Výsadba obrovského počtu stromov nemusí byť vždy najlepšou stratégiou na zmiernenie klimatických zmien. Ukázali to pozorovania experimentálnych lokalít v Škótsku, ktorým sa nepodarilo zvýšiť zásoby uhlíka uložené v biomase ani po štyroch dekádach.
Uhlíka z atmosféry neubudlo
Odborníci z University of Stirling a James Hutton Institute analyzovali štyri miesta v Škótsku, na ktorých boli na vresoviská masovo vysadené brezy. Zistili, že ani v priebehu takmer štyroch desaťročí nedošlo k žiadnemu nárastu ukladania uhlíka v ekosystéme.
Tím vedcov pod vedením Dr. Niny Friggensovej z Prírodovedeckej fakulty zistil, že ak aj bol zaznamenaný nejaký nárast ukladania uhlíka v stromovej biomase, toto množstvo bolo vyvážené uvoľnením uhlíka, ktorý bol pôvodne uložený v pôde.
Nina Friggens vysvetľuje: „Národné aj medzinárodné vlády sa zaviazali vysadiť obrovské množstvo stromov s cieľom zmierniť klimatické zmeny, a to na základe jednoduchej logiky, že keď stromy rastú a fotosyntetizujú, odstraňujú uhlík z atmosféry a ukladajú ho do svojej biomasy. Stromy však tiež interagujú s uhlíkom v pôde, kde sa ho nachádza oveľa viac ako v rastlinách.“
„V našej štúdii sme skúmali, či vysádzanie stromov na vresoviskách, ktoré majú veľké zásoby uhlíka v pôde, má za následok sekvestráciu uhlíka. Významným zistením bolo, že za časový úsek tridsiatich deviatich rokov sa to nepreukázalo.“
Merali dýchanie pôdy
Experimenty s výsadbou stromov inicioval medzičasom zosnulý vedec Dr. John Miles v roku 1980 na troch lokalitách v Škótsku: Grampians, Cairngorms a Glen Affric. V roku 2005 sa do výskumu zapojil aj James Hutton Institute.
Výskumné plochy umožnili tímu expertov posúdiť vplyv výsadby stromov na vegetáciu a zásoby uhlíka v pôde porovnaním týchto experimentálnych pozemkov so susednými kontrolnými pozemkami, ktoré pozostávali z pôvodnej vresovej vegetácie.
foto: Energie-portal.sk
V spolupráci s Dr. Ruth Mitchell a profesorkou Alison Hester, obe z inštitútu Jamesa Huttona, Dr. Nina Friggens merala v rokoch 2017 a 2018 v pravidelných intervaloch dýchanie pôdy, teda množstvo oxidu uhličitého uvoľňovaného z pôdy do ovzdušia.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.