Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Môže textilná izolácia nahradiť sklenú vatu?

Izolačný materiál z recyklovaného textilu sa vyznačuje kvalitnými tepelnými a akustickými vlastnosťami a v ich kombinácii dokáže konkurovať tradične používaným izoláciam.

Nahradí textilná izolácia sklenú vatu?

Foto: SK-Tex

Izolácia z textilu predstavuje ekologické riešenie pri stavbe budov. Je vhodná na použitie v exteriéri aj interiéri. Izolačný materiál sa vyznačuje kvalitnými tepelnými a akustickými vlastnosťami a v ich kombinácii je lepší ako tradične používané izolácie.

Ekologická náhrada sklenej vaty

Hoci je minerálna vlna, nazývaná aj sklená vata, často používaným izolačným materiálom, existujú k prírode aj človeku ohľaduplnejšie materiály. Napríklad izolácie vyrábané z textilu.

Práve takéto produkty vyrába spoločnosť SK-Tex. Ročne spracuje zhruba štyri a pol tony textilného odpadu a mení ho na rôzne druhy izolácií, vlákien, či trhanín vhodných pre automobilový, nábytkársky a stavebný priemysel.

„Uvedomili sme si, že textil ani ako odpad nestráca svoju základnú funkciu – ochranu pred mrazom, ale aj horúčavami. V rokoch 2008-2010 sa nám podarilo na základe technológií využívaných hlavne v automobilovom priemysle a v spolupráci s našimi partnermi z tohto priemyslu, vyvinúť z recyklovaného textilu izoláciu určenú pre difúzne otvorené konštrukcie,“ objasňuje vývoj majiteľ spoločnosti SK-Tex Miroslav Futrikanič.

Výhodné akusticko-tepelné vlastnosti

Podľa neho sa takáto izolácia vyznačuje výbornými tepelnými a akustickými vlastnosťami a v ich kombinácii je lepšia ako tradične zaužívané izolácie. Ako ďalej vysvetlil, textilná izolácia poskytuje výnimočné akustické parametre a dopĺňa ich vysokou tepelnou kapacitou materiálu.

Môže textilná izolácia nahradiť sklenú vatu?” NAME=

Nižšie prehrievanie konštrukcie, úspora na energiách

Ide o významný parameter, ktorý umožňuje izolovať vnútorné prostredie domu nielen v zime, ale aj v lete. „Využitím rovnakej hrúbky izolácie, teda rovnakého tepelného odporu konštrukcie, dokážeme fázovo posunúť prehriatie konštrukcie tak, aby sme nemuseli používať klimatizáciu, čo následne šetrí energie v lete,“ dodal.

Textilnú izoláciu možno využiť v strešných konštrukciách, montovaných domoch, v častiach stavieb, ľahkých stenách a priečkach, obkladoch stien a stropov, v dopravných zariadeniach či ako odhlučňovací element pri riešení akustiky. Materiál je po ukončení životnosti opäť recyklovateľný.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Európsky trh s plynom môže významne ovplyvniť viacero nových iniciatív, dôležitá bude integrácia energetických systémov aj vodík, upozorňuje Komisia.

Elektromobily v EÚ lámu rekord, elektrický pohon má už každé desiate z nových áut

Elektromobily v EÚ lámu rekord, elektrický pohon má už každé desiate z nových áut

Nabíjanie elektromobilu v Nemecku je spojené s 10-krát väčším objemom emisií CO2 ako vo Francúzsku, ukázala najnovšia správa Komisie.

Tomáš Mareček: Slovensko-poľský plynovod nám sprístupní globálny trh s LNG

Tomáš Mareček: Slovensko-poľský plynovod nám sprístupní globálny trh s LNG

Plynovod medzi Slovenskom a Poľskom prinesie nové možnosti obchodovania so zemným plynom, tvrdí Tomáš Mareček, šéf slovenského prepravcu plynu eustream.