Slovenská teplárenská legislatíva je mi sympatická, ale v českých podmienkach ju nepresadíme, tvrdí predseda výkonnej rady Teplárenského združenia ČR.
Energetika nemôže plniť štátnu kasu, výnosy z emisných povoleniek sa musia vrátiť do teplárenstva a nerovné postavenie teplární voči malým zdrojom tepla v ČR treba odstrániť. Na konferencii Dny teplárenství a energetiky 2019 to uviedol predseda výkonnej rady Teplárenského združenia ČR, Tomáš Drápela.
Aktuálny trend teplárov položí
Ciele EÚ zamerané na rýchle znižovanie emisií podľa T. Drápelu spôsobuje komplikácie celému teplárenskému sektoru. Cena emisných povoleniek vzrástla v uplynulom roku niekoľkonásobne. T. Drápela tvrdí, že „Európska komisia hlasuje proti zákonom fyziky“ a klimatická politika by sa mala vrátiť na zem.
„Bruselskí úradníci za nás to teplo do domácností nedodajú,“ podotkol s tým, že teplári by sa mali zaujímať predovšetkým o najbližšie obdobie, „pretože ak vývoj pôjde týmto tempom, žiaden rok 2030 pre teplárenstvo v ČR ani nikde inde de facto nebude zaujímavý, pretože teplárenské systémy sa rozpadnú a už ich nikto späť dokopy.“
V najväčšom ohrození sú podľa neho zdroje medzi 50 až 200 megawattmi, ktoré sú postavené na „pôvodne lacnom domácom českom uhlí.“
Výnosy z povoleniek chcú investovať
Teplári by podľa neho mali prejsť do ofenzívy a hovoriť o tom, ako je realita. Pokiaľ sa ceny emisných povoleniek budú v roku 2019 pohybovať okolo 25 až 27 eur, z teplárenstva v tomto roku potečie do českého štátneho rozpočtu určite viac ako 19 miliárd korún (v prepočte asi 740 miliónov eur).
T. Drápela odmieta, aby tieto zdroje v štátnej kase zostali a v Českej republike v nej štát financoval, napríklad, penzijnú reformu.
Foto: Energie-portal.sk
„Energetika nemôže napĺňať sociálnu rolu štátu,“ povedal. „Budeme robiť všetko pre to, aby sa peniaze, ktoré sme tam nasypali, aspoň čiastočne vrátili späť.“ Zdroje, ktoré by sa takto dostali nazad do teplárenstva, by mali ísť najmä do investícií.
Zaujímavý príklad podľa T. Drápelu predstavuje Nemecko, kde sa zástupcovia všetkých zúčastnených strán, vlády, priemyslu, teplárenstva, odborov a environmentálnych organizácií dohodli na postupnom útlme uhoľnej energetiky do roku 2038. Na Energie-portal.sk sme o tejto dohode podrobnejšie písali v tomto článku.
Ako T. Drápela ďalej zdôrazniť, pri útlme v Českej republike treba brať ohľad aj na zamestnanosť, keďže na tento sektor je naviazaných niekoľko stoviek tisíc pracovných miest naprieč regiónmi.
Slovenský zákon nepresadíme
Rýchlo rastúce ceny emisných povoleniek však podľa predsedu výkonnej rady Teplárenského združenia ČR nie sú jediným faktorom, ktorý situáciu v teplárenstve komplikujú. Kriticky vníma tiež legislatívu, ktorá v Česku na rozdiel od Slovenska umožňuje jednoduché odpájanie domácností od centrálneho zásobovania teplom (CZT) a budovať kotolne v bytových domoch.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.