Skvapalnený zemný plyn tvorí z dovozu plynu do EÚ približne štvrtinu.
Konakríza dopadla aj na trh s plynom, dopady krízy sa však v jednotlivých segmentoch trhu rôznia. Vyplýva to z najnovšej správy Európskej komisie o vývoji trhu s plynom v druhom štvrťroku 2020.
V tomto článku sa dozviete:
- o koľko klesla spotreba plynu v EÚ,
- z akých krajín sa dovážalo najviac plynu do EÚ,
- odkiaľ pochádzal LNG dovážaný do Únie,
- ako sa zmenili spotové ceny plynu,
- aký bol pokles cien pri maloobchodných cenách pre odberateľov.
Väčšinu spotreby pokryl dovoz
Spotreba zemného plynu v EÚ sa v apríli až júni 2020 znížila v medziročnom porovnaní zhruba o 10 % na 71 bcm. Za poklesom spotreby bolo zníženie dopytu po plyne v priemysle, ale aj nižšia spotreba plynu pri výrobe elektriny a menší objem plynu dopĺňaného do zásobníkov.
Ešte výraznejšie poklesla produkcia plynu v EÚ, a to až o 14 % oproti rovnakému obdobiu predošlého roka. Najviac plynu sa vyťažilo v Holandsku (6,8 bcm), Rumunsku (2 bcm) a Nemecku (1,3 bcm), celková produkcia dosiahla necelých 31 bcm.
O približne 14 % sa znížil aj čistý dovoz plynu do EÚ. Najviac zemného plynu prúdilo do EÚ plynovodmi z Ruska (42 % celkového importu plynu), Nórska (25 %) a severnej Afriky (5 %). Skvapalnený zemný plyn (LNG) tvoril 25 % z celkového objemu plynu dovezeného do EÚ v druhom štvrťroku.
Najviac LNG prišlo z USA a Kataru
Dovoz LNG do EÚ poklesol relatívne menej výrazne ako dovoz prostredníctvom plynovodov a medziročne sa znížil iba o tri percentá. V porovnaní s predošlými kvartálmi, kedy dovoz LNG rástol rádovo aj v desiatkach percent, však ide o výrazný prepad.
Najväčším vývozcom LNG do EÚ boli aj v druhom kvartáli 2020 Spojené štáty s takmer štvrtinovým podielom v tomto segmente (23 %). Tesne za USA nasledovali Katar (22 %) a Rusko (18 %).
Na strane EÚ boli najväčšími importérmi LNG Francúzsko, Španielsko a Taliansko.
Spotové ceny klesli aj o 60 %
Celková cena dovozeného plynu v druhom kvartáli 2020 podľa Komisie dosiahla 6,2 miliardy eur, čo oproti rovnakému obdobiu predošlého roka (15,8 mld. eur) predstavuje pokles o 61 %.
Za celý prvý polrok 2020 klesli výdavky štátov EÚ na dovoz plynu medziročne o viac ako polovicu a dosiahli 16 miliárd eur.
Zostáva vám 22% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.