Plynové sporáky podľa novej správy RMI vystavujú ľudí až päťnásobne väčšiemu znečistenie vzduchu v porovnaní s exteriérom.
Varíte doma na plynovom sporáku? S veľkou pravdepodobnosťou potom doma dýchate horší vzduch ako na ulici. Znečistenie pritom v mnohých domácnostiach dosahuje úroveň, ktorá by sa v exteriéri považovala za nelegálnu.
K takémuto záveru dospela správa amerického Rocky Mountain Institute (RMI).
„Akosi sme si zvykli mať spaľovacie zariadenie, často bez ventilácie, vo vnútri svojich domovov,“ hovorí hlavný autor správy, Brady Seals, pre britský denník The Guardian. Zároveň upozorňuje, že hoci sa o probléme vie už dlho, je mu venovaná iba malá pozornosť a regulačné úrady nestanovili žiadne obmedzenia týkajúce sa kvality ovzdušia v interiéri.
Znečistenie vzduchu, ktoré spôsobujú plynové sporáky v domácnostiach, podľa správy RMI dosahuje až päťnásobok znečistenia ovzdušia v exteriéri. Ešte viac škodlivín ako pri varení sa do vzduchu dostáva pri používaní plynovej rúry.
Aké sú riziká?
Zhruba tretina domácností v USA podľa zistení RMI používa na prípravu jedál také plynové sporáky, ktoré pri spaľovaní plynu vylučujú oxid uhličitý a oxid dusičitý, a to okrem ďalších častíc, ktoré vylučujú všetky typy plynových sporákov. Problémom sú najmä staršie a nedostatočne udržiavané sporáky, pri ktorých je popri tom taktiež zvýšené riziko únikov oxidu uhoľnatého.
V prípade oxidu dusičitého, ktorý zvyšuje riziko vzniku astmy u detí, správa poukazuje, že deti v amerických domácnostiach s plynovým sporákom, majú až o 42 % vyššiu šancu dostať astmu. „Oxid dusičitý taktiež zhoršuje chronickú obštrukčnú chorobu pľúc a môže byť spojený so srdcovými problémami, rakovinou a cukrovkou,“ uvádza The Guardian.
Otrava oxidom uhoľnatým (CO), bezfarebným plynom bez chuti a zápachu, zas môže spôsobovať bolesti hlavy, nevoľnosť, zástavu srdca aj smrť.
Ako riziká znížiť?
Najlepšie riešenie pre domácnosti, ktoré v súčasnosti varia na plyne, je podľa záverov správy prejsť na elektrický sporák. Pri varení na plyne experti odporúčajú dodržiavať niekoľko zásad, ktoré riziko znečistenia a zdravotných následkov znížia.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.