VSE
VSE
Belimo

Masaker OZE: Tešiť sa, či plakať?

Posledná kauza s doplatkom pre OZE a KVET len potvrdzuje, že hlavným generátorom neistoty v „strategickom“ energetickom odvetví je štát.

Masaker OZE: Tešiť sa, či plakať?

Photodune

  • Publicistika |  05.03.2015 |  Martin Vlachynský, INESS

Učitelia, lekári, súdni úradníci, samozrejme – ale fotovoltici? Demonštrácia zo začiatku februára patrila k tým menej obvyklým. Ešte v roku 2013 sa nenápadne zmenila formulácia jedného odstavčeka v zákone o podpore obnoviteľných zdrojov energie. Tá zaviedla sankciu za doteraz nesankciovanú formálnu povinnosť nahlásiť plán výroby ÚRSO a regionálnej distribučke. Sankciou je strata nároku na doplatok pri výkupe elektriny až po najbližšie nahlásenie, teda minimálne na rok.

Túto zmenu nepostrehlo a povinnosť zanedbalo niekoľko stoviek výrobcov, ďalší údajne narazili na obštrukcie distribučiek, ako vracanie plánu pre formálne nedostatky. Celkovo sa strata doplatku pre rok 2015 týka zhruba 1200 výrobcov OZE a KVET, čo je tretina z celkového počtu.

ÚRSO sa obhajuje bonmotom „neznalosť zákona neospravedlňuje“ (hoci niektoré analýzy legálnosť odopretia poplatku spochybňujú). Distribučky sú spokojné. Už dlhšie upozorňujú na finančnú dieru, spôsobenú dvojročným posunom pri preplácaní nákladov na výkup zelenej elektriny a ročný výpadok tretiny zelených výrobcov im pomôže poopraviť si cash flow.

Spokojná je aj vláda. S blížiacimi sa voľbami môže ohlasovať ďalšie zníženie cien elektriny, keďže v konečnom dôsledku zelené doplatky idú z peňaženiek spotrebiteľov cez tzv. Tarifu za prevádzkovanie systému.

Majú sa tešiť aj spotrebitelia? Z krátkodobého hľadiska môžu – nejaké eurá (necelých 70 miliónov eur) podľa všetkého jednorázovo ušetria. No tie ušetrené eurá sotva vyvážia opätovné potvrdenie faktu, že štát si celým energetickým odvetvím utiera dlážku.

INESS patrí k vytrvalým kritikom podpory OZE formou priamych dotácií. Kritike môžeme vystaviť samotné strategické ciele ekonomicky nezmyselných podielov elektriny z OZE, systém garantovaných premrštených výkupných cien miesto aukcií, priskorý začiatok, nútené finančné zapojenie distribučiek, podozrivé udeľovanie licencií a mnohé iné. Ale vždy je to kritika z pohľadu trhu – rovnako sme kritizovali plán novej jadrovej elektrárne s garantovanými výkupnými cenami, či dotovanú prevádzku nováckej elektrárne.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Produkcia biometánu rastie, výzvou je pripájanie výrobcov do plynárenskej siete

Produkcia biometánu rastie, výzvou je pripájanie výrobcov do plynárenskej siete

V Európe je už vyše tisíc biometánových staníc, obnoviteľný plyn dodávajú do siete tri štvrtiny z nich.

Energetické komunity spájajú výrobcov a odberateľov elektriny. Môžu byť výhodnejšie ako batérie

Energetické komunity spájajú výrobcov a odberateľov elektriny. Môžu byť výhodnejšie ako batérie

Ak bude možné zdieľať elektrinu, ktorá je lacnejšia ako dodávka zo siete, aj na Slovensku vzniknú stovky energetických spoločenstiev, myslí si riaditeľ SAPI.

Spojili kotly, slnečné kolektory a tepelné čerpadlá. Ako vyzerá nové vykurovanie Hornej Nitry (+VIDEO)

Spojili kotly, slnečné kolektory a tepelné čerpadlá. Ako vyzerá nové vykurovanie Hornej Nitry (+VIDEO)

Je to jeden z najväčších počinov v ére moderného slovenského teplárenstva, hovorí odborník.