Ak sa nerozbehne výroba batérií, EÚ možno bude nútená posunúť zákaz spaľovacích motorov, konštatuje Európsky dvor audítorov.
Spolu s elektromobilitou sa EÚ chce stať svetovým lídrom vo výrobe batérií. Na podporu batériového odvetvia Únia spolu s jej členskými štátmi vynaložila verejnú podporu v objeme už osem miliárd eur. Nemusí to však stačiť. Geopolitické a hospodárske faktory môžu spomaliť rozširovanie výrobnej kapacity a Európe hrozí, že svetovým lídrom vo výrobe batérií sa nestane.
Hlavnými prekážkami pre štáty EÚ sú rastúce náklady a silná celosvetová konkurencia, ale aj nedostatočný prístup k surovinám. V dôsledku toho sa môže závislosť Únie od dovozu hotových batérií ešte prehĺbiť. Alebo Únia bude nútená spomaliť prechod na elektromobilitu, čo môže ohroziť jej cieľ zakázať od roku 2035 predaj áut na benzínový a naftový pohon.
Vyplýva to z najnovšej správy, ktorú tento týždeň zverejnil Európsky dvor audítorov (EDA). Z materiálu pre vás vyberáme to najdôležitejšie.
V článku sa dozviete:
- ako má podľa plánov EÚ stúpnuť výroba batérií do roku 2030,
- čo podľa audítorov stojí týmto plánom v ceste,
- odkiaľ sa do EÚ dovážajú kritické suroviny pre batérie,
- aké dva neželané scenáre audítori načrtli.
Nové továrne môžu zostať na papieri
Ako audítori pripomínajú, už v roku 2021 mal takmer každý piaty nový automobil registrovaný v EÚ elektrický pohon. Do roku 2035 pritom bude zakázaný predaj nových vozidiel s benzínovým a naftovým motorom. V dôsledku toho sa batérie stali pre EÚ strategickou nutnosťou. Elektromobilov na európskych cestách tak bude rýchlo pribúdať.
Na druhej strane európske odvetvie batérií zaostáva za svojimi globálnymi konkurentmi, a to najmä Čínou, ktorá predstavuje 76 % celosvetovej výrobnej kapacity.
„EÚ nesmie v oblasti batérií skončiť v rovnakej závislej pozícii ako v prípade zemného plynu. Je ohrozená jej hospodárska suverenita“, uviedla Annemie Turtelboom, členka EDA, ktorá viedla tento audit. „EÚ tým, že plánuje ukončiť predaj nových automobilov s benzínovým a naftovým motorom do roku 2035, výrazne stavia na batérie. Prístup k surovinám, atraktívnosť pre investorov a náklady na prácu sú však faktory, ktoré by mohli zohrávať negatívnu úlohu.“
V rokoch 2014 až 2020 odvetvie batérií podľa audítorov dostalo najmenej 1,7 mld. eur vo forme grantov a záruk za úvery EÚ okrem štátnej pomoci vo výške až 6 mld. eur schválenej v rokoch 2019 až 2021, najmä v Nemecku, vo Francúzsku a v Taliansku. Audítori však zistili, že Európska komisia nemá prehľad o všetkej verejnej podpore priemyslu, čo bráni primeranej koordinácii a zacieleniu.
Kapacity na výrobu batérií v EÚ - v prevádzke (2022) a naplánované (2025, 2030)
Zdroj: EDA
Zostáva vám 54% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.