INNOGY
INNOGY
INNOGY

Martin Šilar: Batériová akumulácia má sľubnú budúcnosť, prekážkou sú licencie

Martin Šilar zo spoločnosti Siemens je presvedčený, že batériová akumulácia bude mať v budúcnosti pestré využitie. Treba však doriešiť legislatívnu stránku a licencie.

Martin Šilar

Martin Šilar / Foto: Energie-portal.sk

Na konferencii Dny teplárenství a energetiky predstavil Martin Šilar zo spoločnosti Siemens tému akumulácie elektrickej energie v teplárenskom prostredí, ale aj to, akú budúcnosť majú takéto riešenia. Denníky Energie-portal.skOdpady-portal.sk boli mediálnymi partnermi konferencie.

Globálne sú podľa M. Šilara predpovede pre akumuláciu ako takú s rozvojom decentrálnych zdrojov energetiky priaznivé.

„Európa sa nám v uhlí vždy delila na Západ a Východ,“ vysvetľuje ďalej. Stále medzi týmito časťami svetadiela prechádza akási opona, pričom Západ konce uhoľných blokov nejakým spôsobom deklaroval, na Východe sa uhoľné bloky stále stavajú. Batériová akumulácia môže mať svetlú budúcnosť však v akejkoľvek časti Európy.

Nárast batériovej akumulácie všade

V Nemecku ku koncu roku 2018 bolo podľa M. Šilara v batériovej akumulácii nainštalovaných asi 314 megawattov, a to len čo sa týka veľkokapacitných zdrojov. Na rok 2019 pritom očakávajú ďalší nárast až na 380 megawattov.

„Zaujímavá správa, ktorá prebehla tlačou, je z Poľska. Tam vypadlo len toto číslo – 5,6 gigawattov do roku 2024. Uvidíme, čo sa pod tým číslom schováva, čo sa tou batériovou akumuláciou myslí,“ konštatuje M. Šilar.

Zároveň dodáva, že aj v Česku bude denná akumulácia rásť v niekoľkých desiatkach až po stovky megawattov. Do tejto štatistiky pritom nie sú zahrnuté prečerpávacie elektrárne ani sezónna akumulácia.

Doriešiť treba legislatívu a licencovanie

Najväčší problém však vidí v legislatíve. „Ja len dúfam, že nám v tom trošku neujde vlak a keď sa tie trhy prepoja, tak tu budeme – či už v teplárňach alebo vôbec v celom priemysle – na to pripravení a budeme dostatočne flexibilní a v akumulácii konkurencieschopní aj v západnom meradle,“ vysvetľuje ďalej.

V Česku prebieha diskusia o novele energetického zákona, a to hlavne v oblasti licencovania, teda o tom, akým spôsobom tú batériovú akumuláciu uchopiť z pohľadu licencie.

Využitie bude pestré

Využitie batériovej akumulácie je obrovské v obchodovaní. Jej rola však môže byť podľa M. Šilara zaujímavá aj z pohľadu bezpečnosti – či už v prípade blackoutov alebo aj blackstartov.

„Samozrejme, že to súvisí aj s rozvojom decentrálnych zdrojov energetiky,“ dodáva. V samotnom priemysle sa napríklad zaoberajú s aplikáciami, ktoré súvisia so znižovaním príkonu štvrťhodinových maxím.

Je však jasné, že generátory budú musieť zvýšiť svoju flexibilitu a bude musieť byť uskutočnená veľká snaha na dosiahnutie vyšších čísel účinnosti v celom pásme zaťaženia.

„Zo strany Siemens, samozrejme, nejaké to riešenie máme, myslíme si, že tá batériová akumulácia konvenčnú elektráreň ako takú vie perfektne doplniť,“ zdôrazňuje M. Šilar.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Príspevky na biomasové kotly opäť zaujali málo, domácnosti nevyčerpali ani tretinu dotácií

Príspevky na biomasové kotly opäť zaujali málo, domácnosti nevyčerpali ani tretinu dotácií

Nevyužité prostriedky v projekte Zelená domácnostiam II zostanú. Pôjdu na tepelné čerpadlá a slnečné kolektory.

Platforma Visegrad+ chce zabrániť novej „uhoľnej opone“ v Európe

Platforma Visegrad+ chce zabrániť novej „uhoľnej opone“ v Európe

Obnoviteľné zdroje energie (OZE) rastú v krajinách V4 pomalšie ako v západnej Európe a plány na vyradenie uhlia chýbajú. Podľa Veroniky Galekovej, riaditeľky SAPI, dokonca v Európe vznikla nová opona. Tento raz z uhlia.

Skupina MOL chce rozvíjať vodíkové technológie

Skupina MOL chce rozvíjať vodíkové technológie

Ropná spoločnosť bude spolupracovať so slovenským inovatívnym akcelerátorom InoBat pri rozvoji technológií vodíkových palív v strednej Európe.