VSDS
INNOGY
Belimo

Masaker OZE: Tešiť sa, či plakať?

Posledná kauza s doplatkom pre OZE a KVET len potvrdzuje, že hlavným generátorom neistoty v „strategickom“ energetickom odvetví je štát.

Masaker OZE: Tešiť sa, či plakať?

Photodune

  • Publicistika |  05.03.2015 |  Martin Vlachynský, INESS

Učitelia, lekári, súdni úradníci, samozrejme – ale fotovoltici? Demonštrácia zo začiatku februára patrila k tým menej obvyklým. Ešte v roku 2013 sa nenápadne zmenila formulácia jedného odstavčeka v zákone o podpore obnoviteľných zdrojov energie. Tá zaviedla sankciu za doteraz nesankciovanú formálnu povinnosť nahlásiť plán výroby ÚRSO a regionálnej distribučke. Sankciou je strata nároku na doplatok pri výkupe elektriny až po najbližšie nahlásenie, teda minimálne na rok.

Túto zmenu nepostrehlo a povinnosť zanedbalo niekoľko stoviek výrobcov, ďalší údajne narazili na obštrukcie distribučiek, ako vracanie plánu pre formálne nedostatky. Celkovo sa strata doplatku pre rok 2015 týka zhruba 1200 výrobcov OZE a KVET, čo je tretina z celkového počtu.

ÚRSO sa obhajuje bonmotom „neznalosť zákona neospravedlňuje“ (hoci niektoré analýzy legálnosť odopretia poplatku spochybňujú). Distribučky sú spokojné. Už dlhšie upozorňujú na finančnú dieru, spôsobenú dvojročným posunom pri preplácaní nákladov na výkup zelenej elektriny a ročný výpadok tretiny zelených výrobcov im pomôže poopraviť si cash flow.

Spokojná je aj vláda. S blížiacimi sa voľbami môže ohlasovať ďalšie zníženie cien elektriny, keďže v konečnom dôsledku zelené doplatky idú z peňaženiek spotrebiteľov cez tzv. Tarifu za prevádzkovanie systému.

Majú sa tešiť aj spotrebitelia? Z krátkodobého hľadiska môžu – nejaké eurá (necelých 70 miliónov eur) podľa všetkého jednorázovo ušetria. No tie ušetrené eurá sotva vyvážia opätovné potvrdenie faktu, že štát si celým energetickým odvetvím utiera dlážku.

INESS patrí k vytrvalým kritikom podpory OZE formou priamych dotácií. Kritike môžeme vystaviť samotné strategické ciele ekonomicky nezmyselných podielov elektriny z OZE, systém garantovaných premrštených výkupných cien miesto aukcií, priskorý začiatok, nútené finančné zapojenie distribučiek, podozrivé udeľovanie licencií a mnohé iné. Ale vždy je to kritika z pohľadu trhu – rovnako sme kritizovali plán novej jadrovej elektrárne s garantovanými výkupnými cenami, či dotovanú prevádzku nováckej elektrárne.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako je to s prípravou predĺženia podpory pre výrobcov zelenej energie?

Ako je to s prípravou predĺženia podpory pre výrobcov zelenej energie?

Článok Jána Maceja z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v aprílovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/04.

Názor. Blokové kotolne sú výhodnejšie ako CZT, čísla hovoria jasnou rečou

Názor. Blokové kotolne sú výhodnejšie ako CZT, čísla hovoria jasnou rečou

Odpájanie od CZT sa domácnostiam oplatí, decentralizované vykurovanie ale čelí diskriminácii, píše Ivan Satvár, konateľ spoločnosti Virtuálny správca budov.

Editoriál. Ambície treba zvýšiť

Editoriál. Ambície treba zvýšiť

Úvodník vyšiel v aprílovom vydaní mesačníka Odpadové hospodársvo 2021/04.