Európa si vydýchla. Rusko a Ukrajina sa dohodli na novom kontrakte o tranzite plynu do Európy. Čo presne je súčasťou tejto zmluvy?
Dodávky zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu do Európy nie sú od nového roka ohrozené. Moskva a Kyjev sa dohodli na podmienkach novej zmluvy, ktorá má vstúpiť do platnosti od 1.1. 2020. Ruský plyn tvorí zhruba 40 % z celkovej potreby plynu v Európe, pričom významná časť sa prepravuje cez plynovody prechádzajúce Ukrajinou. Súčasný desaťročný kontrakt sa končí tento rok a doterajšia pretrvávajúca nedohoda na novej zmluve zneisťovala dodávateľov plynu v celej Európe.
„Dnes sme všetci zvíťazili. Vítam túto vyváženú dohodu, ktorá je kľúčová pre zabezpečenie neprerušeného tranzitu ruského plynu do Európy,“ uviedol podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Ministri energetiky Ruska a Ukrajiny dohodu predložia svojim vládam a po zapracovaní detailov bude dokument finalizovaný do konca roka.
Témou rozhovorov malo byť trvanie, objemy a tarify v rámci budúcej zmluvy o tranzite, ako aj problematika arbitrážnych konaní. Platná dohoda o dodávkach ruského plynu pre EÚ končí 31. decembra. Tranzitné plynovody cez Ukrajinu dokážu prepraviť zemný plyn do Európy v objeme zhruba trikrát prevyšujúcom množstvo, ktoré je možné prepraviť cez budovaný Nord Stream 2.
Rokovania medzi Ukrajinou a Gazpromom o tranzite plynu do Európy komplikovali aj dlhodobo napäté vzťahy medzi oboma krajinami. Od roku 2018 sa uskutočnilo niekoľko rokovaní o novej dohode.
O čom je dohoda
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate na 1 rok
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.