Eversheds Sutherland
TESLA
Belimo

Momentálne je ideálna kombinácia obnoviteľných zdrojov a jadra, myslí si odborníčka

Experti sa zhodujú, že budúcnosť európskej energetiky je v obnoviteľných zdrojoch, no zatiaľ je potrebná aj jadrová energia. Štáty by mali postupovať jednotne a snažiť sa o vybudovanie rozmanitej energetickej siete, ktorá využíva potenciály jednotlivých krajín.

Momentálne je ideálna kombinácia obnoviteľných zdrojov a jadra, myslí si odborníčka

Foto: Energie-portal.sk

Kam smeruje výskum v oblasti jadrovej energetiky a kde sa bude odvetvie nachádzať na konci storočia? Môže byť jadrová energia skutočne spoľahlivým zdrojom čistej energie, ktorý naplní všetky naše potreby? V akej pozícii je jadro v rámci postupného prechodu na obnoviteľné zdroje energie? Ako bude o niekoľko desaťročí vyzerať energetika v Európe?

O budúcnosti jadrovej energetiky a obnoviteľných zdrojov sa diskutovalo v Kampuse Hybernská v rámci festivalu Uroboros, ktorý v Prahe každoročne spája výskumníkov, umelcov a dizajnérov. Panelovej debaty sa zúčastnili:

  • Lenka Frýbortová – jadrová inžinierka z ČVUT, ktorá sa venuje problematike hodnotenia palivových cyklov a bezpečnosti jadrových zariadení
  • Edvard Sequens – energetický konzultant zo združenia Calla: Združenie pre záchranu prostredia, člen Výboru pre udržateľnú energetiku a dopravu Rady vlády pre trvalo udržateľný rozvoj a sekretár Platformy proti hlbinnému úložisku
  • Markéta Dohnálková – vedúca projektového riešenia Hlbinného úložiska

Jadro postupne nahradia obnoviteľné zdroje

Budúcnosť energetiky experti vidia jednoznačne v obnoviteľných zdrojoch, no prechod na ne bude postupný a svoju rolu v ňom zohrá aj jadrová energia.

„Možno v budúcnosti budeme mať niečo lepšie ako jadrovú energiu. Aktuálne máme z nízkoemisných zdrojov k dispozícii jadro, vodu, vietor a slnko. Je potrebné povedať, že obnoviteľné zdroje v podobe vody, vetra a slnka nie sú stopercentne garantované, sú závislé na aktuálnych meteorologických podmienkach,“ uvádza Lenka Frýbortová.

Vysvetľuje, že je preto nutné ich niečím zálohovať a je presvedčená, že kombinácia týchto štyroch zdrojov je momentálne optimálnym spôsobom, ako zaistiť udržateľnejšiu cestu ústupu od fosílnych palív.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Krok dopredu, krok späť, krok inam: Európska komisia plánuje zmeny ESG (PRÁVNY POHĽAD)

Krok dopredu, krok späť, krok inam: Európska komisia plánuje zmeny ESG (PRÁVNY POHĽAD)

Článok Mareka Prítyiho z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland predstavuje základné tézy iniciatívy „Omnibus (I a II)" s dôrazom na oblasť ESG.

OZE treba stavať, ak majú zmysel. Nie naháňať GW kapacít, mieni šéf veľkej energofirmy

OZE treba stavať, ak majú zmysel. Nie naháňať GW kapacít, mieni šéf veľkej energofirmy

Najlepšie lokality pre obnoviteľné zdroje sú tie, kde spôsobujú najmenšie dodatočné náklady pre sieť. A prinášajú najvyššie výnosy pre systém ako celok, myslí si Markus Krebber z RWE.

Znižovanie teploty v sústavách je cesta pre zelenú energiu v CZT

Znižovanie teploty v sústavách je cesta pre zelenú energiu v CZT

Prechod na nízkoteplotné systémy a zreálnenie cieľov v teplárenstve je podľa experta predpokladom pre zavádzanie obnoviteľných technológií.

X
X
X
X