Použité jadrové palivo aj ďalšie rádioaktívne odpady budú uložené v hĺbke päťsto metrov pod zemským povrchom v komplexe, ktorý musí vydržať milión rokov.
Hlbinné úložisko vyhoretého jadrového paliva a rádioaktívnych odpadov v ČR patrí pod Správu úložísk rádioaktívneho odpadu, ktorá vznikla v roku 1997 na základe atómového zákona a je organizačnou zložkou štátu.
Úlohou tejto organizácie je zabezpečiť bezpečné ukladanie všetkých rádioaktívnych odpadov, ktoré vzniknú na území Českej republiky, či už nízko a stredne rádioaktívnych odpadov pochádzajúcich predovšetkým zo zdravotníctva či priemyslu, ktoré je potrebné uložiť na kratšiu dobu, alebo vyhoretého paliva z českých jadrových elektrární.
V Českej republike sú momentálne v prevádzke tri úložiská rádioaktívneho odpadu: Bratrství v severných Čechách, Richard v katastri mesta Litoměřice a úložisko priamo pri jadrovej elektrárni Dukovany.
Hlbinné úložisko, ktoré má v Česku vzniknúť, predstavila vedúca projektového riešenia Markéta Dohnálková v Kampuse Hybernská v rámci festivalu Uroboros, ktorý v Prahe každoročne spája výskumníkov, umelcov a dizajnérov, ktorí vo svojej tvorbe reflektujú environmentálne otázky.
V článku sa dozviete:
- na akom princípe funguje hlbinné úložisko a prečo Česká republika plánuje jeho výstavbu,
- aké mechanizmy zaistia bezpečnosť hlbinného úložiska,
- aké faktory sa zohľadňujú pri výbere lokality pre hlbinné úložisko,
- ako bude hlbinné úložisko vyzerať a kedy bude uvedené do prevádzky.
Prečo je potrebné hlbinné úložisko?
Dlhodobý projekt hlbinného úložiska je kombináciou pomerne rozsiahlej podzemnej stavby a jadrového zariadenia, ktoré je umiestnené päťsto metrov pod zemským povrchom a je určené pre vyhorené jadrové palivo a stredne a vysokoaktívne odpady, ktoré budú pochádzať z jadrových elektrární postupne vyradzovaných z prevádzky.
Úložisko by malo pojať 9500 ton vyhoretého jadrového paliva, ktoré bude pochádzať z Temelínu, Dukovian a troch ďalších jadrových zdrojov, ktoré majú byť vybudované na území Českej republiky. Okrem toho v ňom bude uskladnených tiež ďalších 4500 metrov kubických iných rádioaktívnych odpadov.
Markéta Dohnálková vysvetľuje, že v súčasnosti sa vyhoreté jadrové palivo skladuje na povrchu v blízkosti jadrových elektrární, čo nie je z dlhodobého hľadiska udržateľné riešenie.
„Hlbinné úložisko je jediné technicky uskutočniteľné, preukázateľne bezpečné a trvalé riešenie nakladania s vysokoaktívnymi odpadmi. V našej komunite, predovšetkým na medzinárodnej úrovni, sa o hlbinnom úložisku hovorí ako o najväčšom projekte ochrany životného prostredia našej generácie.“
Zostáva vám 63% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.