Enesco
TESLA
Belimo

Monitoring energetiky | 16. - 22. 6. 2023

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Monitoring energetiky | 16. - 22. 6. 2023

Foto: Depositphotos

Pravidelný monitoring energetiky dostávajú predplatitelia denníkov Energie-portal.sk/Odpady-portal.sk/Voda-portal.sk do svojich e-mailových schránok denne v pracovných dňoch. Objednajte si tri denníky, dva monitoringy a jeden nový štvrťročník v cene 99 € + DPH za rok.


MONITORING ENERGIE | 16.06.-18.06.2023

Verejná správa

OP KŽP
Zoznam schválených a neschválených ŽoNFP – 79. výzva

Médiá

Chystajú ďalšiu veternú elektráreň. Má vyrásť v Nitrianskom kraji | Energie-portal.sk | Povoľovacím orgánom zámer predložila firma, ktorá chce veterné parky postaviť aj v ďalších regiónoch.

Greenway znižuje ceny nabíjania elektromobilov | Energie-portal.sk | Prevádzkovateľ zvyšoval ceny koncom vlaňajška, súčasná situácia na trhu s elektrinou umožňuje zníženie poplatkov za nabíjanie.

V Bardejovských kúpeľoch investujú do fotovoltiky 466.000 eur | TASR | Na elektrickú energiu a zemný plyn kúpele vlani minuli 808.000 eur.

ANALÝZA TÝŽDŇA: Peniaze na vodík vláda okresala, odborníkom to nevadí | TASR | Na Slovensku by sa mali vybudovať minimálne tri vodíkové čerpacie stanice a postaviť by sa mali prvé výrobné kapacity obnoviteľného a nízkouhlíkového vodíka.

EÚ chce do roku 2030 zvýšiť produkciu biometánu na 35 miliárd m3 | TASR | Výkonný riaditeľ považuje za dobrý vzor v tejto oblasti Českú republiku, kde sú v prevádzke tri biometánové stanice a štvrtá je pred spustením.

NATO spustilo centrum na ochranu podmorskej infraštruktúry, prvotným dôvodom je útok na plynovod Nord Stream | SITA | Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) v piatok spustila nové centrum na ochranu podmorských plynovodov a káblov.

Zmena klímy a jej riešenie je prioritou Únie miest Slovenska, apeluje aj na zapojenie obyvateľov | SITA | Na online stretnutí sa ÚMS venovala svoju pozornosť tomu, ako vnímajú obyvatelia slovenských miest zmenu klímy, čo ovplyvňuje ich správanie sa a rozhodovanie, alebo čo ich motivuje k spolupráci.

Vozidlá na CNG sa využívajú najmä v MHD a na zvoz komunálneho odpadu | TASR | Sieť zhruba 25 verejných CNG staníc čerpacích staníc podľa konateľa SPP CNG Petra Mozoláka pokrýva všetky krajské mestá a najväčšie okresné mestá.

Podiel Ruska na indickom dovoze ropy môže tento rok vzrásť na tretinu | TASR | Po uvalení sankcií západných štátov na Moskvu pre inváziu Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 začali Rusi svoje energetické dodávky zo západných krajín presmerovávať.

Rusko exportom lacnej ropy testuje trpezlivosť kartelu OPEC | TASR | Rusko utužuje energetické väzby s mocnosťami, ktoré sú otvorené jeho lacnej rope a plynu. USA a Európa na jeho energetický sektor uvalili prísne sankcie.

Export ropy z Iránu vzrástol na najvyššiu úroveň za päť rokov | TASR | Výrazný rast exportu je zatiaľ najhmatateľnejším dôkazom postupného presadzovania sa Teheránu, napriek pokračujúcim sankciám USA.

Dekarbonizácia postavila oceliarov pred výzvy. Buď šliapnu na plyn, alebo stratia oveľa viac | Trend.sk | Priemyselné odvetvie, ktoré produkuje významné množstvo emisií, má v Európe ambiciózne plány na ekologizáciu

Solárna energia je novou dogmou priemyselníkov. Konečne jej načúva už aj štát | Trend.sk | Kým v roku 1990 bola priemerná svetová cena fotovoltických panelov osem eur za watt, v uplynulom období to bolo už menej ako 50 centov. Dopyt po solárnych paneloch a investície veľkých hráčov však môžu viesť aj k zdraženiu tejto technológie.

Izrael súhlasí s ťažbou plynu pri pobreží pásma Gazy, žiada bezpečnostné záruky | ČTK | Odhaduje sa, že v Gaze Marine sa nachádza viac ako 28,3 miliardy metrov kubických zemného plynu.


MONITORING ENERGIE | 19.06.2023

Verejná správa

SIEA
SIEA podpísala s členmi združenia SK8 memorandum o spolupráci pri zabezpečovaní odborných energetických kapacít v regiónoch

MŽP SR
Nové povinnosti pri preprave tuhých druhotných palív na územie SR

Médiá

Idú na osvetlenie aj rekonštrukcie. Mapovali sme, ako Envirofond v roku 2023 rozdeľuje úvery | Energie-portal.sk | Väčšinu úverov od začiatku roka Environmentálny fond poskytoval na investície v energetickej oblasti.

Použité batérie z elektromobilov poslúžia pre úložiská. Škoda a ČEZ rozbiehajú spoluprácu | Energie-portal.sk | Firmy chcú spoločne riešiť aj inteligentné systémy pre riadenia nabíjania.

Všetky trnavské školy majú elektrinu z fotovoltiky | TASR | Trnave sa takýto krok podaril ako prvému mestu na Slovensku, fotovoltiku má všetkých deväť škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.

WSB Invest pripravuje výstavbu veterného parku v extraviláne obce Paňa | TASR | Hlavným pozitívom navrhovanej činnosti je zhodnotenie v súčasnosti nevyužívaného veterného potenciálu danej lokality na výrobu elektrickej energie.

Správa NP Veľká Fatra začala dávať palivové drevo obyvateľom Ľubochne | TASR | Drevo na kúrenie poskytujú pre ľudí s trvalým pobytom v obciach, ktorých katastrálne územie sa nachádza v národnom parku, poprípade v jeho ochrannom pásme.

Správa o klíme: Európa je najrýchlejšie sa otepľujúcim kontinentom | TASR | Priemerná teplota v Európe bola vlani 2,3 stupňa Celzia nad priemerom z predpriemyselného obdobia (1850 – 1900), čo je výrazne viac ako celosvetové zvýšenie o 1,2 stupňa.

EDA: Európe hrozí, že prehrá preteky o batérie do elektromobilov | TASR | Dodávky surovín pre EÚ sa príliš sústreďujú len na niekoľko krajín s geopolitickými rizikami, čo by mohlo viesť k ich nedostatku.

Maďarsko zavádza cenové stropy na elektrinu pre vybrané podniky | TASR | Opatrenie bude mať vplyv na viac ako 5000 spoločností a štátny rozpočet bude stáť približne 40 miliárd forintov (107,2 milióna eur).

Habeck: V rámci EÚ je široká zhoda v otázke reformy trhu s elektrinou | TASR | Európska komisia (EK) predložila v marci návrh reformy trhu s elektrickou energiou v snahe zabrániť nadmernému zdražovaniu cien pre spotrebiteľov a podporiť rozvoj obnoviteľných zdrojov energie.

Nemci podľa analytičky dobre zvládli vyradenie jadrových elektrární | TASR | Zostávajúce tri jadrové reaktory vyrábali len necelých 6 % elektrickej energie spotrebovanej v Nemecku a ich vyradenie nemalo zásadný vplyv na dodávky energií, uviedla ekonómka.

Lietadlá s alternatívnymi palivami? Pozornosť sa upiera na vodík, je tu však viacero otáznikov | ČTK | Kým elektrický pohon je pre komerčné lietadlá nemysliteľný, pridanie elektromotora poháňaného vodíkovým palivovým článkom by mohlo zabezpečiť aspoň energiu pre vzlet a pristátie.

Moskva pracuje na „plynovej únii“. Do Uzbekistanu po prvýkrát pritečie ruský plyn | TASR | Gazprom bude od 1. októbra posielať približne 2,8 miliardy kubických metrov plynu ročne.

Svetový finančný systém zlyhal, lídri budú v Paríži hľadať recept na nový | Euractiv.sk | V Paríži sa tento týždeň stretnú lídri krajín, aby našli nový systém financovania, ktorý ochráni rozvojové krajiny pred dopadmi klimatickej zmeny. Budú hovoriť o presmerovaní investícií a zdaňovaní fosílnych palív, bohaté štáty však zatiaľ nesplnili ani oveľa skromnejšie sľuby.

Cieľ pre obnoviteľné zdroje sa zvýši, Francúzsko dosiahlo ústupok pre jadro | Euractiv.sk | Členské krajiny podporili revíziu smernice o obnoviteľných zdrojov, ktorá zvýši plánovaný minimálny podiel OZE na spotrebovanej energii na 42,5 percenta. Pro-jadrové štáty získali ústupok v podpore jadrovej energie.

V lete rekonštruovať nebudete. Štát mešká aj s vyhodnotením tretej výzvy Obnov dom | Dennikn.sk | Do 15-dňovej lehoty stihlo žiadosť s prílohami aj doručiť poštou alebo elektronicky 8 500 ľudí.


MONITORING ENERGIE | 20.06.2023

Verejná správa

NARIADENIE VLÁDY Slovenskej republiky z 12. júna 2023, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 19/2023 Z. z., ktorým sa ustanovujú maximálne ceny za časť regulovanej dodávky plynu pre koncových odberateľov plynu v domácnosti a malých odberateľov plynu a regulovanej dodávky elektriny pre malých odberateľov elektriny a podmienky ich uplatnenia

NARIADENIE VLÁDY Slovenskej republiky z 12. júna 2023, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 465/2022 Z. z., ktorým sa ustanovujú maximálne ceny pre časť regulovanej dodávky elektriny a plynu pre vybraných koncových odberateľov a výšky taríf pre domácnosti a vybraných odberateľov elektriny v znení neskorších predpisov

Médiá

Uspelo osem projektov. Na vodné elektrárne ide 16 miliónov eur z Plánu obnovy | Energie-portal.sk | Väčšinu balíka ministerstvo prikleplo jednému veľkému projektu.

Je to spečatené. Eurokomisia určila, čo sa bude v EÚ považovať za obnoviteľný vodík | Energie-portal.sk | Komisia dnes definitívne prijala svoj návrh v podobe, v akej ho predstavila ešte vo februári. Spor sa viedol najmä o vodík z jadrových elektrární.

Na Slovensku vzniká jedna z najmodernejších elektrizačných sústav v EÚ | TASR | Vďaka projektu Danube InGrid sa na juhozápade Slovenska a v pohraničí s Maďarskom buduje jedna z najmodernejších elektrizačných sústav v Európe.

V SR by malo vzniknúť 22 regionálnych centier udržateľnej energetiky | TASR | V prvej fáze plánuje SIEA od januára budúceho roka otvoriť svoje pobočky vo všetkých ôsmich krajských mestách na Slovensku.

Dovoz ruskej ropy do EÚ klesol o 90 percent, veľká časť však smerovala cez Družbu aj na Slovensko | SITA | V dôsledku rozsiahlych zákazov zavedených v reakcii na ruskú vojnu na Ukrajine sa dovoz ruskej ropy do Európskej únie (EÚ) v priebehu jediného roka znížil o 90 %. Informuje o tom portál Euronews.

Juris: Niektorí dodávatelia nezmenili neregulované cenníky, aj keď mohli. Navrhli sme legislatívu, ktorá zvýši dohľad nad trhom | SITA | Rozhovor s Andrejom Jurisom, predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Čína uzavrela s Katarom ďalšiu dlhoročnú dohodu o dodávkach LNG | TASR | Nová dohoda o dodávkach LNG, ktorá je jednou z najdlhších v odvetví, prináša výhody pre obe krajiny.

Čína od vojny na Ukrajine takmer zdvojnásobila dovozy ruskej ropy | TASR | Peking tvrdí, že vo vojne na Ukrajine je neutrálnou stranou.

Hyundai Motor bude vo veľkom investovať do rozvoja elektromobility | TASR | Hyundai očakáva, že do roku 2030 budú viac ako 50 % jeho predajov v Južnej Kórei, Spojených štátoch a Európe tvoriť autá poháňané batériami.

Priemysel sa zaujíma o malé reaktory, výnimkou nie je ani U. S. Steel | Euractiv.sk | Košické oceliarne U. S. Steel plánujú v rámci ozeleňovania výroby ocele prebudovať svoje dve pece na elektrické, preto ich dopyt po elektrine prudko vzrastie. Spoločnosť chce chce spolu s partnermi preskúmať, či by jej spotrebu mohol efektívne pokryť malý modulárny reaktor.


MONITORING ENERGIE | 21.06.2023

Verejná správa

Žiadne novinky v sledovanom období.

Médiá

Nedohodli sa. Z návrhov Komisie na reformu trhu s elektrinou ministri prijali len časť | Energie-portal.sk | Zástupcovia členských krajín EÚ našli zhodu iba pri nariadení REMIT.

Komunitná energetika prináša čiastočnú decentralizáciu trhu s elektrinou (PRÁVNY POHĽAD) | Energie-portal.sk | Právny rámec pre reguláciu komunitnej energetiky v slovenskom kontexte predstavuje najmä zákon o energetike. Píše Marek Prítyi z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.

Rastú náklady a chýbajú suroviny. Európe hrozí zaostávanie vo výrobe batérií, tvrdia audítori | Energie-portal.sk | Ak sa nerozbehne výroba batérií, EÚ možno bude nútená posunúť zákaz spaľovacích motorov, konštatuje Európsky dvor audítorov.

UK v Bratislave vďaka opatreniam ušetrila na energiách | TASR | V septembri 2022 nariadil rektor UK zabezpečiť šetrenie energií v rozsahu desať až 15 percent na všetkých súčastiach univerzity.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 4. - 10. 5. 2026

Monitoring energetiky | 4. - 10. 5. 2026

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Monitoring energetiky | 27. 4. - 3. 5. 2026

Monitoring energetiky | 27. 4. - 3. 5. 2026

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Spojené arabské emiráty po takmer 60 rokoch opúšťajú OPEC

Spojené arabské emiráty po takmer 60 rokoch opúšťajú OPEC

Ropný kartel stráca jedného z najväčších producentov ropy.

X
X
X
X