuje najnovšia správa Európskej komisie.
Európska elektroenergetika a trh s elektrinou majú za sebou búrlivé obdobie. Pandémia koronavírusu a prepad ekonomiky naprieč celou EÚ spôsobili strmý prepad ceny elektriny na trhoch, ale aj zmeny v štruktúre výroby energie. Ako víťaz z extrémneho vývoja vychádzajú obnoviteľné zdroje energie, ktoré opäť zlomili rekord.
Konštatuje to najnovšia správa Európskej komisie o vývoji trhu s elektrinou v druhom štvrťroku 2020.
Reštrikčné opatrenia a rôzne formy „lockdownu“ v jednotlivých štátoch EÚ sa podpísali pod náhly pokles dopytu po energii. V apríli až júni 2020 bola spotreba elektriny v porovnaní s rovnakým obdobím predošlého roka nižšia o 11 %. Medziročný pokles tak zostal na podobnej úrovni ako v prvom kvartáli.
Pokles dopytu v tlačil ceny elektriny v druhom štvrťroku nadol. „Veľkoobchodné ceny klesli o 30 – 50 % a dosiahli úrovne, aké neboli zaznamenané viac ako desaťročie,“ zhrnula Komisia.
V tomto článku sa dozviete:
- ako sa zmenila štruktúra výroby elektriny v EÚ,
- ktoré zdroje zaznamenali najväčší pokles,
- aké boli ceny elektriny na trhoch,
- ako sa vyvíjali celkové emisie z energetiky.
Najnovšej správe o trhu so zemným plynom sme sa na Energie-portal.sk podrobnejšie venovali v tomto texte.
Uhlie, zemný plyn a jadro tratili
V súvislosti s výrobou elektrickej energie správa Komisie hovorí o „dramatických zmenách.“
Najväčší prepad v dôsledku dopytového šoku zaznamenala výroba elektriny z fosílnych palív, ktorej podiel v energetickom mixe klesol na 9 %. Produkcia uhoľných elektrární v EÚ medziročne klesla o 34 % (-32 TWh).
Šok na trhu negatívne ovplyvnil takisto produkciu plynových elektrární, ktoré napriek pokračujúcemu odklonu európskej energetiky od uhlia k plynu znížili produkciu o 13 TWh.
Atómové elektrárne oproti rovnakému obdobiu predošlého roka vyrobili o 17 % menej energie (-30 TWh). Pokles bol najvýraznejší v krajinách s veľkým podielom jadra v energetickom mixe, najmä vo Francúzsku a Švédsku.
OZE zlomili rekord
Na druhej strane za „víťaza“ mimoriadnej situácie na trhu správa Komisie považuje obnoviteľné zdroje energie (OZE).
Najmä vďaka rastu výroby vo vodných elektrárňach a rekordnej produkcii solárnych elektrární dosiahli OZE v energetickom mixe EÚ svoj historicky najvyšší podiel 43 %. Výroba zelenej energie v apríli až júni 2020 vzrástla medziročne zhruba o 11 TWh.
„Vďaka svojim takmer nulovým prevádzkovým nákladom pri výrobe energie boli obnoviteľné zdroje najmenej zasiahnuté pandémiou a dokázali získať veľký podiel scvrknutého koláča spotreby,“ uviedla Európska komisia.
Náhly odklon od fosílnych palív sa podpísal aj pod skokové zníženie emisií z európskej energetiky. Celková uhlíková stopa výroby elektriny v EÚ sa medziročne zmenšila o 25 %.
„Ak k tomu pripočítame 22 % pokles v prvom kvartáli, elektroenergetika je na dobrej ceste znovu dosiahnuť dvojciferný pokles emisií CO2 po poklese o 15 % v roku 2019,“ zhrnula Komisia.
Flexibilita sietí bude kľúčová
Okrem výroby elektriny čelili mimoriadnej situácii v druhom štvrťroku 2020 aj prenosové a elektrizačné sústavy.
Zostáva vám 35% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.