Podiel LNG na dodávkach plynu do EÚ sa medziročne zdvojnásobil, ukazuje najnovšia správa Európskej komisie o trhu s plynom.
Takmer polovica zemného plynu dováženého do EÚ prúdi plynovodmi z Ruska, zhruba štvrtinu dovozu však už tvorí skvapalnený zemný plyn (LNG) dovážaný z rôznych krajín, najmä Kataru, Ruska, Nigérie a USA. Jeho import medziročne vzrástol o 75 %.
Vyplýva to z najnovšej Štvrťročnej správy Európskej komisie o trhu so zemným plynom za tretí kvartál 2019. Celý materiál si môžete stiahnuť pomocou odkazu pod článkom.
V tomto texte sa dozviete:
- ako sa vyvíjala spotreba a produkcia plynu v EÚ,
- prečo štáty EÚ naplnili zásobníky plynu takmer na 100 %,
- z ktorých krajín prúdilo do EÚ najviac plynu,
- ktoré štáty EÚ nakupujú najviac LNG a odkiaľ sa dováža.
Ťažba plynu v EÚ klesla o 10 %
Celková spotreba zemného plynu v štátoch EÚ v treťom štvrťroku 2019 podľa správy Európskej komisie (EK) medziročne vzrástla o sedem percent.
Motorom rastu bola najmä vyššia spotreba plynu v tepelných elektrárňach, ktoré ním pri výrobe elektriny nahrádzajú uhlie. O dôvodoch, prečo sa európske elektrárne od uhlia odkláňajú a prechádzajú na zemný plyn, sme podrobnejšie písali v tomto článku.
Produkcia zemného plynu v štátoch EÚ medziročne poklesla o takmer 10 %. V júli až septembri tohto roku sa v EÚ vyťažilo 25 bcm plynu, čo pokrylo menej ako tretinu celkovej spotreby v tomto období (84 bcm).
Ťažba plynu pritom poklesla vo všetkých štátoch, ktoré sú jeho najväčšími producentmi, najvýraznejšie v Holandsku (medziročne -16 %). Väčšina plynu spotrebovaného v EÚ tak pochádzala z dovozu.
EÚ sa pripravovala na krízu
Dovoz zemného plynu do EÚ vzrástol v medziročnom vyjadrení približne o pol percenta na 86 bcm. Celkový objem vyťaženého a dovezeného plynu v treťom kvartáli výrazne prevýšili spotrebu plynu kvôli tomu, že štáty EÚ zvyšovali stav zemného plynu v zásobníkoch.
Zásobníky plynu v EÚ boli ku koncu septembra 2019 podľa správy EK naplnené na 97 %, čo je najviac za posledných osem rokov. Hlavným dôvodom, prečo sa štáty rozhodli surovinou zásobiť, bolo riziko novej plynovej krízy: hrozilo, že dodávky plynu z Ruska cez Ukrajinu sa po 1. januára 2020 zastavia.
Rusko a Ukrajina však napokon krátko pred Vianocami dospeli k dohode o tranzite plynu.
Najviac plynu na Ukrajinu tieklo od nás
Najväčším dodávateľom zemného plynu do EÚ je aj podľa najnovšej správy EK naďalej Rusko s podielom 45 %. Ďalších 26 % dodávok tejto kľúčovej komodity do EÚ v treťom kvartáli prúdilo plynovodmi z Nórska a 23 % importu tvorili dodávky LNG, ktorého podiel sa medziročne zdvojnásobil. Zvyšných šesť percent dodávok plynu do EÚ pochádzalo zo severnej Afriky.

Zemný plyn však prúdil aj opačným smerom: export suroviny z EÚ na Ukrajinu bol v auguste a septembri 2019 na historickom maxime a dosiahol 2 bcm mesačne.
„V treťom kvartáli Ukrajina importovala takmer 6 bcm zemného plynu z Poľska, Slovenska a Maďarska,“ píše sa v správe. Dôvodom bolo najmä zvyšovanie zásob na západnej Ukrajine kvôli riziku, že Kyjev a Moskva sa na tranzite plynu nedohodnú a dodávky plynu z Ruska sa zastavia.
Ako ukazuje nasledujúci graf, najviac plynu, až 65 %, v tomto období tieklo na Ukrajinu zo Slovenska, zhruba štvrtina (28 %) z Maďarska a zvyšných 7 % z Poľska.

Hlavným dodávateľom LNG je Katar
Rekordérom z pohľadu dodávok zemného plynu do EÚ za celý tretí kvartál bol jednoznačne LNG. Dovoz tejto komodity v porovnaní s rovnakým obdobím predošlého roka vzrástol o 75 %.
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate na 1 rok
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.