VSDS
DTE
INNOGY

Tranzit ruského plynu do Európy nie je ohrozený. Na čom sa Ukrajina a Rusko dohodli?

Európa si vydýchla. Rusko a Ukrajina sa dohodli na novom kontrakte o tranzite plynu do Európy. Čo presne je súčasťou tejto zmluvy?

Tranzit ruského plynu do Európy nie je ohrozený. Na čom sa Ukrajina a Rusko dohodli?

Foto: Dreamstime

Dodávky zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu do Európy nie sú od nového roka ohrozené. Moskva a Kyjev sa dohodli na podmienkach novej zmluvy, ktorá má vstúpiť do platnosti od 1.1. 2020. Ruský plyn tvorí zhruba 40 % z celkovej potreby plynu v Európe, pričom významná časť sa prepravuje cez plynovody prechádzajúce Ukrajinou. Súčasný desaťročný kontrakt sa končí tento rok a doterajšia pretrvávajúca nedohoda na novej zmluve zneisťovala dodávateľov plynu v celej Európe.

„Dnes sme všetci zvíťazili. Vítam túto vyváženú dohodu, ktorá je kľúčová pre zabezpečenie neprerušeného tranzitu ruského plynu do Európy,“ uviedol podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Ministri energetiky Ruska a Ukrajiny dohodu predložia svojim vládam a po zapracovaní detailov bude dokument finalizovaný do konca roka.

Témou rozhovorov malo byť trvanie, objemy a tarify v rámci budúcej zmluvy o tranzite, ako aj problematika arbitrážnych konaní. Platná dohoda o dodávkach ruského plynu pre EÚ končí 31. decembra. Tranzitné plynovody cez Ukrajinu dokážu prepraviť zemný plyn do Európy v objeme zhruba trikrát prevyšujúcom množstvo, ktoré je možné prepraviť cez budovaný Nord Stream 2.

Rokovania medzi Ukrajinou a Gazpromom o tranzite plynu do Európy komplikovali aj dlhodobo napäté vzťahy medzi oboma krajinami. Od roku 2018 sa uskutočnilo niekoľko rokovaní o novej dohode.

O čom je dohoda

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Elektromobil zvažuje stále viac vodičov, no s reálnou kúpou váhajú

Elektromobil zvažuje stále viac vodičov, no s reálnou kúpou váhajú

Rastie podiel záujemcov o kúpu elektromobilu, aj miera spokojnosti s ich používaním. Na druhej strane kritická masa vodičov stále vyčkáva kvôli obavám, odhalil prieskum spoločnosti McKinsey.

Elektrické dodávky slovenského výrobcu sa DPD osvedčili, nasadzuje ich vo väčšom

Elektrické dodávky slovenského výrobcu sa DPD osvedčili, nasadzuje ich vo väčšom

Prvá z veľkých kuriérskych spoločností na Slovensku vsádza na cyklokuriérov a elektrické dodávky Voltia. Ponúka dodávky bez emisií.

Dočkajú sa výrobcovia z obnoviteľných zdrojov uvoľnenia rúk?

Dočkajú sa výrobcovia z obnoviteľných zdrojov uvoľnenia rúk?

Negatívne renomé OZE začalo politickým rozdávaním kapacít v SEPS-e v roku 2009. Opozičné strany chcú viac trhu v energetike a umožniť výrobcom realizovať ich zámery, ktoré nezaťažia sieť ani cenu elektriny.