Eversheds Sutherland
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

Zákaz predaja vozidiel so spaľovacím motorom je potvrdený. S výnimkou luxusných áut

EÚ sa dohodla na znižovaní emisií v osobnej doprave. Predaj hybridov a e-palív sa môže v budúcnosti prehodnotiť.

Zákaz predaja vozidiel so spaľovacím motorom je potvrdený. S výnimkou luxusných áut

  • Aktuality |  01.07.2022 |  Martin Rojko

Ukončenie predaja vozidiel so spaľovacím motorom od roku 2035 v Európe je potvrdené. Tento týždeň sa na tom dohodli zástupcovia členských krajín EÚ.

Znamená to, že od tohto dátumu budú nové osobné a ľahké úžitkové autá musieť spĺňať kritérium nulových emisií CO2. Rada ministrov životného prostredia sa dohodla tiež na bližšom cieli zníženia týchto emisií o 55 %, resp. 50 % od roku 2030.

Opatrenie v praxi znamená stop pre predaj benzínových a naftových automobilov a prechod na elektromobily. “Je to koniec spaľovacích motorov v Európe. Dohoda vymaňuje sektor dopravy zo zovretia ropného priemyslu,” myslí si "zelený" think-tank Transport and Environment.

Dohoda sa nerodila ľahko. Päť krajín, vrátane Slovenska, presadzovalo posunutie termínu na rok 2040. Nemecko prišlo s kompromisným návrhom, ktorý zachováva cieľ pre rok 2035 a zároveň umožňuje v roku 2026 prehodnotiť, či hybridné vozidlá a CO2 neutrálne palivá môžu splniť tento cieľ. S návrhom sa stotožnili všetky členské štáty EÚ.

Podľa eurokomisára pre klímu Fransa Timmermansa Komisia má otvorenú myseľ, no hybridy v súčasnosti neznižujú emisie dostatočne a alternatívne palivá sú výrazne drahšie. “Syntetické palivá nie sú v súčasnosti reálnym riešením. Ale sme otvorení, ak výrobcovia preukážu opak v budúcnosti.”

Zástupcovia nemeckého priemyslu (BDI) upozorňujú na technologickú neutralitu. “Nedáva žiadny zmysel od začiatku blokovať potenciál syntetických palív. Nikto dnes nedokáže predpovedať s absolútnou určitosťou, čo bude technologicky možné a najlepšie riešenie v roku 2035,” hovorí prezident BDI Siegfried Russwurm.

Súčasťou dohody je aj päťročná výnimka zo záväzku znižovať emisie CO2 pre výrobcov s menej než 10-tisíc vyrobenými vozidlami ročne. Tzv. “Ferrari dodatok” sa vzťahuje najmä na vozidlá luxusnej kategórie.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Inzercia

Inzercia

Inzercia v online denníku Energie-portal.sk.

Monitoring energetiky | 17. - 19. 2. 2024

Monitoring energetiky | 17. - 19. 2. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie

Monitoring energetiky | 12. - 16. 2. 2024

Monitoring energetiky | 12. - 16. 2. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.