Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Mangrovníky zachytávajú oveľa viac oxidu uhličitého, než bežné rastliny

Mangrovové porasty sú významnými zásobárňami organického uhlíka, preto rastie záujem o ich využitie na to, aby pomáhali zmierňovať emisie skleníkových plynov.

Mangrovníky

https://flic.kr/p/238cW3B)

  • Téma |  26.02.2023 |  Radovan Kazda

Vedci vo svojej štúdii z roku 2021 modelovali vplyv klimatických zmien na budúce zásoby uhlíka a mieru jeho sekvestrácie v pôde.

Čo je sekvestrácia uhlíka

Sekvestrácia uhlíka je transfer oxidu uhličitého (CO2) alebo ďalších foriem uhlíka z atmosféry do iných, dlhodobo aktívnych rezervoárov, akými sú moria a oceány, pôda, geologické útvary alebo biota (v rámci lesných ekosystémov ide o ich nadzemné časti - stromy, bylinný kryt, nadložný humus) a podzemné časti - korene, humus v pôde).

Cieľom je znížiť alebo zabrzdiť rýchlosť zvyšovania obsahu CO2 v atmosfére, ktorý spolu s ostatnými skleníkovými plynmi ovplyvňuje procesy globálneho otepľovania a klimatické zmeny na Zemi.

Sekvestrácia uhlíka do pôdy je uloženie viazaného uhlíka do pôdy na dobu pohybujúcu sa v rozmedzí desiatok až stoviek rokov v stabilnej, pevnej forme ako humusové látky a organo-minerálne komplexy, a to priamou alebo nepriamou fixáciou atmosférického CO2.

mangrovníkMangrovník v Singapure | Foto: Jnzl's Photos, Flickr

Mangrovníky pomáhajú sťahovať oxid uhličitý

Vo vedeckej práci, ktorá vyšla pred rokom, vedci porovnali výsledky modelu s emisiami ekvivalentov CO2 (CO2e) z minulých, súčasných a budúcich mier odlesňovania na úrovni jednotlivých krajín.

V prípade zásob uhlíka zistili, že zmena klímy zvýši globálne zásoby o ~7 % podľa oboch klimatických scenárov a že tento prírastok do konca dvadsiateho prvého storočia prevýši straty spôsobené odlesňovaním, a to najmä v dôsledku posunu zrážok.

Hlavné krajiny s mangrovovými porastmi, ako sú Indonézia, Malajzia, Kuba a Nigéria, však zvýšia svoje “národné zásoby” uhlíka o viac než 10 %. Upozorňujú na dôležitosť ochrany mangrovníka pred odlesňovaním.

„Výsledky dokazujú pozitívny prínos ochrany mangrovníkov pre národné rozpočty emisií uhlíka,” konštatujú vedci.

Mangrovníky využívajú aj v Singapure

V poslednom čase sa mangrovovým porastom venuje veľká pozornosť pre ich úlohu pri zmierňovaní klimatických zmien. Mangrovy dokážu nasávať oxid uhličitý z atmosféry štyrikrát účinnejšie ako iné typy lesov a ukladajú tento uhlík na tisíce rokov vo svojej podmáčanej pôde.

„Singapurské mangrovové porasty tak v súčasnosti ukladajú viac ako 1,4 milióna ton oxidu uhličitého a každý rok ho viažu stále viac,” uvádza autor Dan Friess vo svojom komentári na webe ChannelNewsAsia z roku 2021.

Singapur chce do roku 2030 dosiahnuť maximálnu úroveň emisií skleníkových plynov 65 miliónov ton a do roku 2050 znížiť maximálnu úroveň emisií na polovicu, teda na 33 miliónov ton, takže riešenia založené na prírode, ako sú mangrovové porasty, by mohli prispieť k vyrovnaniu emisií skleníkových plynov.

Mangrovové porasty môžu uľahčiť aj prispôsobenie sa zmene klímy a ochranu pobrežia. Počas veľkej búrky môžu niektoré mangrovové porasty v Singapure absorbovať viac ako 75 % energie prichádzajúcich vĺn, čím chránia pobrežie a majetok za ním.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Koľko stojí nová elektrická prípojka pre rodinný dom alebo firmu?

Koľko stojí nová elektrická prípojka pre rodinný dom alebo firmu?

Aká je cena za pripojenie elektriny do distribučnej sústavy, čo všetko je nutné vybaviť a aké sú výhody elektrickej prípojky na kľúč?

Koľko stoja tepelné čerpadlá? O tom, či sa tepelné čerpadlo oplatí, nerozhoduje len cena

Koľko stoja tepelné čerpadlá? O tom, či sa tepelné čerpadlo oplatí, nerozhoduje len cena

Energie-portal.sk medzi predajcami zisťoval, od čoho závisí cena tepelných čerpadiel a za akých podmienok bude tepelné čerpadlo pre vás výhodné riešenie. Ceny tepelných čerpadiel pre malé rodinné domy sa podľa nášho prieskumu pohybujú od 7000 eur.

Koľko stoja slnečné kolektory? Cena kolektorov závisí nielen od výkonu

Koľko stoja slnečné kolektory? Cena kolektorov závisí nielen od výkonu

Uvažujete, či budú slnečné kolektory výhodné riešenie aj pre vašu domácnosť či firmu? Energie-portal.sk medzi predajcami zisťoval, od čoho cena slnečných kolektorov závisí a za akých podmienok sa investícia oplatí.

X
X
X
X