Čím viac stromov, tým menej uhlíka v ovzduší? Nemusí to tak byť, tvrdí štúdia | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Čím viac stromov, tým menej uhlíka v ovzduší? Nemusí to tak byť, tvrdí štúdia

Výsadba obrovského počtu stromov nemusí byť vždy najlepšou stratégiou na zmiernenie klimatických zmien. Ukázali to pozorovania experimentálnych lokalít v Škótsku, ktorým sa nepodarilo zvýšiť zásoby uhlíka uložené v biomase ani po štyroch dekádach.

Čím viac stromov, tým menej uhlíka v ovzduší? Nemusí to tak byť, tvrdí štúdia

Fotolia

Uhlíka z atmosféry neubudlo

Odborníci z University of Stirling a James Hutton Institute analyzovali štyri miesta v Škótsku, na ktorých boli na vresoviská masovo vysadené brezy. Zistili, že ani v priebehu takmer štyroch desaťročí nedošlo k žiadnemu nárastu ukladania uhlíka v ekosystéme.

Tím vedcov pod vedením Dr. Niny Friggensovej z Prírodovedeckej fakulty zistil, že ak aj bol zaznamenaný nejaký nárast ukladania uhlíka v stromovej biomase, toto množstvo bolo vyvážené uvoľnením uhlíka, ktorý bol pôvodne uložený v pôde.

Nina Friggens vysvetľuje: „Národné aj medzinárodné vlády sa zaviazali vysadiť obrovské množstvo stromov s cieľom zmierniť klimatické zmeny, a to na základe jednoduchej logiky, že keď stromy rastú a fotosyntetizujú, odstraňujú uhlík z atmosféry a ukladajú ho do svojej biomasy. Stromy však tiež interagujú s uhlíkom v pôde, kde sa ho nachádza oveľa viac ako v rastlinách.“

„V našej štúdii sme skúmali, či vysádzanie stromov na vresoviskách, ktoré majú veľké zásoby uhlíka v pôde, má za následok sekvestráciu uhlíka. Významným zistením bolo, že za časový úsek tridsiatich deviatich rokov sa to nepreukázalo.“

Merali dýchanie pôdy

Experimenty s výsadbou stromov inicioval medzičasom zosnulý vedec Dr. John Miles v roku 1980 na troch lokalitách v Škótsku: Grampians, Cairngorms a Glen Affric. V roku 2005 sa do výskumu zapojil aj James Hutton Institute.

Výskumné plochy umožnili tímu expertov posúdiť vplyv výsadby stromov na vegetáciu a zásoby uhlíka v pôde porovnaním týchto experimentálnych pozemkov so susednými kontrolnými pozemkami, ktoré pozostávali z pôvodnej vresovej vegetácie.

foto: Energie-portal.sk

V spolupráci s Dr. Ruth Mitchell a profesorkou Alison Hester, obe z inštitútu Jamesa Huttona, Dr. Nina Friggens merala v rokoch 2017 a 2018 v pravidelných intervaloch dýchanie pôdy, teda množstvo oxidu uhličitého uvoľňovaného z pôdy do ovzdušia.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (2)

  1. zdruzenie-liehu@nextra.sk24.07.2020 (20:37)
    Vážení čitatelia: Nezdá sa Vám divné to, že skupina vedcov robí závery na základe lokálneho výskumu v špecifickej lokalite? Veď je to neporovnateľné a vhodné iba pre publicitu a dosahovanie „citačného indexu“? Autori sa vôbec nezamýšľajú nad skutočnosťou, že koncentrácia oxidu uhličitého v pozemskom ovzduší narastá čo signalizuje narastanie nerovnováhy medzi množstvom CO2 emitovaného do atmosféry a množstvom prírodnou fotosyntézou rekuperovaným CO2 do znova použiteľnej formy uhľohydrátovej fyto-biomasy. Nezohľadňujú sa ani objektívne ani lokálne podmienky pretože vegetácia a pôdny systém žijú tiež v určitej symbióze a na účinnosť fotosyntézy priamo vplýva lokálna dostupnosť plynného CO2, nie dostupnosť elementárneho uhlíka v pôde. Priateľsky pozdravujem Julius Forsthoffer, 24.7.2020 zdruzenie-liehu@nextra.sk
  2. amantius58@gmail.com05.08.2020 (08:39)
    Snáď by bolo osožné zistiť v akej forme sa uhlík v atmosfére koncentruje! Pokiaľ veda má pravdu, oxid uhličitý ako plyn je ťažší než vzduch, preto ho tam nemôže byť veľa, len toľko čo emitujú lietadlá.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovnaft: Špeciálna daň je dvakrát vyššia, ako odporúča EÚ a ohrozí energetickú bezpečnosť

Slovnaft: Špeciálna daň je dvakrát vyššia, ako odporúča EÚ a ohrozí energetickú bezpečnosť

Vláda schválila zavedenie solidárneho príspevku pre ropné odvetvie, ktorý sa má použiť na zmiernenie vysokých cien energií pre odberateľov.

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.