VSE
VSE
Belimo

Martin Šilar: Batériová akumulácia má sľubnú budúcnosť, prekážkou sú licencie

Martin Šilar zo spoločnosti Siemens je presvedčený, že batériová akumulácia bude mať v budúcnosti pestré využitie. Treba však doriešiť legislatívnu stránku a licencie.

Martin Šilar

Martin Šilar / Foto: Energie-portal.sk

Na konferencii Dny teplárenství a energetiky predstavil Martin Šilar zo spoločnosti Siemens tému akumulácie elektrickej energie v teplárenskom prostredí, ale aj to, akú budúcnosť majú takéto riešenia. Denníky Energie-portal.skOdpady-portal.sk boli mediálnymi partnermi konferencie.

Globálne sú podľa M. Šilara predpovede pre akumuláciu ako takú s rozvojom decentrálnych zdrojov energetiky priaznivé.

„Európa sa nám v uhlí vždy delila na Západ a Východ,“ vysvetľuje ďalej. Stále medzi týmito časťami svetadiela prechádza akási opona, pričom Západ konce uhoľných blokov nejakým spôsobom deklaroval, na Východe sa uhoľné bloky stále stavajú. Batériová akumulácia môže mať svetlú budúcnosť však v akejkoľvek časti Európy.

Nárast batériovej akumulácie všade

V Nemecku ku koncu roku 2018 bolo podľa M. Šilara v batériovej akumulácii nainštalovaných asi 314 megawattov, a to len čo sa týka veľkokapacitných zdrojov. Na rok 2019 pritom očakávajú ďalší nárast až na 380 megawattov.

„Zaujímavá správa, ktorá prebehla tlačou, je z Poľska. Tam vypadlo len toto číslo – 5,6 gigawattov do roku 2024. Uvidíme, čo sa pod tým číslom schováva, čo sa tou batériovou akumuláciou myslí,“ konštatuje M. Šilar.

Zároveň dodáva, že aj v Česku bude denná akumulácia rásť v niekoľkých desiatkach až po stovky megawattov. Do tejto štatistiky pritom nie sú zahrnuté prečerpávacie elektrárne ani sezónna akumulácia.

Doriešiť treba legislatívu a licencovanie

Najväčší problém však vidí v legislatíve. „Ja len dúfam, že nám v tom trošku neujde vlak a keď sa tie trhy prepoja, tak tu budeme – či už v teplárňach alebo vôbec v celom priemysle – na to pripravení a budeme dostatočne flexibilní a v akumulácii konkurencieschopní aj v západnom meradle,“ vysvetľuje ďalej.

V Česku prebieha diskusia o novele energetického zákona, a to hlavne v oblasti licencovania, teda o tom, akým spôsobom tú batériovú akumuláciu uchopiť z pohľadu licencie.

Využitie bude pestré

Využitie batériovej akumulácie je obrovské v obchodovaní. Jej rola však môže byť podľa M. Šilara zaujímavá aj z pohľadu bezpečnosti – či už v prípade blackoutov alebo aj blackstartov.

„Samozrejme, že to súvisí aj s rozvojom decentrálnych zdrojov energetiky,“ dodáva. V samotnom priemysle sa napríklad zaoberajú s aplikáciami, ktoré súvisia so znižovaním príkonu štvrťhodinových maxím.

Je však jasné, že generátory budú musieť zvýšiť svoju flexibilitu a bude musieť byť uskutočnená veľká snaha na dosiahnutie vyšších čísel účinnosti v celom pásme zaťaženia.

„Zo strany Siemens, samozrejme, nejaké to riešenie máme, myslíme si, že tá batériová akumulácia konvenčnú elektráreň ako takú vie perfektne doplniť,“ zdôrazňuje M. Šilar.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozdajú dotácie na výrobu vodíka. Ministerstvo spúšťa výzvu z Plánu obnovy

Rozdajú dotácie na výrobu vodíka. Ministerstvo spúšťa výzvu z Plánu obnovy

Výzva nabrala viac ako ročný sklz, štát ju plánoval otvoriť už v apríli 2023.

Spotreba plynu v EÚ sa prepadla o 20 %, je najnižšia od roku 1995

Spotreba plynu v EÚ sa prepadla o 20 %, je najnižšia od roku 1995

Dôvodom je menšia potreba plynu na vykurovanie, ale aj spomalenie priemyslu a nižšia výroba plynových elektrární.

Musia vrátiť státisíce eur. ÚRSO vyhodnotil, ako energofirmy plnia štandardy

Musia vrátiť státisíce eur. ÚRSO vyhodnotil, ako energofirmy plnia štandardy

Najviac nedostatkov regulátor našiel v distribúcii elektriny.