Nahradí textilná izolácia sklenú vatu? | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Môže textilná izolácia nahradiť sklenú vatu?

Izolačný materiál z recyklovaného textilu sa vyznačuje kvalitnými tepelnými a akustickými vlastnosťami a v ich kombinácii dokáže konkurovať tradične používaným izoláciam.

Nahradí textilná izolácia sklenú vatu?

Foto: SK-Tex

Izolácia z textilu predstavuje ekologické riešenie pri stavbe budov. Je vhodná na použitie v exteriéri aj interiéri. Izolačný materiál sa vyznačuje kvalitnými tepelnými a akustickými vlastnosťami a v ich kombinácii je lepší ako tradične používané izolácie.

Ekologická náhrada sklenej vaty

Hoci je minerálna vlna, nazývaná aj sklená vata, často používaným izolačným materiálom, existujú k prírode aj človeku ohľaduplnejšie materiály. Napríklad izolácie vyrábané z textilu.

Práve takéto produkty vyrába spoločnosť SK-Tex. Ročne spracuje zhruba štyri a pol tony textilného odpadu a mení ho na rôzne druhy izolácií, vlákien, či trhanín vhodných pre automobilový, nábytkársky a stavebný priemysel.

„Uvedomili sme si, že textil ani ako odpad nestráca svoju základnú funkciu – ochranu pred mrazom, ale aj horúčavami. V rokoch 2008-2010 sa nám podarilo na základe technológií využívaných hlavne v automobilovom priemysle a v spolupráci s našimi partnermi z tohto priemyslu, vyvinúť z recyklovaného textilu izoláciu určenú pre difúzne otvorené konštrukcie,“ objasňuje vývoj majiteľ spoločnosti SK-Tex Miroslav Futrikanič.

Výhodné akusticko-tepelné vlastnosti

Podľa neho sa takáto izolácia vyznačuje výbornými tepelnými a akustickými vlastnosťami a v ich kombinácii je lepšia ako tradične zaužívané izolácie. Ako ďalej vysvetlil, textilná izolácia poskytuje výnimočné akustické parametre a dopĺňa ich vysokou tepelnou kapacitou materiálu.

Môže textilná izolácia nahradiť sklenú vatu?” NAME=

Nižšie prehrievanie konštrukcie, úspora na energiách

Ide o významný parameter, ktorý umožňuje izolovať vnútorné prostredie domu nielen v zime, ale aj v lete. „Využitím rovnakej hrúbky izolácie, teda rovnakého tepelného odporu konštrukcie, dokážeme fázovo posunúť prehriatie konštrukcie tak, aby sme nemuseli používať klimatizáciu, čo následne šetrí energie v lete,“ dodal.

Textilnú izoláciu možno využiť v strešných konštrukciách, montovaných domoch, v častiach stavieb, ľahkých stenách a priečkach, obkladoch stien a stropov, v dopravných zariadeniach či ako odhlučňovací element pri riešení akustiky. Materiál je po ukončení životnosti opäť recyklovateľný.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

V prípade hroziaceho nedostatku elektriny sa obmedzí nabíjanie elektrických vozidiel, zatvoria obchody, štadióny, či divadlá.